شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳

حضور دانشجویان علوم پزشکی در مسابقات مناظره کم رنگ است

طیبه توپچی

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و از راه‌یافتگان به مرحله کشوری ششمین دوره مسابقات ملی مناظره گفت: حضور دانشجویان علوم پزشکی در مسابقات مناظره کم رنگ است و اطلاع رسانی کافی و نهادینه کردن شعار مسابقات در دانشگاه‌های علوم پزشکی در جذب دانشجویان به این رویداد ملی اثرگذار است.

طیبه توپچی، دانشجوی کارشناسی مهندسی بهداشت حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در گفت‌وگو با مفدا با اعلام اینکه به همراه تیم«آرمان سرو» موفق به راهیابی به مرحله کشوری ششمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان شده است، گفت: یکی از انگیزه های من برای ورود به دانشگاه در کنار کسب تحصیلات، سواد و دانش آکادمیک، فعالیت دانشجویی بود؛ یعنی قبل از کنکور و در دوران دبیرستان هم با دانشجویان فعال در دانشگاه‌های مختلف در ارتباط بودم و سعی داشتم فضای دانشگاه را قبل از ورود کاملا بشناسم، که همین موضوع منجر به این شد از همان شروع روزهای دانشجویی وارد فعالیت های دانشجویی شدم.

وی افزود: در بدو ورود به دانشگاه بیشتر در حوزه فرهنگی فعالیت داشتم، به محض مجوز گرفتن انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه وارد شورای مرکزی انجمن شدم و به دلیل علاقه و همین‌طور دغدغه‌هایی که به عنوان یک دانشجو در کشور  داشتم، فعالیت های دانشجوئیم بیشتر به سمت مسائل صنفی و سیاسی و اجتماعی رفت اما همچنان در مسابقات فرهنگی و هنری شرکت داشتم.

توپچی با اشاره به فعالیت های رسانه‌ای و خبری و موفقیت در دهمین دوره جشنواره نشریات دانشجویی(تیتر ۱۰ ) گفت: برگزاری بازارچه خیریه به نفع کودکان ای بی، تأسیس کانون بادبادک با هدف ایجاد امید و انگیزه در کودکان مبتلا به سرطان، چاپ و انتشار یادداشت در روزنامه های استان و راه اندازی کمپین‌های مختلف برای کمک به زلزله زدگان و کمک به کودکان کار و... از دیگر فعالیت های اخیری است که انجام داده‌ام.

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در خصوص نحوه آشنایی با مسابقات ملی مناظره دانشجویان گفت: سال ۹۵ از طریق اعضای تیم«سرو»که از دوستانم بودند و از سال ۹۴ تجربه شرکت در این مسابقات را داشتند، با مسابقات مناظره آشنا شدم و دوره حاضر که در آن شرکت دارم، اولین تجربه حضورم در مسابقات است.

وی با بیان اینکه تیم«آرمان سرو» متشکل از دانشجویان دانشگاه‌های استان های ارومیه، گیلان و اردبیل است به معرفی اعضای این تیم پرداخت و گفت: ابولفضل میهن پرور دانشجوی رشته علوم سیاسی، مقطع کارشناسی، دانشگاه پیام نور رشت، نیما نیکونام، دانشجوی دامپزشکی، مقطع دکترا، دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه، بهاره عبادی، دانشجوی رشته حسابداری، مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور اردبیل و من اعضای این تیم را تشکیل می‌دهیم.

توپچی با اشاره به شعار این رویداد ملی، مناظره را فرصتی برای یادگیری دانست و گفت: برای یادگیری و تمرین بیشتر آنچه که می‌دانم و همچنین محک زدن داشته‌ها و کسب تجربه کار گروهی وارد این مسابقات شدم.

 گزاره هایی طراحی شده برای انجام مناظره شامل موضوعات مختلفی است؛ موضوعاتی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و... که در جامعه مطرح است و مردم کشور و حتی جهان با آنها برخورد دارند؛ مسابقات دانش و مهارت شرکت کنندگان در حوزه های مختلف را به چالش می‌کشد و افراد را مجبور به مطالعه بیشتر، دقیق‌تر، علمی‌تر و موشکافانه‌تر می‌کند که برآیند این اتفاق افزایش دانش، اطلاعات و تجربه ست.

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه حضور دانشجویان علوم پزشکی در مسابقات مناظره را کمرنگ دانست و گفت:با توجه به نوع رشته‌های تحصیلی دانشجویان این دانشگاه‌ها، دانشجویان انگیزه کافی برای شرکت در مسابقات مناظره را ندارند؛ معتقدم جا انداختن و نهادینه کردن شعار مسابقات مناظره «مناظره فرصتی ست برای یادگیری» در میان دانشجویان علوم پزشکی می تواند راهکاری برای برطرف شدن این استقبال کم باشد.
ضمن آنکه اطلاع رسانی کافی و به موقع نیز در حضور و شرکت دانشجویان علوم پزشکی بسیار موثر است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.