چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۸

گم شده ای به نام سلامت روان

هفته روان

هنگامی از سلامتی صحبت می کنیم معمولاً‌سلامت جسمانی به ذهن ما خطور می کند در حالی که سلامت روانی اصل و اساس سلامتی محسوب می شود و برخورداری از سلامت جسمانی مستلزم سالم بودن روح و روان آدمی است.

رامش حسین زاده
رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه
 
            هنگامی از سلامتی صحبت می کنیم معمولاً‌سلامت جسمانی به ذهن ما خطور می کند در حالی که سلامت روانی اصل و اساس سلامتی محسوب می شود و برخورداری از سلامت جسمانی مستلزم سالم بودن روح و روان آدمی است. به نظر می رسد که بهداشت روان چیزی فراتر از فقدان بیماری روانی باشد، چراکه همه ما در اطراف خود انسان هایی را می شناسیم که از بیماری روانی خاصی در رنج نیستند ولی در عین حال از سلامت روانی نیز بهره مند نمی باشند. " بهداشت روان" به معنی قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران، تغییر اصلاح محیط فردی و اجتماعی ، حل تضادها وتمایلات شخصی به طور منطقی، عادلانه ومناسب است. برای دستیابی به این قابلیت، توانایی هایی مثل: توانایی لذت بردن از زندگی، رهاساختن ذهن از نگرانی های مربوط به آینده و دغدغه های گذشته، توانایی جهیدن از ناملایمات و بازگشت پذیری جهت شروع مرحله ای دیگر، توانایی ایجاد تعادل در همه ی جنبه های زندگی، انعطاف پذیری و دوری از هرگونه استدلال وعقاید کورکورانه وتوأم با خشکی وتعصب، ودر نهایت تلاش فرد برای رسیدن به خودشکوفایی مورد نیاز می باشد.
        حال با چنین تعریفی از مفهوم واقعی " بهداشت روان" ،  دراطراف خودچند تن را می شناسیم که به معنای واقعی از سلامت روان برخوردار باشند؟  و .........ما ... خود چقدر به این مفهوم دست یافته ایم؟
          مدت زمان زیادی است که زنگ خطر  " فقدان سلامت روان" در دنیا و نیز کشور ما به صدا در آمده است. پیشرفت صنعت و تکنولوژی، قدرت و ثروت را افزایش داده ولی امکان زندگی شاد، آرام و مطمئن را از انسان سلب کرده است. اعتدال و تناسب، کنار رفته وبیماری های عصبی – روانی و روان تنی جانشین آن شده است.
         امروزه، فقط با انسان هایی سرو کار نداریم که قدرت شاد زیستن را از دست داده اند. بلکه آمار بالای جرایم و بزهکاری ها، پرونده های قضایی و گزارش های پزشکی قانونی حاکی از این امراست که افراد روز به روز عصبانی تر و پرخاشگرتر می شوند.
         از سوی دیگر، برچسب زدن به مشکلات روانی باعث می گردد که افرادی که از مشکلاتی دراین زمینه رنج می برند به روانشناس و روانپزشک مراجعه نکنند. عدم مراجعه نیز باعث تشدید مشکل ، کاهش کارایی بزرگسالان، تنش درخانواده، فرزندپروری های نامناسب، عدم تربیت صحیح ، عواقب اقتصادی و ... گردد. در نهایت پیامدهای روانشناختی آن به تمامی جامعه نفوذ خواهدکرد.
شعار هفته بهداشت روان امسال : " کرامت انسانی در سلامت روان : کمک های اولیه روانشناختی و سلامت روان برای همه" به دو امر مهم اشاره دارد.
 
 
         یکی اینکه، اگر بپذیریم که روان هم مانند جسم بیمار می شود و بیماری های روانی نیز قابل درمان هستند، نحوه نگرش و برخورد ما با این قضیه فرق خواهد کرد. همان گونه که در برخورد با یک بیمار مبتلا به سرطان نگاه همدلانه و غیر قضاو تگر داریم ، چرا باید در برخورد با یک بیمار روانی و یا کسی که از مشکل روحی رنج می برد ، از آن جوک و لطیفه بسازیم و یا او را متهم به تمارض کنیم ؟!!! بنابراین هریک از ما ممکن است گاهی نیاز به مشاوره روان داشته باشیم. از طرفی، مراجعه به مشاور واستفاده از مراکز مشاوره روانشناختی، همیشه دلیل بر بیمار بودن نیست . گاهی برای حل مشکلات و بهتر کردن احساس خویش است که نشانه ای از احترام به خود وکرامت انسانی خویش می باشد.
 دیگر اینکه، فراهم آوردن خدمات بهداشت روان برای همه مردم با تأکید بر قشرهای آسیب پذیرو محروم، تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خدمات روانشناختی، ایجاد الگوی خدمات بهداشت روان سازگار با ساختار فرهنگی و اجتماعی، تشویق مشارکت جامعه، افزایش آگاهی و مهارت های زندگی و تغییر نگرش از بیماری محوری به سلامت محوری ، از جمله مواردی است که موجبات تحقق ارتقاء سطح سلامت روانی افراد جامعه را فراهم می نماید و توجه به آن ضرورتی انکار ناپذیر می باشد.
انسان مضطرب، افسرده و بحران زده قرن حاضر بیش از هر زمان به سلامت روان نیازمند است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.