یکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۸

عضو شورای مرکزی خانه نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی:

در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ممیزی قبل از انتشار نداریم

عارف عباس نژاد

عارف عباس نژاد عضو شورای مرکزی خانه نشریات دانشجویی با اشاره به اینکه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز حامی فعالیت‌های دانشجویی هستند، گفت: در دانشگاه ما ممیزی پیش از انتشار انجام نمی‌شود و از لحاظ بودجه نیز نسبت به بقیه دانشگاه‌ها وضعیت بهتری داریم. اما در اکثر دانشگاه‌ها کمبود بودجه درد مشترک دانشجویان فعال نشریات است که یا اختصاص نمی‌یابد و یا کم است و به شرط ممیزی پرداخت می‌شود.

بنابه گزارش مفدا شیراز، عارف عباس نژاد نماینده قطب جنوب در خانه نشریات دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در گفتگو با مفدا با اشاره به این نکته که از دوران دبیرستان به فعالیت‌های فرهنگی علاقه داشته است، گفت: علاقه بسیاری داشتم که طرز فکر خود را بیان کنم و عقاید و افکارم را به مخاطبانم و مردم جامعه انتقال دهم. با ورود به دانشگاه شرایط را برای این موضوع فراهم دیدم و به سمت فعالیت نشریاتی سوق پیدا کردم.

وی که مدیر مسئول و سردبیر نشریه علمی و فرهنگی اغماء نیز هست، ادامه داد: با شرکت در کلاس‌های آموزشی که در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار می‌شد، توانمندتر شدم و با همکاری دیگر دانشجویان موفق شدیم نشریات با کیفیت‌تری منتشر کنیم.

دبیر فرهنگی انجمن اسلامی امید دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین با اشاره به اینکه معاون فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه حامی دانشجویان و فعالیت‌های دانشجویی است، اظهار داشت: در دانشگاه ما مشکلی برای انتشار نشریه وجود ندارد، ممیزی پیش از چاپ نداریم و نسبت به دیگر دانشگاه‌ها وضعیت بودجه نشریات بهتر است و از فعالیت‌های دانشجویی استقبال می‌شود. در حال حاضر در چند نشریه سیاسی، فرهنگی و بانوان هم همکاری می‌کنم که البته بودجه آنها از محل بودجه انجمن تامین می‌شود اما نشریات مستقل نیز در دانشگاه ما نسبت به دیگر دانشگاه‌ها چندان مشکل بودجه ندارند، هر چند وضعیت می‌تواند بهتر هم باشد.

عباس‌نژاد در ادامه گفت: قطب جنوب شامل استان‌های فارس، هرمزگان، بوشهر و کیهکیلویه و بویراحمد است. شیراز از هر نظر نسبت به دیگر شهرهای این قطب وضعیت بهتری دارد و به نوعی آرمان شهر محسوب می‌شود. تنها موردی که تا کنون پیش آمده این است که از برخی نهادهای امنیتی خارج از دانشگاه با مدیرمسئول یا سردبیرهای نشریات سیاسی دانشگاه تماس گرفته شده و تذکر ارشادی داده‌اند. البته در دولت فعلی وضعیت خیلی بهتر شده و دیگر شاهد فضای بسته‌ای که در دولت قبل بر نشریات حاکم بود، نیستیم.

این دانشجوی رشته هوشبری دانشگاه علوم پزشکی شیراز درباره وضعیت انتشار نشریه در دیگر استان‌های قطب جنوب اضافه کرد: دانشجویان فعال نشریاتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بسیار از ممیزی پیش از چاپ گلایه دارند. مطالب این نشریات طی سه مرحله در کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه، معاونت فرهنگی و دانشجویی و حراست با سه رنگ خودکار متفاوت ممیزی می‌شوند تا آنها بتوانند نشریه خود را به مرحله انتشار برسانند. دانشجویان یاسوج نیز مشکل نبود چاپخانه را دارند و ناچارند نشریه خود را با دستگاه کپی منتشر کنند.

وی همچنین تاکید کرد: درد مشترک دانشجویان فعال نشریات در اکثر دانشگاه‌ها، مساله بودجه است که یا اختصاص داده نمی‌شود و یا بسیار کم است و به شرط ممیزی پرداخت می‌شود.

عباس‌نژاد در پایان با مثبت ارزیابی کردن شکل گیری خانه نشریات و تاثیر آن در رفع مشکلات نشریات دانشجویی، گفت: امیدواریم خانه نشریات دری رو به آینده بهتر برای نشریات باشد. این یک دریچه امید است که به روی دانشجویان باز شده تا بتوانند با مطرح کردن مشکلات خود و حمایت مسئولان، به رفع مشکلات نشریات دانشجویی کمک کنند. وقتی مشکلاتی مثل ممیزی در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان را در اینجا مطرح کنیم قطعا با پیگیری‌های اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت، این مشکلات برطرف می‌شوند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.