پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۷

گزارش ماهانه معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه به دانشجویان عزیز آذرماه 1396

دکتر حلب چی

دکتر فرزین حلب چی، در دوره چهارساله جدید دانشگاه و در جایگاه معاون دانشجویی و فرهنگی، مطابق ماه گذشته گزارشی از دست آوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و رفاهی برای آگاهی و همراهی دانشجویان دانشگاه منتشر کرد.

آفرین جان آفرین پاک را                                                                  آنکه جان بخشید و ایمان خاک را

با سلام و احترام

ماه آذر هم به پایان رسید و سه چارک سال 96 در حالی به پایان رسید که به نظر می‌رسد با وضعیت بارش نامساعد و آلودگی شدید هوا که متأسفانه به یک رویه ثابت و معمول تبدیل شده است، در آینده‌ای نزدیک کلان‌شهر تهران عملاً با یک فاجعه زیست‌ محیطی مواجه خواهد بود. ضمن اعتقاد راسخ به لزوم پرهیز از اظهارنظرهای تکراری و کلیشه‌ای تصور می‌کنم که این باور فرهنگی جامعه که برای هر عارضه‌ای در پی مقصر و مسؤول امر و اغلب در نهادها و ارگان‌های دولتی می‌گردیم و نقش خود را در اصلاح امور نادیده می‌گیریم یا به عبارت بهتر برای حل مشکلات داخلی خودمان مترصد ظهور ناجی از بیرون خودمان هستیم، باید متحول شود. مشاهده ترافیک سنگین در روزهای اعلام تعطیلی در اثر آلودگی هوا این مطلب را به ذهن می‌رساند که ظاهراً هیچیک قصد پرداختن سهم خود برای حل مشکلاتمان را نداریم و نسبت به دور و بر خودمان کاملاً بی‌تفاوت شده‌ایم. به‌هرحال فکر می‌کنم دانشگاه به‌عنوان مبدأ و پیشرو در تحولات جامعه باید به فکر باشد و مردم را با طرح‌ها و پویش‌های خود همسو سازد. در این زمینه با مشارکت دانشجویان فعال دانشگاه و واحدهای فرهنگی و فوق برنامه و تربیت‌بدنی دانشگاه برنامه‌هایی به زودی اعلام خواهند شد.

ماه آذر از منظر فعالیت‌های دانشجویی هم ماه پربرکتی است. در آذر ماه امسال هم به همت دانشجویان فعال در حوزه‌های فرهنگی از جمله کانون‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی برنامه‌های خوبی طراحی و اجرا شد. البته با توجه به جمعیت دانشجویان دانشگاه و سطح بالای توانمندی‌های فرهنگی این دوستان باید بازنگری برای افزایش کمی و کیفی این برنامه‌ها در دستور کار قرار گیرد.

از سایر نکاتی که در طول ماه آذر به عنوان یک چالش اساسی با آن مواجه بودیم، بحث برگزاری مناقصه سالانه تهیه و طبخ غذای دانشجویی در سطح دانشگاه بود. با اقدامات کارشناسی مختلفی که با بررسی وضعیت موجود و محاسبه هزینه- مطلوبیت غذای دانشجویی انجام شد به این نتیجه‌گیری رسیدیم که به جای تصدی‌گری در خرید مواد غذایی، از طریق دقت بیشتر و در نظر گرفتن مواد غذایی با کیفیت و برندهای بهتر در قراردادهای معاونت دانشجویی با پیمانکاران، افزایش نظارت و کنترل تمامی فرآیندهای مربوط به امور تغذیه و افزایش مشارکت دانشجویان در انتخاب و پایش برنامه‌های غذایی به امید خدا در بهبود کیفیت غذای دانشجویی دانشگاه اثرگذار باشیم. البته این تغییر اساسی که بنا است برای نخستین بار در سطح دانشگاه انجام شود، مستلزم مساعدت و همکاری بیشتر دانشجویان در دوره گذار اولیه خواهد بود. از سایر اقداماتی که در این ماه انجام شد، می‌توان به اصلاح سامانه سرمایش و گرمایش سلف سرویس مرکزی دانشگاه اشاره داشت که با همکاری و همفکری دانشکده پزشکی محقق گردید.   

در این بخش به روزهای خاصی از آذر ماه که با وقایع مهمی همراه بوده است، اشاره می‌کنم.

هفتم آذر: بازدید سرزده رئیس دانشگاه از مجتمع خوابگاه‌های کوی دانشگاه

در شامگاه این روز جناب آقای دکتر کریمی رئیس محترم دانشگاه که همواره بر اهمیت زندگی خوابگاهی دانشجویان تأکید ویژه دارند، در بازدیدی کاملاً سرزده و صمیمانه از وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی منجمله اتاق‌هایی که حدود 4 دهه قبل در آنها ساکن بوده‌اند، بازدید و با تعدادی از دانشجویان گفتگو کردند. تداعی خاطرات ایشان از تاریخ دانشگاه و خوابگاه در آن بازه زمانی نیز از جمله مسائل جالب این بازدید بود. واقعیت این است که وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه طی چند دهه اخیر سیر پسرفت داشته و یا به عبارت بهتر متناسب با نیازها و زمان تغییر نکرده و لذا لزوم تحول اساسی در این حوزه باید یک دغدغه اساسی مسؤولین دانشگاه باشد که به حمد خدا با توجه به نوع نگاه و سوابق مدیریتی رئیس دانشگاه در حال حاضر این دغدغه وجود دارد و پس از این بازدید دستورات مساعد و فوری برای احداث آشپزخانه مرکزی دانشگاه (که قطعاً با بهره‌برداری از آن بهبود محسوسی در کیفیت غذای دانشجویی حاصل خواهد شد.)، بازسازی و تعمیرات اساسی در خوابگاه‌ها و طراحی و ساخت خوابگاه‌های متأهلی صادر شد که به امید خدا با تأمین منابع مناسب در بهبود خدمات رفاهی به دانشجویان دانشگاه مؤثر واقع شود.

چهاردهم آذر ماه: جشنواره دانشجویی ابن‌سینا
چهارمین جشنواره دانشجویی ابن‌سینا در این روز و در آستانه میلاد مسعود حضرت خاتم‌الانبیا محمد مصطفی (ص) و ولادت ششمین اختر تابناک سپهر علوی و نبوی امام جعفر صادق (ع) که در تقویم ملی میهن عزیزمان تحت عنوان روز اخلاق و مهرورزی نامگذاری شده است و روز 16 آذرماه، روز بزرگداشت مقام شامخ دانشجو به عنوان نماد عدالت‌خواهی و استبدادستیزیبرگزار شد. برگزاری سالیانه این جشنواره فرصت مغتنمی است تا از دانشجویان عزیز این دانشگاه که به حق از سرمایه‌های بی‌نظیر این مرز و بوم بوده و در عرصه‌های مختلف علمی، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی پیشرو و صاحب اثر هستند، تقدیر به‌عمل آید.

امسال در چهارمین جشنواره نیز شاهد استقبال گرم و پرشور دانشجویان و ایجاد رقابتی سالم و تنگاتنگ در هشت بخش‌ مختلف این جشنواره بودیم. خداوند متعال را شکرگزاریم که افتخار خدمتگزاری به این جوانان شایسته و مستعد را نصیبمان کرده است. توانمندی‌ها و قابلیت‌های شرکت‌کنندگان این رقابت به‌قدری چشمگیر و ارزنده بود که گزینش برگزیدگان نهایی را بسیار دشوار می‌نمود. به‌هر حال تمامی تلاش دست‌اندرکاران برگزاری این جشنواره و کمیته‌های تخصصی داوری آن بود که نهایت دقت و عدالت در فرآیند بررسی کارنامه‌ها و مستندات بارگزاری شده در سامانه جشنواره به عمل آید.

تفاوتی که در این جشنواره به نسبت سالیان گذشته شاهد آن بودیم، نقش پررنگ‌تر دانشجویان در طراحی و اجرای برنامه‌های ویژه مراسم اختتامیه جشنواره بود، به نحوی که کلیه امور جشن از قبیل تلاوت قرآن، اجرا، کلیپ‌های هنری و موسیقی زنده توسط دانشجویان توانمند خود دانشگاه انجام پذیرفت.

در حاشیه برنامه نیز نمایشگاهی از توانمندی‌های کانون‌ها، تشکل‌ها، انجمن‌ها و نشریات دانشجویی بر پا شد که ریاست محترم دانشگاه و تعدادی از اعضای هیأت رئیسه از غرفه‌های این نمایشگاه بازدید کردند و سپس با ادای احترام به شهدای گرانقدر دانشگاه، تمامی برگزیدگان در کنار مسؤولین دانشگاه عکسی را به یادگار گرفتند.

در اینجا لازم است ضمن پوزش از تمامی کاستی‌های این برنامه، مراتب تقدیر و سپاس خود را از کلیه همراهان و همکاران جشنواره از جمله اعضای سابق و کنونی هیأت رئیسه دانشگاه، دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری، داوران حقیقی و حقوقی جشنواره، کارشناسان محترم معاونت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی اجتماعی، درمان و ادارات روابط عمومی و فن‌آوری اطلاعات  دانشگاه، دانشجویان شرکت‌کننده و همکار در برگزاری جشنواره و بویژه همکاران پرتلاشم در حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی و دبیرخانه دائمی جشنواره ابراز ‌نمایم. امید است تلاش‌های انجام شده و برگزاری برنامه‌هایی از این دست تا حدی در راستای نیل به شعار والای جشنواره «دانشجو؛ نشاط، تعالی و آرمانگرایی» مفید و اثربخش واقع گردد.‌   

هجدهم آذر ماه: مراسم روز دانشجو توسط دانشکده پرستاری و مامایی و جلسه پرسش و پاسخ مستقیم دانشجویان از مسؤولین حوزه دانشجویی


در مراسم بزرگداشت روز و مقام دانشجو به همت دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه فرصتی شد تا کفتگویی بی‌واسطه با دانشجویان این دانشکده داشته و با مشکلات و دغدغه‌های آنها بیش از پیش آشنا شویم. مسأله مهم در این دیدارها آن است که طرفین این گفتگوها همگی به مشکلات موجود و لزوم بهبود محسوس و عاجل در فرآیندها اذعان داریم و عملاً با استفاده از فرصت همدلی و همفکری، راهکارهای عملیاتی و امکان‌پذیر، و نه صرفاً احساسی و پرشور، برای برون‌رفت از مشکلات فعلی پیدا کنیم. بدیهی است که وظیفه داریم و استقبال می‌کنیم که با شنیدن و بهره‌برداری از نظرات سازنده همه مخاطبین در جهت رفاه بیشتر آنها حرکت کنیم.

بیست و یکم آذر ماه: جلسه نقد و بررسی جشنواره ابن‌سینا

جشنواره جوان و 4 ساله ابن‌سینا در حالی برگزار شد که مشابه هر برنامه دیگری برای نیل به اهداف والای خود نیازمند بازنگری و اصلاح است. نگاهی به تاریخچه جوایز و جشنواره‌های معتبر جهانی در عرصه‌های مختلف از جمله نوبل، اسکار و همین جشنواره فیلم فجر یا دانشجوی نمونه کشوری ما دو نکته را خاطرنشان می‌کند: نخست آنکه اصولاً توجه به نیازهای مخاطب و بازنگری بر مبنای اهداف و اولویت‌ها یک ضرورت است و بی‌توجهی به این امر مهم اثرات سوئی بر کیفیت آنها خواهد گذاشت. دوم آنکه مثل هر مراسم مشابهی با توجه به دشواری در ارزیابی و ارزش‌گذاری کیفی توسط داوران، همیشه کثیری از شرکت‌کنندگان این جشنواره‌ها که قاعدتاً پیش از اعلام نتایج خود را شایسته‌ترین و محق‌ترین فرد برای برگزیده شدن می‌دانند، از داوری‌های انجام شده رضایت ندارند که پس از برگزاری مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره دانشجویی ابن سینا و اعلام برگزیدگان نیز شاهد اعتراض‌هایی در مورد روند داوری‌ها بودیم. به همین منظور جلسه‌ی نقد و بررسی با حضور مسؤولین و دانشجویان فعال فرهنگی و عضو نهادهای مختلف دانشجویی در یک فضای صمیمی و گرم برگزار شد و پیشنهادهای مناسبی از سوی دانشجویان عزیز برای اصلاح فرآیندها مطرح گردید که بنا شد با تشکیل یک کارگروه دانشجویی نهادینه و عملیاتی شود.

البته به نظر بنده برگزاری یک برنامه برای تقدیر از دانشجویان نمونه و برگزیده دانشگاه، صرف نظر از تاریخ یا روش اجرا یک ضرورت است که همه دانشجویان عزیز به آن اذعان داشتند. منتها باید برای بهینه‌سازی این برنامه اقدامات مختلفی بویژه برای شفاف‌سازی روندها انجام پذیرد. البته این حساسیت و پیگیری دانشجویان نسبت به این جشنواره نوپا را هم باید به فال نیک گرفت، زیرا به ما نشان می‌دهد که جشنواره جای خود را در بین دانشجوها کاملاً باز کرده و برای آنان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

شامگاه بیست و نهم آذر ماه: زلزله 5.2 ریشتری در ملارد

در حالی که مشغول نوشتن آخرین جملات این گزارش بودم، متأسفانه باز هم زلزله‌ای با شدت 5.2 ریشتر در حوالی تهران اتفاق افتاد که با توجه به سکونت همه ما در این منطقه پرگسل لزوم توجه بیشتر به افزایش آمادگی جامعه در برابر بلایای طبیعی را نشان می‌دهد. اگرچه خوشبختانه شدت زلزله و پس‌لرزه‌های آن با آسیب‌های جانی و مالی گسترده‌ای همراه نبود، ولی وقوع ترافیک سنگین و اختلال در تردد حتی برای مدیر ستاد بحران کشور بعد از زلزله، هجوم بسیاری از شهروندان به جایگاه‌های سوخت، اختلالات مخابراتی و اطلاع‌رسانی و مشکلاتی از این دست باید همه ما را در این خصوص حساس نماید. توجه ویژه به سازه‌های نامقاوم و قدیمی دانشگاه به‌خصوص خوابگاه‌های دانشجویی که حدود سه‌هزار نفر در آنها سکونت دارند، از یک سو و همچنین تدوین راهکارهای مقابله با بحران در سطح دانشگاه هم باید به عنوان یک اولویت اساسی در دستور کار ما قرار گیرد.
                                                                                                                                               والسلام

                                                                                                                                        30 آذرماه 1396
عکس: جمشید ربیعی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.