سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۴

در مراسمی در دانشگاه تهران؛

هفتمین آیین اهدای«تندیس ملی فداکاری دانشجویان» برگزار شد/ قدردانی از ۲۴ دانشجوی فداکار

هفتمین آئین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان به روایت تصویر

هفتمین دوره آیین اهدای«تندیس ملی فداکاری دانشجویان»، سه‌شنبه ۲۸ آذر ماه در دانشگاه تهران برگزار و از ۲۴ برگزیده این آیین ملی با اهدای تندیس قدردانی شد.

به گزارش مفدا، هفتمین دوره آیین اهدای تندیس ملی فداکاری دانشجویان با هدف قدردانی و شناسایی دانشجویان فداکار در عرصه‌های خدمت‌رسانی، از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه ۲۸ آذرماه در تلار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد.


حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی در ابتدای این آیین که با حضور تعدادی از دانشجویان، چهره‌ها و مسئولان فرهنگی کشور برگزار شد، به قرائت پیام رییس‌جمهوری پرداخت.

جوانان این مرز و بوم همواره جلوه‌های ماندگاری از ایثار و فداکاری را به تصویر کشیده‌اند.

رییس‌ جمهور، در این پیام، فداکاری و ایثار را فضیلت اخلاقی متعالی و والاترین صفت انسانی و ارزشی دینی برشمرده و تصریح کرده است، حضور پرشور و مؤثر جوانان دانشجو در دوران دفاع مقدس، صحنه‌های به یادماندنی حماسه ایثار و رشادت را در برابر هجوم همه جانبه دشمن رقم زد و امروز نیز جوانان و دانشجویان با مشارکت آگاهانه و داوطلبانه در عرصه‌های گوناگون اجتماعی جلوه‌های ماندگار دیگری از ایثار و فداکاری را به نمایش می‌گذارند.

متن پیام دکتر حسن روحانی، ریاست محترم جمهور خطاب به شرکت‌کنندگان هفتمین آیین ملی فداکاری دانشجویان به شرح ذیل است؛

« فداکاری و ایثار، فضیلت اخلاقی متعالی و والاترین صفت انسانی و ارزشی دینی است که رشد معرفت انسان را نمایان می‌سازد. قرآن کریم ایثار و فداکاری را چه خوش تعریف می‌کند که می‌فرماید: «لا یَجِدُونَ فی صُدُورِهِمْ حاجَهً مِمَّا أُوتُوا وَ یُؤْثِرُونَ عَلی أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ کانَ بِهِمْ خَصاصَهٌ» ایثار و فداکاری خصلت ابرار و برگزیدگان الهی است و نیکوترین احسان و اعلی مرتبه ایمان شمرده شده است.

جوانان این مرز و بوم همواره جلوه‌های ماندگاری از ایثار و فداکاری را به تصویر کشیده‌اند. حضور پرشور و مؤثر جوانان دانشجو در دوران دفاع مقدس، صحنه‌های به یادماندنی حماسه ایثار و رشادت را در برابر هجوم همه جانبه دشمن رقم زد و امروز نیز جوانان و دانشجویان با مشارکت آگاهانه و داوطلبانه در عرصه‌های گوناگون اجتماعی، از جمله دفاع از جان مسلمان‌ها، ارایه خدمات پیشگیرانه؛ سوانح، حوادث و رخدادهای طبیعی و غیرطبیعی، امور خیریه، سلامت و توانبخشی، سازندگی، محرومیت‌زدایی و آبادانی کشور، حفاظت از محیط زیست، به ویژه تأمین نیازهای حیاتی بیماران از طریق اهدای عضو، جلوه‌های ماندگار دیگری از ایثار و فداکاری را به نمایش می‌گذارند.

بسط ارزش‌ها و معرفی الگوهای عملی و برجسته نمودن شاخصه‌های ایثار و فداکاری بی‌تردید از مهم‌ترین راه‌های ترویج این ارزش والای اخلاقی در سطح جامعه است و دانشجویان و جوانان در این زمینه نقشی ویژه ایفا می‌کنند و هر اقدامی جهت حفظ، اشاعه و ترویج فرهنگ والای ایثار و فداکاری، بس ارزنده و شایسته است.

در همین مسیر، برپایی آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان برای ترویج مفهوم والای فداکاری و ایثار به مثابه ارزشی جهانی که موجب همدلی و همگرایی در جهان پرآشوب امروز می‌شود، تلاشی شایسته تقدیر است و گامی تأثیرگذار در راه اعتلای سرمایه‌های معنوی و فرهنگی ملت بزرگ ایران است.

اینجانب از جهاد دانشگاهی، حامیان، برگزیدگان و تمامی شرکت‌کنندگان این رویداد فرهنگی – دانشجویی صمیمانه سپاسگزاری کرده، امیدوارم با بهره‌گیری بیشتر از آموزه‌های هدایت‌گر قرآن کریم و انوار معنوی سیره پیامبر و ائمه اطهار و تداوم و ارتقاء سطح کیفی این‌گونه اقدامات ارزشمند فرهنگی، بیش از پیش شاهد رشد و بالندگی همه جانبه ایران اسلامی باشیم.

عزت، سربلندی و توفیق روزافزون همگان را از درگاه ایزدمنان مسألت می‌دارم.»

رییس جهاد دانشگاهی پس از قرائت پیام دکتر روحانی، به بیان خاطراتی از راه‌اندازی جهاد صنایع و خدمت‌رسانی به مناطق محروم پرداخت و در ادامه«ایثار» را ارزشی یاد گرفتنی خواند و گفت: برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های ترویجی کمک شایانی در نهادینه کردن این فرهنگ والا در جامعه می‌کند.
در ادامه این مراسم، کلیپی از فداکاری‌های ریزعلی خواجوی(دهقان فداکار) پخش و یاد و خاطر وی گرامی داشته شد.

«ایثار» اوج خصلت‌های انسانی در تمام فرهنگ‌ها است

دکتر محمدعلی کوزه‌گر، قائم مقام مشارکت‌های مردمی سازمان بهزیستی کشور نیز در سخنانی ضمن قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این آیین، «ایثار» را اوج خصلت‌های انسانی در تمام فرهنگ‌ها دانست و افزود: در فرهنگ، تمدن ایرانی و در آموزه‌های اصیل دین مبین اسلام، «فداکاری» جایگاه ویژه‌ای دارد؛ پندار نیک، رفتار نیک و گفتار نیک جزء خصلت‌هایی است که در تاریخ و تمدن ایران همواره مورد تاکید فراوان بوده و در آموزه‌های دین مبین اسلامی به صورت متعالی مورد توجه قرار گرفته است.

جامعه، فرهنگ و آیین مربوط به انسان‌های فداکار مانا و جاودانه است

در بخش دیگری از این مراسم، کلیپی از فعالیت تیم‌های حمایت روانی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور در مناطق زلزله‌زده غرب کشور به نمایش در آمد و پس از آن دکتر مسعود حبیبی، رییس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر کشور با اشاره به نقش منحصربفرد دانشجویان در جامعه، گفت: فداکاری از والاترین ارزش‌ها است که به زندگی انسان‌ها رنگی دیگر می‌بخشد.

وی با بیان اینکه، جامعه، فرهنگ و آیین مربوط به انسان‌های فداکار، مانا و جاودانه است، وجه مشترک ایثار و فداکاری را نادیده گرفتن«خود» خواند و افزود: همه فعالیت‌های جمعیت هلال احمر، فداکارانه و ایثارگرانه است؛ مردم ستون فقرات این جمعیت هستند و هدف این جمعیت، کاستن از آلام جامعه و آسیب‌دیدگان است.

ورزشکاران در جریان زلزله غرب کشور جلوه‌هایی از پهلوانی را به نمایش گذاشتند

عبدالحمید احمدی، معاون پژوهشی و آموزش وزارت ورزش و جوانان سخنران دیگر این مراسم با قدردانی از برگزارکنندگان این مراسم، یاد و خاطره  دهقان فداکار را گرامی‌ داشت و گفت: در جریان پیروزی انقلاب اسلامی شاهد اوج فرهنگ فداکاری در جامعه بودیم؛ دوران انقلاب و همچنین دفاع مقدس نقطه عطف ایثارگری و فداکاری در تاریخ معاصر کشور است؛ در این دوران جوانانی را دیدیم که همه اهداف دنیوی و مادی را کنار گذاشتند و در اوج جوانی با نهایت خلوص، راه ایثار و فداکاری را برگزیدند.


وی افزود:شهدا و ایثارگران، اسطوره‌های فداکاری هستند و همه مدیون این بزرگواران هستیم؛ کسانی که در دشوارترین شرایط در میدان‌های نبرد حاضر شدند و در برابر دشمن ایستادگی کردند.
احمدی، با اشاره به خسارات و آسیب‌های زلزله اخیر در غرب کشور گفت: پس از این اتفاق تلخ بخش‌های مختلف جامعه به امداد رسانی پرداختند و جامعه ورزش نیز پس از این رویداد تلخ، به مدد آسیب‌دیدگان شتافت و نمونه‌هایی از فرهنگ پهلوانی را به نمایش گذاشت. تعداد زیادی از ورزشکاران کشور بدون نیاز به افشای نام و نشان خود، برای جامعه ورزش آبرو خریدند و به توقعات جامعه پاسخ گفتند. افرادی همچون علی دایی و سایر قهرمانان ورزشی کشور اقدامات منحصر به فردی پس از این اتفاق تلخ انجام دادند که مایه اعتبار و آبرو برای جامعه ورزش شد.

امام حسین(ع) نمونه بارز ایثارگری در همه دوران‌هاست

شروان شعاعی، دانش‌آموخته دندانپزشکی و از برگزیدکان ششمین دوره آیین تندیس ملی فداکاری نیز در بخشی از این رویداد ملی، فداکاری را از ارزش‌های بارزی دانست که در طول تاریخ، همواره با فرهنگ مردم ایران عجین بوده است و همچنان در مسائل دینی، آیینی و باستانی کشور شاهد تبلور آن هستیم؛ فرهنگی که نقطه عطف و نمونه بارز آن را باید امام حسین(ع) دانست.


وی سپس با طرح این پرسش که وضعیت فداکاری در جامعه امروز چگونه است و در کجای کار هستیم، گفت: فرهنگ فداکاری نسبت به گذشته کمرنگ‌تر شده است اما هنوز هم نمونه های فراوانی می توان یافت که ما را به آینده امیدوار می کند؛ نمونه های نظیر فداکاری«پویان اشکان» سربازی البرزی که جان خود را بر سر نجات یک خانواده گذاشت تا نشان دهد هنوز ریزعلی خواجوی‌ها و فرهنگ ایثار و فداکاری زنده‌اند.
وی همچنین خطاب به برگزیدگان این آیین گفت، پس از دریافت این تندیس، شما با عنوان«گذشت» و«فداکاری» شناخته می‌شوید؛ بنابراین موظف به پرداختن بیش از پیش به این ارزش‌ها خواهید بود و مسوولیتان چندین برابر می‌شود.


در بخش پایانی این آیین، مهدی عباسی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تهران  پیش از اعلام اسامی برگزیدگان گفت: آنچه امروز اعلام می‌شود، اسامی ۲۴ برگزیده از میان بیش از ۲۰۰ فرد و گروهی است که دبیرخانه موفق به شناسایی آن‌ها شده است.

اسامی برگزیدگان هفتمین آیین اعطای تندیس ملی فداکاری دانشجویان ایران به شرح زیر است؛

میلاد سجادی مقدم

 ارایه خدمات ایثارگرانه و فداکارانه در زلزله اخیر کرمانشاه

محمد یاوری

 مشارکت داوطلبانه در طرح کاروان نیکوکاری و ارایه آموزش امداد و نجات و مسئولیت سرتیم عملیاتی در سیل و نجات جان ۳۰ نفر در حوادث مختلف و همچنین مشارکت در زلزله اخیر کرمانشاه

پژمان سهرابی

به پاس مشارکت داوطلبانه گسترده در عملیات‌های متعدد امداد و نجات جاده‌ای و عضویت در تیم واکنش سریع و شناسایی و نجات خانم باردار از زیر آوار زلزله پس از ۱۶ ساعت در حادثه اخیر کرمانشاه

رامین اسد بیگی

۸ سال فعالیت داوطلبانه در پایگاه‌ امداد و نجات تویسرکان، مدیریت صحنه‌ای در ۲۰ تصادف جاده‌ای کشور، سرپرستی کاروان نیکوکاری روستاها و مناطق محروم کشور و نجات دو نفر سقوط کرده در چاه

محمد صبوری مطلق

به پاس فداکاری و ۲۴ مرتبه اهدای خون

حسین سلیمانی فارسانی

به پاس فداکاری و بیش از ۲۴ بار اهدای خون

صیاد شیخی پیلانلو

 فعالیت داوطلبانه در حوزه فرهنگ‌سازی و آموزش حفاظت محیط زیست، تاسیس انجمن‌های حامیان دریاچه ارومیه و همیاران طبیعت آذربایجان، برگزاری آموزش داوطلبانه حفاظت محیط زیست برای کودکان.

سهیل خسرو نژاد

تلاش برای جلوگیری از قطع ۱۵ اصله درخت کهنسال از طریق ارایه طرح نوآورانه در ساخت بنا در همدان.

بهمن پرورش

۱۸ سال فعالیت داوطلبانه امداد و نجات، یافتن پیکر افراد مختلف غرق شده در رودخانه‌ها و سدها، نجات جان کوهنوردان و غرق شدگان، اهدای مستمر خون و فرآورده‌های خونی و سلولهای بنیادین

سارا سادات خادم الشریعه

رعایت اصول اخلاق حرفه‌ای وجوانمردانه در مسابقات قهرمانی شطرنج جایزه بزرگ زنان

محمد حسین بی بی کبادی

مشارکت داوطلبانه در عملیات امداد و نجات در محیط‌های آبی، عملیات جستجوی هواپیمای سبک سقوط کرده در ارتفاعات ایران، فرماندهی عملیات نجات سرنشینان هلی کوپتر سقوط کرده در دریاچه چیتگر، مشارکت درعملیات‌های متعدد امداد و نجات در ارتفاعات دماوند، عملیات یافتن اجساد کوهنوردان در منطقه اشترانکوه، شنای طول خلیج فارس با شعار صلح و نوع دوستی ایرانیان.

علی دایی

مشارکت گسترده در امور خیریه و کمک به نیازمندان، سرپرستی و حمایت مالی از نوجوانان نیازمند، تلاش برای رفع مشکلات مردم و مشارکت داوطلبانه گسترده در کمک به زلزله زدگان کرمانشاه

شادی عرفانیان اصل

مشارکت داوطلبانه در اردوهای جهادی مناطق محروم کشور، مشارکت در ۲۵ طرح ارزیابی و پایش سلامت، خدمات رسانی پزشکی به زلزله زدگان کرمانشاه، آموزش پیشگیری از اعتیاد وایدز و ارزیابی سلامت زائران اربعین حسینی.

زهره قزل سفلی

مشارکت داوطلبانه چشمگیر در اردوهای یاری رسانی به مناطق محروم کشور، فعالیت داوطلبانه در جمعیت هلال احمر و ارایه خدمات پزشکی به زائران اربعین حسینی

کرم جعفری پرویز خانلو

فعالیت داوطلبانه در یاری رسانی به معلولان و نیازمندان و مددجویان، توزیع لوازم التحریر، پوشاک وغذا به نیازمندان،  ارایه مشاوره‌های تحصیلی، پزشکی و روانشناختی به مددجویان و معلولان.

گروه جهادی منتظران ظهور

مشارکت گسترده در ارایه خدمات داوطلبانه دندانپزشکی در مناطق محروم کشور

گروه جهادی رضویون

فعالیت در اعزام گروه‌های امداد ونجات، بازسازی مناطق و روستاهای منطقه رضویه و سنگ سفید مشهد در زلزله فروردین ماه ۹۶، و همچنین کمک به روستاهای سیل زده تایباد.

گروه جهادی شهید هدایت

ارایه خدمات پزشکی در مناطق محروم کشور

کانون همدلی دانشگاه علوم پزشکی کردستان

فعالیت چشمگیر در حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست، ارایه خدمات پزشکی و دندانپزشکی و غربالگری در روستاها، کمک و حمایت از زندانیان غیرعمد، مرمت خانه‌های نیازمندان، مشارکت در ترویج فرهنگ عضو.

کانون خیریه دانشجویی بهار دانشگاه علوم پزشکی گیلان

ارایه خدمات داوطلبانه چشمگیر  از معلولان و مددجویان، برگزاری بازارچه خیریه، تامین پوشاک و غذا برای کودکان کار، کمک هزینه درمان بیماران سرطانی و حمایت از کودکان بدسرپرست،

دانشجوی شهید مدافع حرم مصطفی صدرزاده ( تقدیر ویژه)

رشادت، ایثار و مجاهدت سلحشورانه در دفاع از امنیت کشور و حریم اهل بیت(ع) در مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی.

دانشجوی شهید  مدافع حرم محمد رضا دهقان(‌تقدیر ویژه)

رشادت، ایثار و مجاهدت سلحشورانه در دفاع از امنیت کشور و حریم اهل بیت(ع) در مبارزه با گروه‌های تکفیری و تروریستی.

دانشجوی شهید سیدمحمد حسینی( تقدیر ویژه)

مشارکت داوطلبانه و مجاهدانه در محرومیت زدایی و سازندگی و شهادت در راه آبادانی کشور و محرومیت زدایی مناطق محروم،

دانشجویان عضو تیم های حمایت روانی، اجتماعی و فرهنگی سحر

حمایت روانی، اجتماعی و فرهنگی از آسیب دیدگان حوادث طبیعی زلزله و سیل، تلاش برای بازگشت سریع آسیب دیدگان به روند طبیعی زندگی بخصوص زلزله اخیر کرمانشاه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.