سه‌شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۸

گزارش کامل نخستین نشست خبری جشنواره فرهنگی سیمرغ؛

نخستین نشست خبری نهمین جشنواره فرهنگی سیمرغ برگزار شد/ تاکید بر اهمیت نقش فرهنگ در حل مشکلات حوزه سلامت

نشست خبری نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ به روایت تصویر

نخستین نشست رسانه‌ای “نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ” صبح امروز در فضایی پاییزی و دلنشین در بنیاد سینمایی فارابی در تالار کیارستمی برگزار شد.

به گزارش مفدا،  در این نشست که با حضور تعداد زیادی از اصحاب رسانه‌ها برگزار شد، دکتر محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رییس نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ به معرفی جشنواره، تشریح تاریخچه برگزاری آن در طی ۹ دوره، تغییرات دوره جدید با عنوان سیمرغ پرداخت و به سوال‌های خبرنگاران پاسخ داد، امیرللگانی مدیر کل فرهنگی وزارتخانه نیز درباره دلایل انتخاب "سیمرغ" به عنوان نام جدید جشنواره، معرفی دبیران بخش‌های تخصصی جشنواره و تشریح تغییرات آن پرداخت.

فراهانی در سخنان خود با اشاره به این‌که جشنواره سیمرغ وزارت بهداشت در سطح کشور بیش از پنج میلیون مخاطب دارد، گفت: فرهنگ سلامت تجلی بایدها و نبایدهای حوزه سلامت در رفتار مردم است که باید اطلاع و اعتقاد پیدا کنند و این آگاهی در رفتارشان متجلی شود. در میان دانشجویان ظرفیت‌های فوق‌العاده در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد و ما از این ظرفیت‌ها برای ارتقاء فرهنگ سلامت استفاده می‌کنیم.

وی با بیان این مطلب افزود: افزودن بخش بین‌الملل با دو هدف مهم ایجاد شده است که تعاملات فرهنگی دانشجویان کشور ما با دانشجویان سایر کشورها و ملل‌ها افزایش یابد و تعامل فرهنگی خوبی در این روابط با موضوع سلامت ایجاد شود.

 معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: قطعا موضوع سلامت یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید بیش از پیش به آن توجه کرد چرا که در  این حوزه یک اشتراک جهانی وجود دارد و دغدغه همه مردم دنیا ارتقای فرهنگ سلامت در جامعه است. موضوع سلامت یکی از موضوعاتی است که همواره مورد تاکید تمام مردم جهان، سازمان‌های مختلف و آنهایی است که تولیت سلامت را برعهده دارند. مقوله سلامت، یکی از  مقوله‌هایی است که همه کشورها بدون تنش، به منظور ارتقای سلامت مردم جهان با آن تعامل برقرار می‌کنند از این رو اضافه شدن بخش بین‌الملل در این رویداد بزرگ فرهنگی می‌تواند بسترهای خوبی برای افزایش تعاملات ایجاد کند.

بین‌المللی شدن نهمین جشنواره سیمرغ

رئیس نهمین جشنواره بین‌المللی سمیرغ با اشاره به نخستین تجربه بین‌المللی شدن جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت( سمیرغ) گفت: در نخستین تجربه بین‌المللی شدن این رویداد بزرگ فرهنگی، فراخوان‌ها معمولا به همه مخاطبان ما نمی‌رسد و شاید چند سالی طول بکشد که این جشنواره در سطح بین‌المللی جای خود را در میان دانشجویان خارجی بازکند اما به هرحال احساس ما این است که این جشنواره بین‌المللی، چشم‌انداز و آینده روشنی دارد.

مقوله سلامت، یکی از  مقوله‌هایی است که همه کشورها بدون تنش، به منظور ارتقای سلامت مردم جهان با آن تعامل برقرار می‌کنند از این رو اضافه شدن بخش بین‌الملل در این رویداد بزرگ فرهنگی می‌تواند بسترهای خوبی برای افزایش تعاملات ایجاد کند.

فراهانی افزودن برخی از صنایع مدرن فرهنگی به جشنواره سیمرغ را از اقدامات مهم وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: ما سعی کردیم در جشنواره بین‌المللی سیمرغ، برخی از صنایع مدرن فرهنگی که در جامعه ما وجود دارد و بعضا به آن توجه چندان نمی‌شود را به عنوان یکی از رشته‌های جشنواره اضافه کنیم که در این راستا طبیعتا باید فرآیندهای شکل گیری این صنایع مدرن از کف جامعه و از مردم شروع شود.

اضافه شدن رشته کمیک استریپ به جشنواره

وی ادامه داد: یکی از این رشته‌های جدید که در واقع صنعتی است با قدمت ۳۰ ساله در دنیا، کمیک استریپ یا "پی‌نمایی" است. این صنعت ایده‌های خلاقانه را از مردم می‌گیرد و در یک فرایند ساده داستان‌های مصوری را ارائه می‌دهد که عرضه عمومی می‌شوند و بر اساس استقبال جامعه به شخصیت‌های تاثیرگذار تبدیل می‌شوند؛ یک نمونه آن شخصیت مرد عنکبوتی است که چنین فرایندی را طی کرده است. این صنعت در ایران مخصوصا در جامعه دانشجویی کمتر مورد توجه قرار گرفته است که قطعا با افزودن این رشته تقریبا جدید به جشنواره بین‌المللی سیمرغ، می‌توان شاهد تولیدات و آثار متعددی از سوی دانشجویان و خلق شخصیت‌های مختلف سینمایی و داستانی باشیم.

انتخاب نام «سیمرغ » برای جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت

فراهانی در خصوص نام‌گذاری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت به جشنواره بین‌المللی سیمرغ، گفت: در سال‌های گذشته جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی این وزارتخانه، دارای اسم خاصی نبود و خیلی از اصحاب رسانه در نشست‌های خبری اعتراض می‌کردند که به کار بردن صرفا جشنواره فرهنگی، غیرهنری است که در نهایت این جشنواره در نهمین سال، صاحب اسم ( سیمرغ) شد.

پنج میلیون نفر مخاطب جشنواره سیمرغ وزارت بهداشت

وی در خصوص مخاطبان این جشنواره گفت: این رویداد بزرگ فرهنگی بیش از ۵ میلیون نفر مخاطب اعم از دانشجویان، جامعه پزشکی، کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی در داخل کشور دارد که باید این مساله را به فال نیک گرفت که قطعا با  اضافه شدن بخش بین‌الملل، این رقم، افزایش خواهد یافت.

فراهانی  گفت: محصولات و آثار برتری که از سوی شرکت‌کنندگان در جشنواره سال گذشته ارایه شد، در قالب کتاب تهیه شده و برای استفاده از دانشجویان و عموم مردم، در اختیار آنها قرار گرفت.

وی به ارایه آماری از جشنواره هشتم پرداخت و گفت: به دلیل برگزاری جشنواره‌ای با رشته‌های متنوع، سال گذشته ما شرکت‌کنندگانی چند ده هزار نفری داشتیم و آثار شرکت‌کنندگان در جشنواره فرهنگی سال گذشته بیش از ۴۲ هزار اثر بود که فکر می‌کنم امسال این رقم به طور قابل توجهی افزایش یابد.

رئیس جشنواره بین‌المللی سمیرغ خاطرنشان کرد: جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت که امسال نخستین تجربه بین‌المللی شدن را تحت عنوان سیمرغ دارد، به لحاظ وسعت مخاطبان، تعداد آثار و سازماندهی، شاید بزرگترین رویداد فرهنگی در دانشگاه‌ها و شاید در کل کشور قلمداد شود. البته من فکر می‌کنم که کل جامعه مخاطبین ما، هنوز شاید این جشنواره را به خوبی نشناسند که در این میان، نقش رسانه‌ها می‌تواند تاثیرگذار باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: ما انرژی و منابع زیادی در راستای برگزاری این جشنواره صرف کرده‌ایم و قطعا شما اصحاب رسانه می‌توانید به ما کمک کنید تا مخاطبان زیادی با جشنواره آشنا شوند و در سایه آن بتوان جریان فرهنگی و هنری وزارت بهداشت را به یک جریان مردمی و تاثیرگذار تبدیل کنیم.

تاریخچه جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت

رئیس نهمین جشنواره بین‌المللی سمیرغ به تاریخچه‌ جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: در هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت افزون بر ۷ هزار اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و این موضوع ما را شگفت زده کرد. تصور اولیه ما این بود که شاید در بخش بین‌الملل جشنواره امسال به واسطه تجربه اول بین‌المللی شدن، آثار کمی به جشنواره ارسال شود اما در حوزه فیلم مشاهده کردیم در سه هفته‌ای که فراخوان بین‌المللی داده شد، بیش از ۱۴۰ فیلم کوتاه از سوی دانشجویان خارجی به جشنواره امسال ارسال شد که برای ما این نکته خیلی جالب بود.

فراهانی با اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در جشنواره هشتم دامنه مخاطبان خود را از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی به کل دانشجویان کشور تعمیم دادیم و در این جشنواره با مداومتی که نسبت به این موضوع داشتیم، توانستیم به نتایج بسیار خیره کننده‌ای دست یابیم.  در جشنواره هشتم بیش از ۷ هزار اثر در حوزه فرهنگ سلامت از سوی دانشجویان کشور ارایه شد.

معاون وزیر بهداشت افزود: در جشنواره هشتم، تصور من این بود که آثاری که از سوی دانشجویان ارایه می‌شود شاید آثاری آماتور باشد چرا که دانشجویان در سطح حرفه‌ای نیستند که بتوانند آثار سطح بالایی ارایه دهند، اما بعضا در این جشنواره آثاری از سوی دانشجویان ارایه شد که واقعا در حد و اندازه‌های ملی بود. به عنوان مثال در حوزه فرهنگ سلامت، برخی از دانشجویان ترانه‌هایی سرودند که این ترانه‌ها قابلیت تبدیل شدن به کلیپ را داشت در حدی که عموم مردم می‌توانند از آنها بهره ببرند.

بازگشت شور و نشاط فرهنگی به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

رئیس نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ با تاکید بر این که در جشنواره هشتم شاهد اتفاقات و تحولات خوبی از سوی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و سایر دانشگاه‌های آموزش عالی کشور به لحاظ تولید آثار و محصولات فرهنگی داشتیم، تصریح کرد: آن چیزی که ما در دانشگاه‌ها از آن به رکورد سیاسی و فرهنگی تعبیر می‌کنیم ، بعضا در حوزه فرهنگی با هدف‌گذاری‌هایی که در جشنواره فرهنگی انجام دادیم، این رکود و شاید انسداد در بخش قابل توجهی از دانشگاه‌های ما حذف شد و باعث شد شور ونشاط خاصی در حوزه فرهنگی دانشگاه‌ها رخ دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در دهه‌های گذشته، حوزه هنر، ضریب انتشار و نفوذ بیشتری در میان مردم پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: همه مردم تحت تاثیر حوزه هنر هستند و نیاز داریم که نسبت به حوزه هنری، کمی مردمی‌تر فکر کنیم و مخاطب محور روی این قضیه ورود پیدا کنیم تا مردم از آثار هنری که از سوی دانشجویان تولید می‌شود، بهره‌های لازم را در زندگی روزانه خود ببرند.

فراهانی بر لزوم توجه بیشتر به حوزه فرهنگ سلامت تاکید کرد وگفت: بازیگران و نقش‌آفرینان حوزه فرهنگی و هنری، دانشجویان روشنفکر و خلاقی هستند که در جشنواره‌های مختلف تولید اثر می‌کنند تا جامعه ما بتواند از آنها بهره‌های لازم را ببرد.

وی با اشاره به تحولاتی که در ۴ سال گذشته در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت اتفاق افتاد، اشاره کرد و گفت: امیدوارم بتوان با توجه به بین‌المللی شدن این رویداد فرهنگی، شاهد اتفاقات خوبی در آینده باشیم.

لزوم توجه به برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های فرهنگی اثربخش

رئیس نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ در بخش دیگری از سخنان خود گفت: معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس اسناد بالادستی و وظایفی که برای‌شان تعریف شده، وظیفه تسهیل گری در حوزه فرهنگ وهنر را در دانشگاه‌ها برعهده دارند و بر اساس این رسالت، وزارت بهداشت برای آنکه در دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی انگیزه ایجاد کند، جشنواره فرهنگی را تعریف می‌کند.

فراهانی با بیان این که جشنواره‌ها و مسابقات در دنیا با چند هدف دنبال می‌شوند، اظهار کرد: ایجاد شور و هیجان و افزایش انگیزه مخاطبان از اهداف برگزاری این جشنواره‌ها هستند و قطعا در این رقابت‌ها، شرکت‌کنندگان به لحاظ رشد فکری و فرهنگی ارتقا می‌یابند. به نظر من جشنواره‌ها، یک حلقه، زنجیره ارتقاء می‌توانند باشند و این جشنواره‌ها می‌توانند برای شرکت‌کنندگان خود ایجاد انگیزه کرد و استعدادهای آن‌ها را نشان دهند به شرطی که ما حلقه‌های دیگر این زنجیره را نیز تمهید کنیم که یکی از این حلقه‌ها، آموزش است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: درست است که جشنواره‌ها رقابت ایجاد می‌کنند برای آنکه مخاطبانش ارتقاء پیدا کنند اما حتما باید زمینه آموزش این مخاطبان فراهم باشد.

فراهانی با اشاره به اینکه در گذشته بحث آموزش و ساختارهایی که می‌تواند آموزش را توسعه دهند، در دانشگاه‌ها وجود نداشت، توضیح داد: ما تلاش کردیم که این ساختارها را به صورت دانشجویی ایجاد کنیم و در این مسیر، کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌ها را توسعه دادیم و مدل‌های آموزشی برای آنها تعریف شد. ما سعی کردیم خود دانشجویان متولی امر آموزش در دانشگاه‌ها شوند و در این سه سال گذشته، اتفاقات خوبی در حوزه آموزش در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رخ داده است.

رئیس نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توجه به ارتقای توانمندی‌ها و شکوفایی ظرفیت‌ها و استعداد دانشجویان تاکید کرد و گفت: قطعا برگزاری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت که از امسال به بعد با نام سیمرغ شناخته می‌شود، باعث رشد و شکوفایی توانمندی‌ها و استعدادهای دانشجویان می‌شود.

استفاده از ظرفیت‌های دانشجویی در ترویج فرهنگ سلامت

وی با اشاره به زمان آغاز تصدی دکتر هاشمی بر وزارت بهداشت، اظهار داشت: دکتر هاشمی وزیر بهداشت در بدو ورود به وزارت بهداشت اعلام کرد که همه مؤلفه‌های حوزه سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست و سبک زندگی، اخلاقیات و فرهنگ نیز بر حوزه سلامت تاثیر گذار است؛ بنابراین اگر بخواهیم سطح سلامت جامعه ارتقاء پیدا کند باید به حوزه فرهنگ سلامت هم توجه بیشتر شود.

وی افزود: فرهنگ سلامت تجلی بایدها و نبایدهای حوزه سلامت در رفتار مردم است که باید ابتدا اطلاع و اعتقاد پیدا کنند و در نهایت این آگاهی در رفتارشان متجلی شود. ما در معاونت فرهنگی و دانشجویی به این نتیجه مهم رسیده‌ایم که در میان دانشجویان ظرفیت‌های فوق‌العاده در حوزه فرهنگ و هنر وجود دارد و می‌توان از این ظرفیت‌ها برای ارتقاء فرهنگ سلامت استفاده کنیم.

فراهانی ادامه داد: حالا که یک ظرفیت فوق العاده دانشجویی در عرصه هنری و فرهنگی وجود دارد، باید از این ظرفیت‌ها در تبیین و ارتقای فرهنگ سلامت استفاده کنیم. این همان امر مهمی است که در گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود. ما باید در حوزه فرهنگ، با تعریفی که از فرهنگ سلامت داریم، یک باب و فضای جدیدی باز کنیم.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت: "سیمرغ "نماد جدید جامعه پزشکی و نام جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت است

للِه گانی دبیر نهمین "جشنواره بین‌المللی سیمرغ" در خصوص علت انتخاب نام "سیمرغ" برای جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، گفت: با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۲ سازمان نظام پزشکی کشور از نماد سیمرغ که در فرهنگ ایرانی به عنوان مرغ درمانگر شناخته می‌شده به عنوان نماد جامعه پزشکی رونمایی کرد و به همین دلیل نیز تصمیم گرفتیم که نام این جشنواره فرهنگی که متولیش وزارت بهداشت است، "سیمرغ" قرار دهیم.

وی با اشاره به ابعاد گسترده جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: "جشنواره بین‌المللی سیمرغ" نقش ترویج فرهنگ و هنر را در دانشگاه‌ها بر عهده دارد، نسبت به سایر جشنواره‌ها تنوع رشته‌ای بیشتری دارد و تلاش کرده‌ایم که یک بسته کاملی از هنرهای مختلف را که می‌تواند مورد علاقه دانشجویان باشد در این جشنواره قرار دهیم.

یک ظرفیت فوق العاده دانشجویی در عرصه هنری و فرهنگی وجود دارد، باید از این ظرفیت‌ها در تبیین و ارتقای فرهنگ سلامت استفاده کنیم

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: رسالت کار معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت کار فرهنگی برای مخاطبان هدفش بر اساس اسناد بالادستی است؛ در این راستا بالغ بر ۲۰۰ هزار دانشجو در حال تحصیل در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند و البته بخشی از مخاطبانمان از جامعه پزشکی هستند که فارغ‌التحصیل شده و به عنوان بدنه جامعه پزشکی تعدادشان بالغ بر پنج میلیون نفر است.

دبیر "جشنواره بین‌المللی سیمرغ" در خصوص بخش‌های این جشنواره گفت: با توجه به جامعه هدف و نیازسنجی صورت گرفته جشنواره فرهنگی در پنج بخش تئاتر،‏ موسیقی‏، ادبی، فیلم و هنرهای تجسمی برگزار می‌شود و تمامی دانشجویان می‌توانند در این بخش‌ها رشته مورد علاقه خود را انتخاب و در جشنواره شرکت کنند.

للـه‌گانی با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع " فرهنگ سلامت" در جامعه گفت: موضوع سلامت مردم از اصلی‌ترین اهداف کاری وزارت بهداشت است و در این راه نیاز داریم که در حوزه "فرهنگ سلامت" بر اساس اسناد بالا دستی قدم برداریم که به همین دلیل در نهمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت بخشی را با نام فرهنگ سلامت قرار داده‌ایم که در این بخش تمامی دانشجویان کشور و جهان می‌توانند آثار خود را با موضوع "فرهنگ سلامت" ارائه دهند.

علت انتخاب نام «سیمرغ » برای جشنواره فرهنگی

وی در خصوص علت انتخاب نام "سیمرغ" برای جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: در خصوص انتخاب نام برای این جشنواره جلسات متعددی داشته‌ایم. در این راستا با توجه به اینکه در سال ۱۳۹۲ سازمان نظام پزشکی کشور از نماد سیمرغ که در فرهنگ ایرانی به عنوان مرغ درمانگر شناخته می‌شده را به عنوان نماد جامعه پزشکی رونمایی کرد، تصمیم گرفتیم که نام این جشنواره فرهنگی را که وزارت بهداشت برگزار می‌کند "سیمرغ" قرار دهیم. درواقع این نام نماد جامعه پزشکی است و از این پس نام جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت نیز خواهد بود و امیدواریم بتوانیم با توجه به رسالتی که داریم در مسیر ترویج "فرهنگ سلامت" نیز تاثیرگذار باشیم.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در خصوص روند برگزاری جشنواره و انتخاب داوران و دعوت از هنرمندان برای حضور در این جشنواره فرهنگی گفت:‌ یکی از اهدافمان در برگزاری این جشنواره دعوت از تلاشگران عرصه هنر و هنرمندان مطرح کشور در این جشنواره است. در این راستا از هنرمندانی دعوت کرده‌ایم که بتوانند برای دانشجویان الگوی مناسبی باشند و دانشجویان نیز بتوانند تعامل خوبی را با این اساتید برقرار و از تجربه‌های آنان استفاده کنند.

معرفی دبیران بخش‌های تخصصی جشنواره

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته حدود ۱۵۰ هنرمند را برای حضور در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت دعوت کرده‌ایم، در خصوص انتخاب هیات داوران و اعضای آن گفت:  امسال در نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ از هنرمند نامی «محمد مهدی عسگرپور» که چهره شناخته شده عرصه کارگردانی است برای «دبیری بخش تخصصی فیلم و عکس» دعوت کرده‌ایم و در خدمت این هنرمند مطرح کشورمان هستیم،  در بخش موسیقی از هنرمند نامی این عرصه «بابک زرین» برای «دبیری بخش موسیقی» دعوت کرده‌ایم، در بخش هنرهای تجسمی مانند سال گذشته در خدمت استاد به نام این عرصه «دکتر دیباج» به عنوان «دبیر بخش هنرهای تجسمی» هستیم، در بخش ادبی سال گذشته در خدمت مرحوم افشین یدالهی بودیم که متاسفانه در نزدیک برگزاری مراسم اختتامیه این مرد نازنین را از دست دادیم و امسال برای «دبیری بخش ادبی» در خدمت ادیب نامی «عبدالجبار کاکایی» هستیم و در «بخش تئاتر» نیز از هنرمند با تجربه این عرصه آقای «حسین پارسایی» دعوت کرده‌ایم که در این جشنواره حضور داشته باشند.

بخش بین‌الملل در راستای اهداف جشنواره و در حوزه «فرهنگ سلامت» طراحی شده است و با توجه به نوپا بودن، این بخش در چهاررشته «فیلم کوتاه»، «پویانمایی»، «داستان» و «عکس» برگزار می‌شود

للِه گانی در خصوص افزودن دو رشته کمیک استریپ و سرود به بخش‌های نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ گفت: کمیک استریپ به عنوان یک هنر تاثیرگذار اجتماعی در دنیای مدرن شناخته می‌شود و می‌تواند در انتقال پیام هنرمند و مفاهیم اجتماعی به دلیل میزان بالای مخاطب تاثیرگذار باشد. دانشجو می‌تواند یک ایده‌ را در قالب یک کار تیمی طراحی و دغدغه خود و یک مسئله اجتماعی را در هنر "کمیک استریپ" ارائه دهد.

وی افزود: در خصوص چرایی اضافه شدن رشته سرود در نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ گفت: هویت ملت‌ها با پرچم و سرود ملی هر کشور مشخص می‌شود و یک سرود در برگیرنده بسیاری از اتفاقات و افتخارات است که در قالب یک کار تیمی به عنوان یک هنر عرضه می‌شود. سرود جایگاه ویژه‌ای دارد و تلاشمان این است که گروه های سرود در دانشگاه‌ها شکل بگیرد و دانشجویان بسیاری از مسائل خود را در قالب سرود تنظیم و ارائه دهند و حضور پررنگی نیز در جشنواره داشته باشند.

دبیر نهمین جشنواره سیمرغ در ادامه و در پاسخ به سوالی مبنی بر تعداد رشته‌های بخش بین‌الملل و نحوه داوری آثار این بخش گفت: بخش بین‌الملل در راستای اهداف جشنواره و در حوزه «فرهنگ سلامت» طراحی شده است و با توجه به نوپا بودن، این بخش در چهار رشته «فیلم کوتاه»، «پویانمایی»، «داستان» و «عکس» برگزار می‌شود و تمام دانشجویان بین‌المللی و دغدغه‌مند این حوزه امکان شرکت در آن را خواهند داشت.

وی با اشاره به تجارب خوبی که در این حوزه در کشورهای مختلف وجود دارد، گفت: این تجارب می‌تواند در طول برگزاری جشنواره سیمرغ به دانشجویان کشورمان منتقل و مورد استفاده آنان در پیشبرد دغدغه‌های حوزه سلامت در کشور قرار گیرد.

للگانی در پایان با اشاره به اینکه، اختتامیه بخش بین‌الملل همزمان با بخش داخلی برگزار می‌شود، اظهار کرد: هیات داوران بخش بین‌الملل متشکل از داوران داخلی و خارجی است که داوران ایرانی مشخص شده‌اند و اسامی داوران بین‌المللی نیز به زودی اعلام خواهد شد.

ادامه نشست خبری با پرسش‌های خبرنگاران رسانه‌ها در خصوص نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سیمرغ و پاسخ‌های دکتر فراهانی رئیس جشنواره فرهنگی سیمرغ همراه بود.

چرایی برگزاری جشنواره‌های فرهنگی

فراهانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر چرایی برگزاری جشنواره فرهنگی سیمرغ در حضور جشنواره‌های فرهنگی سایر نهادها گفت: برخی جشنواره‌ها نظیر«فجر» و «فیلم سلامت» مختص مخاطبان حرفه‌ای‌ و افرادی است که سال‌هاست تولید اثر می‌کنند؛ بنابراین برگزاری جشنواره فرهنگی در فضای دانشگاهی کشور موازی‌کاری در این حوزه‌ها نیست؛ در وزارت بهداشت، معاونت‌«فرهنگی و دانشجویی» در کنار معاونت‌های «آموزشی» و «تحقیقات و فناوری» با دانشجویان ارتباط مستقیم دارند؛ از سویی گزارش‌های انجام شده نشان از این دارد که بخشی از دانشجویان معتقدند حوزه فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کمتر از دیگر حوزه‌ها مورد توجه قرار گرفته و برگزاری جشنواره بین المللی سیمرغ پاسخی به نیازها و این دغدغه‌های دانشجویان است.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران حاضر در نشست که پرسید چرا با وجود مشکلات متعددی که در حوزه سلامت و درمان مردم داریم، بودجه وزارت بهداشت صرف برگزاری جشنواره‌های اینچنینی می‌شود، گفت: در حدود سه تا چهار درصد بودجه وزارت بهداشت به حوزه فرهنگی و دانشجویی تعلق می‌گیرد و استفاده از بودجه بهداشت و درمان در این حوزه امری غیر قانونی است، بنابراین ردیف بودجه فرهنگی و دانشجویی که رقمی بسیار ناچیز است مصروف آموزش و تولید محصولات فرهنگی مرتبط با حوزه سلامت می‌شود.

کلید حل مشکلات مختلف کشور از جنس فرهنگ است

معاون وزیر بهداشت تفکر مخالف با هزینه‌کرد در حوزه فرهنگی را تفکری نادرست و نشأت گرفته از فهم اشتباه و تحلیل نادرست مسائل این حوزه دانست و تصریح کرد: معتقدم کلید حل مشکلات مختلف کشور از جمله مشکلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و حتی مشکلات اشتغال و بیکاری موجود در کشور از جنس فرهنگ است و کار و هزینه در این حوزه یک سرمایه‌گذاری‌ است که در نهایت به سامان مشکلات جامعه می‌انجامد.

ما هزینه کردن در حوزه فرهنگی را سرمایه‌گذاری و کلید حل همه مشکلات کشور می‌دانیم و به دنبال فعالیت‌های فرهنگی اثربخش و تأثیرگذار هستیم

رییس نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ، با اشاره به اینکه تفاوت ما با کشوری مانند ژاپن در مسائلی نظیر فرهنگ کار است، گفت: طبق برخی از منابع میزان کار مؤثر افراد در ادارات دولتی و حتی غیر دولتی یک ساعت در روز است و این موضوع نشان از کم کاری و عدم فرهنگ‌سازی در این حوزه دارد؛ همچنین سالانه ۸ تا ۹درصد تولید ناخالص کشور در جاده‌ها نابود و سالانه ۱۵ تا ۱۶‌هزار نفر در راه‌ها و جاده‌های کشور کشته می‌شوند و در حدود۶۰ هزار نفر نیز دچار ضایعات و معلولیت‌های پس از حوادث جاده‌ای می‌شوند که این ضایعات با فرهنگ‌سازی و ترویج رانندگی صحیح به نحو چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین بسیاری از مسائل و مشکلات کشور ریشه در مشکلات فرهنگی دارد و هر چه در حوزه فرهنگ هزینه کنیم ضرر نخواهیم کرد و آثار آن را خواهیم دید.

فراهانی یکی دیگر از آثار جشنواره سیمرغ را کاهش چشمگیر آسیب‌های اجتماعی در عرصه دانشگاهی عنوان کرد و افزود: در سال ۹۴ تعداد ۹ دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام به خودکشی کرده‌اند اما با توجه به افزایش فعالیت‌های فرهنگی در هر دو بعد کمی و کیفی و سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این حوزه این عدد در دو سال اخیر صفر بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به احساس مسؤولیتی که در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حوزه هزینه‌کردها وجود دارد، گفت: ما هزینه کردن در حوزه فرهنگی را سرمایه‌گذاری و کلید حل همه مشکلات کشور می‌دانیم و به دنبال فعالیت‌های فرهنگی اثربخش و تأثیرگذار هستیم و چنانچه روزی به این نتیجه برسیم که فعالیت‌های ما اثربخشی لازم را ندارد، قطعاً بدون درنگ آن‌را متوقف خواهیم کرد. البته اگر برای تاثیرگذاری امور فرهنگی در کشور شاخص‌های استانداردی تعریف شود و بر مبنای آن‌ها داده‌ها و ستانده‌هایمان مشخص شود، می‌توانیم برداشت صحیح‌تری نسبت به این موضوع داشته باشیم.

برگزاری جشنواره بین‌المللی سیمرغ در سطح همه دانشگاه‌های علوم پزشکی

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا جشنواره در دانشگاه‌های شهرستانها مخاطب دارد و برگزار می‌شود، نیز افزود: آثار جشنواره پیش از آنکه در مراحل پایانی حضور یابد در درون دانشگاه‌ها به رقابت گذاشته و آنجا دیده می‌شوند؛ بنابراین این فضا در دانشگاه‌های شهرستان‌ها و مراکز آکادمیک مجاور آن‌ها  نیز دیده می‌شود و این‌گونه نیست که جشنواره تنها محدود به دانشگاه‌های تهران باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر چرایی انتخاب نام "سیمرغ" برای جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت درحالی که سیمرغ نشان جشنواره فیلم فجر است، گفت: در جشنواره فجر تندیس سیمرغ به برگزیدگان اهداء می‌شود و "سیمرغ" نام این جشنواره نیست. ضمن اینکه نام سیمرغ‏، نماد جدید جامعه پزشکی است که به جای نمادهای غیرایرانی این بخش برگزیده شده است و تداخلی با جشنواره بین‌المللی فجر ندارد.

رئیس نهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ در پاسخ به دغدغه یکی از خبرنگاران حاضر در نشست مبنی بر دلیل همکاری نکردن و محدودیت ورود خبرنگاران به فضاهای درمانی و بهداشتی گفت: موضوع تصویربرداری از اماکن درمانی خلاف معیارهای اخلاق حرفه‌ای است که محدود به رسانه‌ها نمی‌شود و اعضای جامعه پزشکی را نیز در بر می‌گیرد و حتی برای تهیه فیلم‌های آموزشی در این حوزه نیز قوانین مشخص و سختگیرانه‌ای در نظر گرفته شده که هدف از آن‏، حفظ کرامت بیماران و جلوگیری از هرگونه حاشیه‌ای در این زمینه است. بنابراین هیچ فرد و نهادی بدون کسب مجوزهای لازم امکان تهیه هرگونه محتوایی در محیط‌های درمانی و بهداشتی را نخواهد داشت؛ البته این موضوع جزو قوانین مختص کشورمان نیست و در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا نیز روال همین‌طور است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.