یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۳

گفتگوی اختصاصی با مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

کسب مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱ توسط این دانشگاه‏، باعث صرفه‌جویی در منابع مالی و انسانی شد

دکتر حیدر صفرپور مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دکتر حیدر صفرپور مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز که مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱ در زمینه متنوع مدیریت کیفت را کسب کرده است، گفت: یکی از مهم ترین فوائد اجرای مفاد پروتکل استاندارد سازی ایزو ۹۰۰۱ بویژه در نگارش ۲۰۱۵ صرفه جویی بالا در منابع مالی و انسانی است که همین مورد می‌تواند ما را در پیشبرد اهداف سیاست اقتصاد مقاومتی کمک کرده و تاثیر بسزایی در مدیریت هزینه و منابع داشته باشد.

دکتر حیدر صفرپور مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز که در پنج سال اخیر سکان مدیریت ورزش این دانشگاه را بر عهده دارد، تیم‌های ورزشی تحت مدیریت او توانسته چهار قهرمانی و یک نائب قهرمانی در مسابقات المپیادهای دانشجویی دانشجویان کشور  کسب کند. او پس از یک سال و نیم تلاش و پیگیری و برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی لازم موفق شد مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱ که بالاترین سطح استاندارد در زمینه‌های متنوع مدیریت کیفیت است را دریافت کند. از اصلی‌ترین ویژگی‌های دریافت این استاندارد، می‌توان به درک نیازها و انتظارات طرف های ذینفع، جلب و افزایش رضایت دانشجویان، کارکنان، اعضای هیات علمی و خانواده‌ها، شناسایی استعدادهای برتر و پرورش آنها جهت رسیدن به سکوهای قهرمانی، بهبود مستمر کفایت و اثر بخشی سیستم، توسعه کمی وکیفی ورزش همگانی درسطح دانشگاه، توسعه اماکن ورزشی با استفاده از وسایل و تجهیزات پیشرفته، بهره گیری ازکارکنان مجرب وکار آزموده و تلاش درجهت افزایش توانمندی های ایشان، ارائه خدمات ورزشی همراه با آموزش شرکت کنندگان برای آشنایی با فعالیت‌های موفقیت آمیز اشاره کرد. کسب مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱ توسط این مدیر موفق ورزشی بهانه‌ای شد تا گفت وگویی با او ترتیب دهیم که بخشی از آن را در پر می‌خوانیم.

مفدا- آقای دکتر صفرپور در ابتدا خودتان را بیشتر معرفی کنید و کمی از سوابق علمی وتحصیلی خود بگویید.

دکتر حیدرصفرپور  دانش آموخته رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستم و  قبل از پزشک شدن ورزشکار بودم و بعد نیز  توفیق حاصل شد که مجددا در حوزه ورزش در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام وظیفه کنم.

اتفاقات خوب و شاخصی در قالب تیم گروهی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال‌های اخیر اتفاق افتاده و طی ۵ سال مدیریت من در تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی افتخار داشتیم که در این مدت بر فراز قله ورزش وزارت بهداشت باشیم. ۴ دوره قهرمانی و یک دوره نایب قهرمانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در المپیادها و مسابقات ورزشی که از این تعداد سه دوره پیاپی بوده  است تاریخ ورزش وزارتخانه بی‌سابقه بوده  است.

شاید به نوعی اگر بزرگترین دستاورد در طول ۵ سال مدیریتم در تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز را بخواهم اشاره کنم، این بود که امکان دسترسی تمام جامعه بزرگ دانشگاهیان علوم پزشکی شیراز به ورزش و همگانی کردن ورزش و تسهیل  دانشگاهیان این دانشگاه به امکانات و تجهیزات ورزشی است و قطعا آنچه که باعث شد ما در ۵ سال اخیر، افتخارآفرینی‌های مدام در عرصه ورزش کسب کنیم  میل به این رویکرد بوده است. که صد البته این روند با راه‌اندازی سامانه پیشرفته تمام الکترونیکی ورزشی  و بهره گیری از فن آوری اطلاعات در حوزه ورزش این روند تسریع یافت.

مفدا- درباره اخذ مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱ صحبت کنید که اصلا این استاندارد ایزو ۹۰۰۱ چیست و مدیریت تربیت بدنی  دانشگاه علوم پزشکی شیراز چطور موفق به کسب این استاندارد شد؟

مدیریت تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز پس از انجام حدود یک سال و نیم تلاش و پیگیری و برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزش‌ متداوم، موفق شد مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱  نگارش ۲۰۱۵ که بالاترین سطح استاندارد در زمینه‌های متنوع مدیریت کیفیت است را دریافت کند.

از اصلی‌ترین ویژگی‌های دریافت این استاندارد، مدیریت کامل و جامع بر کل سیستم اداری و خدماتی تربیت بدنی و نیز جلوگیری هوشمندانه از بروز افت کیفیت در ارائه خدمات مطلوب و بر اساس شرح وظیفه دستگاه تربیت بدنی دانشگاه است. که به این واسطه  بهبود مستمر کفایت و اثر بخشی سیستم، توسعه کمی وکیفی ورزش همگانی درسطح دانشگاه و توسعه اماکن ورزشی با استفاده از وسایل و تجهیزات پیشرفته را موجب گردید.

مفدا- خصوصیات مهم و ویژگی‌های این استاندارد چیست و آیا مدیریت جامعی بر سیستم‌های اداری و خدمات تربیت بدنی دارد یا خیر؟

جلوگیری از افت کیفیت خدمات، یکی از مزایای بسیار مفید دریافت این استاندارد است. موسسات نظارت کننده بر این استاندارد، پس از احراز چنین مدرکی، به‌صورت مستمر و دائمی و منظم نظارت‌های خود را آغاز و بر روند پیشرفت منظم و نیز جلوگیری از افت کیفیت احتمالی، نظارت دقیقی را آغاز و به ‌طور منظم پس‌خوراندهای لازم را به این معاونت دانشگاه ارائه خواهند داد.

از مواردی که در ایزو ۹۰۰۱ بسیار حائز اهمیت است، حاکمیت تفکر سیستمی و رویکرد فرآیند است بدین معنی که این استاندارد، سازمان را در قالب یک سیستم می‌بیند و با نگاه فرآیندگرا به سازمان سعی می‌کند ارتباط مطلوبی را بین واحدهای سازمان ایجاد کند تا علاوه بر بهبود ارتباطات سازمان و کیفیت این ارتباطات، بتوان محصول و خدمات بهتری را نیز به مشتری ارائه کرد.

همچنین استاندارد ایزو ۹۰۰۱ در آخرین نگارش خود در سال ۲۰۱۵ میلادی با ایجاد الزاماتی در مستندسازی سازمان سعی در ایجاد نظم می‌کند و بر این اساس لازم است سازمان‌ها فرآیندها و اقداماتی که بر رضایت مشتری و تولید محصول باکیفیت تاثیر می‌گذارد را مکتوب کرده و برای آن روش‌های مشخصی را بنویسد تا سازمان بتواند محصول و خدماتی با کیفیت یکسان ارائه کند.

اینک و پس از گذراندن تمامی این مراحل، مفتخریم تا اعلام کنیم که اولین مجموعه ورزشی در سطح کشور و نیز نخستین دانشگاه علوم پزشکی هستیم که موفق به دریافت استاندارد ایزو ۹۰۰۱ از موسسه بین المللی و بسیار معتبر توف ویسن در کشور آلمان شده‌ایم و جا دارد تا کسب این افتخار را به تمامی کارکنان، اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به‌ویژه افرادی که در فرآیند کسب این مدرک بین المللی بطور مستقیم تلاش کرده‌اند تبریک بگوییم.

یکی از مهم ترین فوائد اجرای مفاد پروتکل استاندارد سازی ایزو ۹۰۰۱ بویژه در نگارش ۲۰۱۵ این پروتکل، صرفه جویی بالا در منابع مالی و انسانی می باشد که همین مورد می‌تواند ما را در پیشبرد اهداف سیاست اقتصاد مقاومتی کمک و یاری رسانده و تاثیر بسزایی در مدیریت هزینه و منابع داشته باشد.

مفدا- برای اخذ این استاندارد چه موانع و مشکلاتی را پشت سرگذاشتید و با چه افرادی مشورت کردید؟

برای رسیدن به این مهم تلاش‌های مهمی در حوزه فراهم کردن زیرساخت‌های سخت افزاری ونرم افزاری انجام گرفت. از بدو ورودم به حوزه دانشگاه  مواجه بودیم با یکسری فعالیت‌هایی که به صورت گسترده انجام می‌شد. با توجه به نگاهی که در شخص من در حوزه ورزش وجود داشت و همچنین با توجه به تامین امکانات ورزشی در سراسر استان و گسترس علاقه مندی و روحیه تمایل به ورزش در میان جامعه دانشگاهیان، این عوامل باعث شد حجم فعالیتها در عرصه ورزش دوچندان شود. بعد از  این در سال ۹۳  در دانشگاه شیراز ما  روز بدون برنامه ورزشی نداشتیم به طوری که  یا در حال اجرای برنامه ورزشی و یا  در حال برنامه‌ریزی برای انجام مسابقات متعدد بودیم، همین عوامل باعث شد که ما به سمت کسب مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱ که استاندارد سیستم مدیریت کیفیت است، برویم.

ما وقتی با این حجم از  برنامه‌های ورزشی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مواجه شدیم تصمیم گرفتیم این برنامه‌ها را در قالب استاندارد بین‌المللی بگنجانیم تا باعث شود فرآیندهای متعددی در مجموعه مدیریت تربیت بدنی دانشگاه بر مبنای اصول علمی و استاندارد شکل گیرد. به همین دلیل ایده و انگیزه شکل گرفتن یک مجموعه کاملا استاندارد و مبتنی بر مدیریت کیفیت به وجود آمد که ما به سمت کسب این مدرک برویم.

مفدا- از مهمترین خصوصیات و فواید کسب مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

در واقع مدرک استاندارد ایزو ۹۰۰۱، یک سیستم مدیریت کیفیت است که خصوصیات بارزی  از جمله افزایش بهره وری در سیستم و مشخص کردن مسئولیت‌ها در سراسر سیستم دارد. مهمتر از آن نوع بهبود ارتباط با ارباب رجوع و ارزش قائل شدن برای مخاطب و یادگرفتن تعامل با مخاطب است. چرا که برای ما مهم بود که بتوانیم زمینه‌ای مهیا کنیم که مخاطبان زیادی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز جذب ورزش شوند.

یکی از خصوصایت دیگر سیستم ایزو ۹۰۰۱، ‌ فراهم کردن یک سیستم ارزیابی است که بر مبنای استاندارد بین‌المللی، مجموعه را رصد و نظارت می‌کند وهمین ارزیابی مستمر به سمت و سویی کشیده می‌شود که فرایندهای اداری روز به روز بهتر شود. همچنین از دیگر  شاخص‌های خیلی مهم که نقطه عطفی بود در پیاده شدن این سستم در مدیریت تربیت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تحقق اقتصاد مقاومتی، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری بود که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری است و کسب این مدرک جهانی یکی از دستاوردهای بزرگ ما در راستای تحقق فرمایشات رهبری بود.

آنچه ما را در رسیدن به این موفقیت نزدیک‌کرد، حمایت و تلاش‌های بی‌دریغ ریاست دانشگاه، معاونت فرهنگی و دانشجویی و همچنین مشاوران توانمند و باتجربه این دانشگاه بود تا ما بتوانیم به این موفقیت نایل شویم.

ایمان راسخ ما به اینکه خواستن توانستن است واعتقاد قلبی ما  به این که در دنیای امروز مدیریتهایی توان موفق شدن دارند که فرایند و اصول آنها مبتنی بر مبانی  استانداردهای علمی باشد، رمز موفقیت ما و از  اصلی ترین عواملی بود که ما به این مهم دست یافتیم.    هر چند ما در دانشگاه علوم پزشکی شیراز همیشه افتخار می‌کنیم که موفقیت‌های ما  همیشه ثمره کار تیمی است.

مفدا- برای کسب این موفقیت چند سال تلاش شده و چه مراحلی طی شده است؟

 برای گرفتن این مدرک از اواخر سال ۹۴ کارگاهای   آموزش مقدماتی و آشنایی کارکنان تربیت بدنی دانشگاه با مبانی سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ انجام گرفت شد و نهایتا ما در هفته دولت سال ۹۶ موفق به کسب مدرک ایزو شدیم.

برای کسب این مدرک بعد از طی کردن دوره‌های آموزش مقدماتی، کارگروه‌های مختلفی تشکیل شد و همکاران ما  با اصول اولیه کار آشنا شدند و سپس  در کارگروه‌های تخصصی، فرآیندهای مختلفی را پشت سرگذاشتند. تقریبا تیم کاملی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تعداد ۱۵ نفر درگیر اجرای این طرح بودند و در قالب کارگروه‌های تخصصی در شناسایی فرآیندها همکاری داشتند  و بعد از شناسایی فرآیندها اجرای آزمایشی در ده مبارک فجر سال ۹۵  شروع شد و بعد از شناسایی ایاردات، اجرای پروژه نهایتا به مرحله نهایی رسید. البته  مراحل ممیزی مقدماتی انجام شد و برخی از ایرادات شناسایی و  برطرف شد و نهایتا ممیزی نهایی شکل گرفت و با تلاش شبانه روزی‌ای که شکل گرفت با حداقل ایرادات و بالاترین امتیازات موفق به کسب مدرک جهانی و استاندارد بین‌المللی ایزو ۹۰۰۱۱ ویرایش ۲۰۱۵ شدیم.

بدون شک موفقیت اتفاقی حاصل نمی شود و هرگاه برنامه‌ریزی و پشتکار و یک نگاه علمی  ودقیق  بر سیستم مدیریتی حاکم باشد قطعا موفقیت حاصل می شود.

ما خودمان را جزئی از جامعه ورزش دانشگاهیان کشور می‌دانیم و قطعا این افتخار که نصیب دانشگاه شیراز شد  را متعلق به جامعه ورزش دانشگاهیان کل کشور می دانیم. شاید به نوعی ما این افتخار را داشتیم که از سال ۹۲ بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند «امر به ورزش امر به معروف است» را  چراغ راه مدیریت تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی شیراز قرار دادیم.

 بدون شک فضای ورزش یک فضای مفرح، بانشاط و جذاب مخصوصا برای نسل جوان و دانشجویان است. فضای ورزش بهترین فضا برای پیاده شدن تمامی این معروف‌ها می‌باشد و از سویی هم با نگاهی که در سیستم دانشگاه علوم پزشکی شیراز و وزارت بهداشت  وجود دارد، به اعتقاد من، ورزش سریع‌ترین و مطمئن‌ترین مسیر دسیت یابی به سلامت است.

پس با این نگاه هر چقدر ما  بتوانیم افزایش بهره وری را در سیستم‌های ورزشی پیاده کنیم باعث می‌شود مخاطبان بیشتری به ورزش جذب شوند. هرچقدر ما در افزایش سرانه  فضاهای ورزشی سرمایه گذاری کنیم در نگاه بلند مدت باعث کاهش سرانه فضاهای درمانی خواهد شد.

 از تمامی دست‌اندرکاران امر ورزش از جمله مسئولان تربیت بدنی وزارت بهداشت تقاضا دارم  به توسعه ورزش در دانشگاه‌های علوم بزشکی توجه خاصی کنند؛ تا ورزش بتواند به عنوان بازوی اصلی و حتی به عنوان نقش تعیین کنده در امر پیشگیری از بیماری‌ها و توسعه سلامت جامعه نقش مهمی ایفا کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.