یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۹

اهدای سلول‌های بنیادی توسط دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم

سلولهای بنیادی

به همت کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی قم، هم‌زمان با فرارسیدن روز دانشجو بیش از ۲۰ نفراز دانشجویان این دانشگاه در طرح سپاس (اهدای سلول‌های بنیادی خون ساز) شرکت کردند.

به گزارش مفدا قم، این دانشجویان با حضور در مرکز اهدای خون حضرت روح الله استان قم، در طرح اهدای سلول‌های بنیادی ثبت نام کردند.

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی قم در گفتگو با خبرنگار مفدا قم گفت: "طرح سپاس" با هدف پذیرش اهداکنندگان سلول های بنیادی خون ساز از بین افراد غیر خویشاوند بیمار در قم اجرا می شود.

"عاصی" افزود: سلول های بنیادی خون ساز در بدن هر شخص مسئول ساختن اجزای خون است که یکی از روش های درمان بیماری ها و بدخیمی های خون (سرطان خون) پیوند سلول های بنیادی خون ساز به بیمار می باشد.

دبیر کانون هلال احمر دانشگاه علوم پزشکی قم بیان کرد: شرط اولیه برای پیوند سلول های بنیادی خون ساز به بیمار، سازگاری ژنتیکی سلول های بیمار و اهداکننده است، از این رو با توجه به این که احتمال یافتن اهداکننده مناسب با سازگاری ژنتیکی بین بیمار و خویشاوندان او محدود است، این طرح در اداره کل انتقال خون قم با هدف پذیرش اهداکنندگان سلول های بنیادی خون ساز از بین افراد غیر خویشاوند بیمار طراحی و اجرا می شود.

وی در ادامه گفت: جهت عضویت در این طرح شرایط دیگری نظیر سن مناسب برای اهدا از ۱۸ تا ۵۰ سال است.

لازم به ذکر است، این طرح رایگان است و هزینه‌ای از اهدا کننده دریافت نمی شود.

گفتنی است، از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا کنون بیش از هزار و ۶۰۶ نفر دانشجو خون خود را به نیازمندان اهدا کردند. این دانشجویان بیش از ۱۰ درصد اهدا کنندگان را شامل می شوند.

مرکز انتقال خون حضرت روح الله واقع در میدان حضرت روح الله روزهای شنبه تا دوشنبه پذیرای اهدا کنندگان خون طرح سپاس است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.