جمعه ۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۲

دکتر پزشکیان:

خداوند مومنین را در دنیا با حرف ثابت پشتیبانی می‌کند / قول ثابت و تصمیم‌گیری ریشه‌دار، لازمه اداره کشور است

آیین اختتامیه بیست و یکمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت

نایب رییس مجلس شورای اسلامی قول ثابت و تصمیمات منطقی و ریشه‌دار را لازمه‌ همه فعالیت‌ها و برنامه‌های کشور دانست و بر ضرورت وجود تقوا در همه شئون زندگی و مدیریتی جامعه تاکید کرد.

به گزارش مفدا، دکتر مسعود پزشکیان در آیین اختتامیه بیست و یکمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت که صبح جمعه نهم مهرماه در تالار ابن سینا دانشگاه علوم ‍پزشکی مشهد برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به برتری قرآن در هدایت انسان‌ها اظهار داشت: از دوران دانشجویی با این باور و اعتقاد که قرآن و سیره ائمه ما را به رستگاری خواهد رساند، در این راه حرکت کردم چراکه باور دارم باید در قرآن تأمل بیشتری شود تا دستورالعمل‌های نجات‌بخش آن را برای زندگی بهتر بیابیم.

وی با اشاره به بخشی از وصیت‌نامه مولا علی(ع)  «اوصیکما بتقوی الله تعالی و الا تبغیا ‌الدنیا و ان بغتکما و لا تأسفا علی شیء منها زوی عنکما  و قولا بالحق ...» درباره مفهوم تقوا از دیدگاه نهج‌البلاغه تصریح کرد: در این فرمایش مولا علی(ع)، به انسان توصیه می‌شود که در طلب دنیا نباشید، دنیا شما را دنبال خواهد کرد و بر چیزی از دنیا که از شما گرفته شده، تأسف نخورید و همیشه حق را بگویید و با ظالم دشمنی کنید و دست مظلوم را بگیرید.

پزشکیان در ادامه با اشاره به فرمایشی دیگر از نهج‌البلاغه در پاسخ به این سوال که آیا متقی می‌تواند فردی ناتوان و فقیر باشد و دنیا از او فرار کند، گفت: هلاکت در حضور تقوای واقعی بی‌معنا است، کشت و حاصل یک جامعه در حضور یک متقی تشنه نمی‌ماند، حمد کسی را جز خدا مگویید و کسی را جز خود ملامت نکنید. پس در صورت وجود مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باید علت را در خود جستجو کنیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با بیان فرازی دیگر از نهج‌البلاغه تقوا را در مقابل خطا معنا کرد و گفت: خطا اسبی وحشی و بی‌افسار است که سوار خود را سرانجام به آتش می‌افکند، اما تقوا اسبی رام است که افسار آن به دست سوارش بوده و وارد بهشت خواهد شد.

وی ادامه داد: به زبان مدیریتی و ساده، تقوا حرکتی بدون خطا است، چنانچه در هر جایگاهی مانند سیاستمدار، تاجر، پزشک یا حتی دانشجو بتوانیم حرکت و گام‌های بدون خطا داشته باشیم، آنگاه شاهد جامعه‌ وارسته خواهیم بود.

وزیر اسبق بهداشت و درمان کشور تصریح کرد: در قرآن کریم بر مسلمانان تاکید شده که حرف درست را بزنند و دوم چیزی را که نمی‌دانند تکذیب نکنند و این مهم‌ترین بحث قرآن است که علاوه بر امور فردی در عرصه‌های سیاست و مدیریت هم باید شیوه‌ جاری و ساری باشد، یعنی براساس شواهد درست تصمیم بگیریم و براین اساس نیز حرف بزنیم و عمل کنیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خدا مومنین را در دنیا با حرف ثابت پشتیبانی می‌کند، عنوان کرد: ما مدعیان قرآن، دین و عترت نتوانستیم در این 38 سال انقلاب حرف ثابت و درستی برای حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و صنعتی کشور بزنیم.

 در حدیثی از قول امام صادق(ع) در مجمع‌البیان آمده که متقین حرف درست را می‌زنند و آنچه را که نمی‌دانند تکذیب نمی‌کنند، یعنی در سیاست و مدیریت باید بر اساس شواهد درست تصمیم درست گرفته شود و کلامی محکم و ریشه‌دار منعقد گردد. وجود مشکلات در جامعه، دانشگاه و فرهنگ به معنای درست حرف نزدن و نیافتن راه درست است.

پزشکیان افزود: قرآن و نهج‌البلاغه به من این‌گونه آموخته‌اند که متقی با قدرت می‌تواند حرف درست را بزند و خلاق و پیشتاز باشد، در اینجا علت اینکه چرا به متقی گفته می‌شود در طلب دنیا نباشد آشکار می‌گردد زیرا دنیا به دنبال فرد با قدرت و توانمند خواهد آمد. متقی ترس از دست دادن پست و مقام دنیا را ندارد از این رو با قدرت حق را می‌گوید و جانب عدالت را می‌گیرد. متأسفانه با نگاهی به آمار و شاخص‌ها درمی‌یابیم که بسیاری از کشمکش‌های ما مسئولان بر سر پست و مقام دنیا است.

وی در ادامه عنوان کرد: خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرمایند که کتاب و میزان و پیامبران را فرستادیم تا عدالت برقرار شود، کسی که زنجیر وابستگی به دنیا را پاره کرده باشد، مییتواند این عدالت را ایجاد کند.

پزشکیان تاکید کرد: انسان چیزی را که بلد نیست باید با صراحت بگوید نمی دانم و اگر بگویی نمی دانم بهتر از آن است که به دروغ بگویی که می دانم و اگر در کشور در عرصه های فرهنگی، اقتصادی و سیاسی مشکل داریم به این دلیل است که نتوانسته ایم حرف درست بزنیم و راه درست را برویم.

وی خاطرنشان کرد: وقتی در جامعه تقوا، شواهد و اطلاعات درست وجود نداشته باشد مشکلاتی نظیر حقوق‌های نجومی، رشوه، قاچاق، اختلاس‌ سه هزار میلیارد تومانی، گمشدن دکل نفتی در خلیج فارس و ظهور افرادی مانند بابک زنجانی به وجود می‌آید.

پزشکیان وقوع این‌چنین رخ‌دادهای غیرقابل قبولی را نتیجه عدم وجود شفافیت دانست و تصریح کرد: برای حل این مشکلات باید همانند کشورهای توسعه یافته سیستم اطلاعاتی دقیق و شفاف در کشور راه‌اندازی کنیم. کشمکش‌ها و دعواهای ما با یکدیگر به دلیل عدم آگاهی و علم است. هر کدام بخشی را محدود می‌بینیم و از دیده خود دفاع می‌کنیم، اگر در کنارهم باشیم دیدگاهی کامل و درست خواهیم داشت. باید قانون را درست وضع کنیم و نظارت درستی بر آن داشته باشیم که این مبانی مدیریتی در تقوا نهفته است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به حضار حاضر در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، گفت: برای ساختن مملکت و دانشگاه، درس‌های زیادی در قرآن وجود دارد؛ اما برای عملیاتی و محقق شدن اهداف به ابزار صحیح نیاز هست. کاملا روشن است که خواندن قرآن بدون عمل به آن ثمری نخواهد داشت. باید به گونه‌ای گام برداریم که متقی‌های واقعی در جامعه باشیم و قرآن را در عمل پیاده کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.