جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۲

دیدار امام حسین با عمر بن سعد ( ۶۱ ق)

شهادت

پس از آن که به دستور کتبی عبیدالله بن زیاد، آب فرات بر روی امام حسین علیه‌السلام و یارانش بسته شد، وضعیت نگران کننده‌ای میان سپاه امام حسین علیه‌السلام و سپاه عمر بن سعد پدید آمد و احتمال بروز جنگ و خونریزی را، هر ساعت قوی‌تر می‌کرد.

امام حسین علیه‌السلام برای کاستن حساسیت‌های دو سپاه و ایجاد تفاهم میان طرفین، خواستار ملاقات خصوصی با عمر بن سعد، فرمانده سپاهیان عبیدالله بن زیاد گردید. عمر بن سعد از پیشنهاد امام حسین علیه‌السلام استقبال کرد و در شب هشتم محرم، در خیمه‌ای میان دو لشکرگاه، تشکیل جلسه داده و تا پاسی از شب با هم گفتگو کردند. سپاهیان از متن گفتگو آن دو بی‌خبر بودند، ولی همین مقدار می‌دانستند که آنان به توافق‌های تازه‌ای رسیده‌اند.[۱]

ابومخنف روایت کرده است که ملاقات آن دو تنها یک بار نبود، بلکه آنان سه یا چهار بار با یکدیگر ملاقات و گفتگو کردند.[۲]

عمر بن سعد، که حوادث کربلا را پی در پی برای عبیدالله بن زیاد گزارش می‌کرد، پس از ملاقات با امام حسین علیه‌السلام نامه‌ای رضایت‌بخش برای عبیدالله ارسال کرد و در آن، یادآوری کرد: خداوند متعال، نائره جنگ ما را خاموش و أمر امت را اصلاح نمود. زیرا حسین بن علی علیه‌السلام هم‌اینک حاضر است از همان جایی که آمده است، برگردد و یا به سوی یکی از مرزهای کشور برود و بسان سایر مسلمانان زندگی کند. نه از او بر ضد ما و نه از ما بر ضد او چیزی در میان نباشد، و یا به جانب شام نزد یزید بن معاویه رفته و اختلافش را با وی حل و فصل کند. ای عبیدالله! این پیش آمد، هم می‌تواند موجب خرسندی تو و هم موجب اصلاح امت باشد.[۳]

شایان ذکر است چیزهایی که عمر بن سعد در این نامه به آن‌ها اشاره کرد، برداشت‌های شخصی وی و یا مبالغه‌گویی‌اش برای آرام کردن عبیدالله و اصلاح ذات البین بود، تا از این طریق زودتر غائله را پایان دهد و به حکومت "ری" دست یابد. زیرا امام حسین علیه‌السلام که با هدف امر به معروف و نهی از منکر اقدام به قیام بر علیه باطل کرده بود، هیچ‌گاه به شخصی چون عمر بن سعد، چنین تعهدی نمی‌داد.


۱- بحارالانوار (علامه مجلسی)، ج ۴۴، ص ۳۸۸.

۲- معالم المدرستین (سید مرتضی عسکری)، ج ۳، ص ۱۰۳.

۳- الارشاد (شیخ مفید)، ص ۴۳۷.

منبع: پایگاه دانشنامه اسلامی

شهادت سرداران رشید اسلام (۱۳۶۰ ش)

بـا کـمـال تـاءثـر و تـاءسـف خـبـر دلخـراش سـانـحـه هـوایـی یـک فـرونـد هـواپـیـمـای نـیـروی هـوایـی کـه حـامـل شـهـدا و مـجـروحـیـن جـنـگ اخـیـر بـود و منجر به شهادت جمعی از خدمتگزاران به اسلام و ملت شهیدپرور ایران گردید، که در بین آنان تیمسار سـرلشـکـر ولی الله فـلاحـی ، تـیـمـسـار سـرتـیـپ نـامـجـوی ، تـیـمـسـار سـرتـیـپ فـکـوری و آقـای کـلاهـدوز بـودنـد، واصـل گـردیـد. ایـنـان خـدمـتـگـزاران رشـیـد و مـتـعـهـدی بـودنـد، کـه در انـقـلاب و پـس از انـقـلاب بـا سـرفـرازی و شـجـاعـت در راه هـدف و در حال خدمت به میهن اسلامی به جوار رحمت حق تعالی شتافتند.
امـیـد اسـت کـه پـس از پـیـروزی شـرافـت آفـریـن برای ملت و پس از زحمات طاقت فرسا در راه هدف و عقیده ، روسفید و سرافراز به پیشگاه مقدس ‍ ربوبی وارد و مورد رحمت خاصه واقع شوند.
امام خمینی (ره )
بـعـد از پـایان موفقیت آمیز عملیات ثامن الائمه ، ۵ تن از فرماندهان رده بالای ارتش و سپاه جهت تقدیم گزارش به امام خمینی (ره ) عازم تهران می شـونـد و بـه این منظور یک فروند هواپیمای سی - ۱۳۰ در ساعت ۴۳:۱۸ با ۴۰ نفر سرنشین و ۲۷ مجروح و ۳۲ نفر شهدای عملیات ثامن الائمه از فرودگاه اهواز به مقصد تهران به پرواز در می آید.
هواپیما در ساعت ۵۹:۱۹ روز ۷ مهرماه در ۱۷ مایلی فرودگاه مهرآباد تهران در جنوب غربی کهریزک دچار سانحه می شود و به علتی نامشخص هر چهار موتور هواپیما همزمان خاموش می شوند. خلبان تلاش می کند هواپیما را در همان منطقه به زمین بنشاند. چرخهای هواپیما بوسیله دستگیره دستی بـاز مـی شـود و هـواپـیـمـا در زمـیـن نـاهـمـوار فـرود مـی آیـد و پـس از طـی مـسـافـتـی قـریـب بـه ۲۷۰ مـتـر در نـقـطـه ای مـتـوقـف و بـال چـپ هـواپـیـمـا به زمین اصابت می کند. هواپیما متلاشی و آتش می گیرد که در نتیجه ۴۹ نفر از سرنشینان هواپیما از جمله این ۵ شخصیت نظامی شهید شدند.
اسامی سرداران رشید اسلام عبارت است از:
۱- سرلشکر فلاحی جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش .
۲- سرلشکر یوسف کلاهدوز قائم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی .
۳- سرلشکر سید موسی نامجوی وزیر دفاع .
۴- سرلشکر فکوری مشاور جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش .
۵- سرلشکر جهان آرا فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر و آبادان .

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.