چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰

سوالات متداول انضباطی

سئوال ۱- وضعیت پرونده انضباطی دانشجویی که سر جلسه امتحان، تقلب از دوست خود دریافت کرده است و خود دانشجو ضمن قبول اشتباه و  همچنین تایید مراقبین، از تقلب استفاده نموده است، چگونه است؟

بر اساس بند ۱/ب شیوه نامه انضباطی متخلف چنانچه از تقلب منتفع شده باشد به تنبیه مندرج در بند ۶ یعنی ۲۵% در خصوص امتحان درس مذکور به همراه تنبیهات ۱ تا ۵ محکوم می گردد . همچنین فردی که به ایشان تقلب رسانده است بر اساس تبصره ۴ بند ۱/ب به تعیین تنبیه بند ۶ یعنی حذف درس مذکور محکوم می گردد.

سئوال ۲- آیا آثار حکم نمره ۲۵% به واسطه انجام تقلب، پس از فارغ التحصیلی امحاء می گردد؟

طبق تبصره ۳ ماده ۲۵ شیوه نامه انضباطی امحاء اثر درمورد حکم قطعی درج نمره ۲۵% از پرونده آموزشی صورت نمی پذیرد اما سایر آثار آن در صورت موافقت شورای انضباطی امحاء می شود.

سئوال ۳- طبق قانون ارائه رونوشت حکم انضباطی تجدید نظر دانشجو  به چه کسانی مجاز می باشد؟

طبق تبصره ماده ۱۰، ارسال رونوشت احکام تجدید نظر با افشاء آن جزء برای والدین و همسر دانشجو(حسب صلاحدیدشورا) و مقام اجرا کننده و شورای مرکزی انضباطی ممنون است .

سئوال ۴- آیا اگر تخلفی از سوی یکی از اعضای تشکل ها یا نشریات دانشجویی انجام گرفت شورای انضباطی می تواند نسبت به آن رسیدگی  نماید؟

بر اساس تبصره ۱ ماده ۴ چنانچه تخلف توسط اعضای تشکل ها یا نشریات واقع شده باشد اخذ نظر کمیته ناظر بر تشکل ها با تشریفات دانشجویی نیز حسب معمول برای آغاز رسیدگی ضروری است .

سئوال ۵- آیا استاد یا معاونت آموزشی و یا هر واحد دانشگاهی می توانند با دانشجو  بر خورد انضباطی نماید؟ برای مثال نامبرده را از حضور در سر کلاس به دلایل انضباطی منع نماید؟

بر اساس تبصره ۸ ماده ۴ شیوه نامه انضباطی صدور احکام انضباطی در خصوص دانشجویان تنها از طریق شورای انضباطی صورت می گیرد و سایر نهادها یا مسولان دانشگاه جزءدر مقام اجرایی احکام صادر شده از سوی شورای انضباطی مجاز به صدور یا اجرای مفاد ....از تنبیهات انضباطی نمی باشند. هر گونه اقدام از سوی اشخاص حقیقی یا حقوقی دانشگاه بر خلاف این تبصره باشد خود تخلف اداری محسوب می گردد.

سئوال ۶- آیا سیگار کشیدن دانشجو  در بیمارستان و محیط اطراف آن  تخلف می باشد؟

بر اساس بند ۱/۱/د شیوه نامه انضباطی استعمال دخانیات در دانشگاه و اماکن مرتبط تخلف محسوب شده و متخلف تنبیه خواهد شد .

سئوال ۷ - اگر دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه شئون دانشجویی را مراعات ننماید و با اقدام خویش به حیثیت دانشگاه خدشه ایجاد نماید مرتکب تخلف شده است؟

بلی. بر اساس تبصره بند ۱/۵/د  رسیدگی به تخلفاتی که خارج از محیط دانشگاه صورت گیرد، چنانچه به حیثیت و شئون دانشگاهیان لطمه وارد آورد مشمول این بند خواهد بود که بنا به شدت تخلف مطرح شده تنبیه تشدید می گردد .

همچنین بر اساس ماده ۴ شیوه نامه انضباطی شورای انضباطی می تواند به کلیه گزارش های رسیده در مورد دانشجویان از سوی هر یک از اشخاص حقیقی یا حقوقی در داخل یا خارج از دانشگاه رسیدگی و در صورت احراز وقوع تخلف در حد اختیارات حکم صادر نماید.

سئوال ۸- تجمع بدون مجوز دانشجویان در محیط دانشگاه مصداق چیست ؟ چه تبعاتی دارد؟

بر اساس بند ۲/۳/ب شیوه نامه انضباطی تجمع بدون مجوز در محیط دانشگاه مصداق اخلال یا ایجاد و قفه در برنامه یا نظم دانشگاه است  و بر اساس تبصره ۴ آن هر گونه تجمع دانشجویان بدون مجوز و هماهنگی با مرجع ذی صلاح دانشگاه مشمول بند ۲/۳/ب بود و تنبیه آن می تواند تا بند ۱۶ تشدید شود.

سئوال ۹ -آیا توهین به ادیان رسمی کشور در شیوه نامه انضباطی لحاظ شده است؟

بلی.بر اساس بند ۴/ج شیوه نامه انضباطی توهین به شعائر و مقدسات اسلامی یا ملی ، ادیان رسمی کشور و ....تخلف محسوب شده و متخلف به بند ۱ تا ۸ محکوم می گردد.

سوال ۱۰- دانشجویی که مرتکب تخلف مختلفی شده،  تنبیه آنها به چه صورت خواهد بود؟

بر اساس تبصره ۴ ماده ۲ چنانچه تخلفات ارتکابی مختلف باشد برای هر یک از تخلفات تنبیه جداگانه تعیین می شود .

سوال۱۱- اگر دانشجویی در زمان اجرای حکم تمام واحد های خود را گذرانده باشد و در شرف فارغ التحصیلی باشد اجرای احکام اجرایی بند های ۹ تا ۱۶ چگونه امکان پذیر است؟

بر اساس تبصره ۸ ماده ۲ این بند به صورت منع موقت از اعطای مدرک تحصیلی با صدور گواهی یا بدون صدور گواهی  گذراندن واحد های درسی یا منع صدور مدرک تحصیلی و گواهی گذراندن واحد های درسی صادر و اعمال می گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.