چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰

تاریخچه و اهداف شورای انضباطی

تاریخچـه

اولین آئین‌نامه انضباطی دانشجویان در سال ۱۳۶۴ به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و در دانشگاهها اجرا می‌گردید. این آیین‌نامه به مرور زمان با بوجود آمدن موارد جدید عملاً جوابگوی نیاز مجریان نبود، لذا تغییر آئین‌نامه انضباطی در اسفند ماه ۷۲ در دستور کار شورای مرکزی انضباطی قرار گرفته و پس از تهیه پیش‌نویس و اخذ نظرات دانشگاهها نهایتاً آئین نامه پیشنهادی به تأیید شرکت‌کنندگان در اولین سمینار سراسری دبیران شوراهای انضباطی رسید. آنچه که در آئین نامه شورای انضباطی ملاحظه می‌فرمایید حاصل تلاش همکاران محترم و استفاده از تجربیات مفید دبیران محترم شوراهای انضباطی و در پایان مساعدت و نظر مثبت کلیه اعضاء محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همکاران فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد. امید آنکه اجرای دقیق آئین نامه و شیوه‌نامه مربوطه گامی مؤثر در سالم‌تر نمودن محیط مقدس دانشگاه باشد.

اهداف شورای انضباطی

پاسداری از جایگاه رفیع دانشگاه وکمک به سالم نگهداشتن محیطهای آموزشی وپژوهشی وتامین حقوق عمومی دانشگاهیان از طریق ترغیب دانشجویان به خفظ کرامت دانشجویی ومقابله با بی نظمی، هنجار شکنی و نادیده گرفتن حقوق فردی واجتماعی دیگران از اهداف مهمی محسوب میشوند که کمیته های انظباتی در راستای کمک به تحقق آنها تشکیل میگردد.بذیهی است باوجود اعضای دانشمند ودانشجو در ترکیب شورای کمیته ها،توجه به شیوه های برخورد صحیح وعالمانه با تخلفات دانشجویی ورعایت تقوا در امر قضاوت وتصمیم گیری جزو اصول اساسی وخدشه ناپذیر این شوراها تلقی میشوند.

برخورد سطحی با تخلفات دانشجویان وصدور حکم بدون توجه به اثرات تبعی آن برروابط اجتماعی وخانوادگی دانشجو وتاثیر تربیتی وفرهنگی آن در افراد مختلف یادیگر دانشجویان،پیامد مثبتی در راستای رسیدن به جامعه ای باتخلفات کمتر بهمراه نخواهد داشت.بنابراین ضروری است که در صدور احکام انظباتی،آثار تبعی اجرای احکام نیز مدنظر قرار گرفته و به گونه ای تصمیم گیری وعمل شود که اثرات منفی برخوردها به حداقل کاهش یابد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.