چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۹

ساخت فیزیوتراپی مجازی تلفیقی در دانشگاه علوم پزشکی گناباد

ساخت فیزیوتراپی مجازی- گناباد

به همت یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد و با همکاری جمعی از مهندسان و دانشجویان بومی، فیزیوتراپی مجازی تلفیقی با استفاده توأمان از فناوری "واقعیت مجازی" و "سنسورهای حرکتی" ساخته شد.

به گزارش مفدا گناباد، دکتر سید فرزین میرچراغی؛ عضو هیات علمی و مسئول واحد آموزش مجازی دانشگاه علوم پزشکی گناباد در این خصوص گفت: به منظور ارایه فرصت‌های جدید به بیماران معلول جسمی و حرکتی و با توجه به توانمندی‌های قابل توجه در حوزه "واقعیت مجازی" در این دانشگاه و جوانان بومی شهرستان، پروژه ساخت "فیزیوتراپی تلفیقی مجازی" با استفاده توأمان از فناوری "واقعیت مجازی" و "سنسورهای حرکتی" در دستور کار قرار گرفت و در طی یک ماه، پروژه به مرحله پیش تولید رسید.

معاون آموزشی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گناباد افزود: استفاده از فناوری واقعیت مجازی و سنسورهای حرکتی به منظور توانبخشی و فیزیوتراپی بیماران دچار معلولیت جسمی – حرکتی، از دو دهه قبل در کشورهای غربی مورد توجه قرار گرفت و حرکت‌های قابل توجهی نیز در سطح آکادمیک در این خصوص انجام شد ولی در ایران به صورت پراکنده و غیر متمرکز و عمدتاً به صورت مجزا بر روی پروژه‌های فیزیوتراپی هوشمند، فعالیت‌هایی در جریان است.

میرچراغی ادامه داد: از این‌رو با بررسی‌های تخصصی انجام شده به صورت هدفمند و دقیق، ساخت نرم‌افزارهای مورد نیاز جهت فیزیوتراپی هوشمند با تلفیق «واقعیت مجازی» و «سنسورهای حرکتی کینکت» انجام شد و ان‌شاءالله طی برنامه‌ای بلند مدت ادامه خواهد یافت.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گناباد تلفیق روش‌های فیزیوتراپی هوشمند با پزشکی از راه دور (تله مدیسین) را یکی از اولویت‌های تیم پژوهشی حاضر ذکر و اظهار امیدواری کرد: با دستیابی به این هدف تا قبل از اتمام سال جاری فصلی نو در جهت ارتقاء کیفیت خدمات پزشکی از راه دور در کشور فراهم شود.

گفتنی است، در این پروژه "دکتر سید فرزین میرچراغی" به عنوان مدیر و مسئول علمی پروژه و "مهندس ابوالفضل شهراد شهری"، "محمدحسین جوانبخت" و "امیر حمامی شهری" به عنوان تیم علمی و فنی پروژه همکاری تنگاتنگ داشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.