یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳

غدیر، اوج همه خوبی ها و نقطه کمال همه رسالت ها

غدیر، اوج همه خوبی ها و نقطه کمال همه رسالت ها

عید غدیر، عید پیوند و برادری میان مومنان و ولایتمداران است، غدیر اوج همه خوبی ها و نقطه کمال همه رسالت ها پیامی دارد که در یک جمله کوتاه خلاصه شده است: من کنت مولاه، فهذا علی مولا.

صف آرایی بزرگی بود؛ برخی ایستاده و برخی نشسته زیر آفتاب سوزان منتظر شنیدن ندای حق از سوی پروردگار به وسیله آخرین پیامبر خدا محمد(ص)، امروز هجده ذی الحجه است و رویداد غدیرخم عید اکمال و اتمام دین، غدیر برای تشنگان، چشمه زلال هدایت و برای ره گم کردگان صراطی است که به سنت پیامبر صلی الله علیه و آله منتهی می شود.  عید غدیر، عید پیوند و برادری میان مومنان و ولایتمداران است. غدیر اوج همه خوبی ها و نقطه کمال همه رسالت ها پیامی دارد که در یک جمله کوتاه خلاصه شده است: من کنت مولاه، فهذا علی مولا، یعنی هرکس ولایت من پیامبر را گردن می نهد باید بر ولایت علی(ع) نیز گردن بگذارد.

آخرین حج و پیام پیامبر(ص)

به گزارش مفدا به نقل از شبستان،  پیامبر(ص) در سال دهم هجرت با شرکت در مراسم حج، احکام حج و هدف آن را برای مردم ابلاغ کرد و پیرایه ها را از این عبادت سیاسی عبادی دور کرد. بیش از ۱۵۰ هزار مسلمان حج را با پیامبر(ص) یه جا آوردند و ندای لبیک و شعار توحید، سراسر مکه، عرفات و منا را فرا گرفت. پیامبر در فرصت های مناسب حج با سخنرانی، مطالب و دستورهای مهم اسلام را برای مسلمانان بازگو و به خصوص به پیروی از قرآن و سنت تاکید کرد.

تعیین جانشین و ماجرای غدیرخم

با پایان یافتن مراسم حج، مسلمانان آماده حرکت به سوی سرزمین های خود شدند، پیامبر(ص) هم با کاروانی عازم مدینه شد که در سرزمین غدیرخم جبرئیل بر پیامبر فرود آمد و آیه ۶۷ سوره مائده را بر ایشان نازل کرد: ای پیامبر آنچه از طرف پروردگارت نازل شده است به طور کامل به مردم برسان و اگر نکنی، رسالت او را انجام نداده ای و خداوند تو را از خطرات احتمالی مردم حفظ کند.

در بیابان غدیر که در واقع چهارراه بود و مردم حجاز را از هم جدا می کرد، پیامبر(ص) دستور توقف داد، اعلام شد آنها که جلوتر رفته اند برگردند و آنها که نرسیده اند، زودتر خود را به غدیرخم برسانند. بیش از ۱۰۰ هزار نفر در بیابان سوزان در غدیر در انتظار نشستند تا پیام پیامبر(ص) را بشنوند.

روز ۱۸ ذی الحجه به فرمان پیامبر(ص) منبری از جهاز شتران ترتیب داده شد. پیامبر(ص) بر فراز آن پس از حمد و ثنای خدا، دست علی(ع) را گرفت و بلند کرد و فرمود: فَمَن کُنت مَولاه فَعَلیُّ مولاه، هر کس که من مولا و رهبر او هستم علی مولا و رهبر او است.

این جمله بیش از سه بار تکرار شد و پس از آن مسلمانان به دستور پیامبر(ص) نزد علی(ع) آمدند و مقام امامت و رهبری آن حضرت بعد از پیامبر(ص) را به او تبریک گفتند، به این ترتیب آئین اسلام، توسط پیامبر(ص) با تعیین جانشین تکمیل و به پایان رسید و حضرت محمد(ص) در خطبه غدیر با خواندن حدیث ثقلین، آیه سه سوره مائده را قرائت کرد: امروز آئین شما را کامل و نعمت خود را بر شما تمام کردم و خشنود گشتم که اسلام دین شما باشد.

منبع:تبیان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.