چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷

فعال رسانه‌ای و دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

کسب رتبه در جشنواره‌ها نباید هدف اصلی نشریات دانشجویی باشد

فرناز جوکار

فرناز جوکار دانشجوی فعال رسانه‌ای که در "جشنواره تیتر ۱۰" حضور داشت با اشاره به این نکته که "جشنواره تیتر ۱۰ " می‌تواند به عنوان یک محرک ایفای نقش کند هدف اصلی برگزاری جشنواره‌هایی به این شکل را آگاهی بخشی و آشنایی بیشتر دانشجویان با فضای رسانه‌ای دانست.

فرناز جوکار دانشجوی رشته فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیر مسئوول نشریه "به توان پنج" به عنوان دانشجوی برگزیده در دهمین جشنواره "تیتر۱۰" حضور دارد. وی معتقد است هدف اصلی برای فعالیت در نشریات دانشجویی تنها کسب رتبه نیست و فعالیت رسانه‌ای باعث رشد آگاهی بخشی و آشنایی بیشتر دانشجویان با حوزه رسانه می‌شود. متن زیر گفتگوی مفدا با این فعال رسانه ای جوان و دانشجوی برگزیده است.

مفدا: برایمان از سوابق رسانه‌ای و سابقه فعالیت خودتان در این حوزه بفرمائید.
زمانیکه وارد دانشگاه شدم از همان ترم‌های ابتدایی به دنبال فعالیت در کار نشریات دانشجویی بودم. در این فرآیند توانستم دبیر خبر باشم و بعد به عنوان سردبیر نشریه "به توان پنج "و سپس مدیرمسئوول این نشریه فعالیت کنم. علاقه بسیاری به نوشتن داشتم و در کنار تحصیل تلاشم این بوده که به علاقه شخصی خودم نیز بپردازم و از آن غافل نباشم. در ادامه نیز عضو کمیته دانشجویی مفدا شدم و شکل گیری کمیته‌های دانشجویی مفدا نیز فرصتی خوبی برایم فراهم کرد که بتوانم به صورت جدی‌تر کار خبرنگاری کنم.  

مفدا: با "جشنواره تیتر۱۰" چطور آشنا شدید و چه انگیزه‌ای باعث شد که در این جشنواره شرکت کنید؟
خب آشنایی با " جشنواره تیتر ۱۰" به خاطر آشنایی با جشنواره "تیتر ۹" و فعالیت رسانه‌ای و نشریاتی در دانشگاه است. انگیزه اصلی برای شرکت در این جشنواره محک زدن کارم بود و به نظرم این جشنواره بهترین فرصت برای شناخت نقاط ضعف و قوت کاری هر نشریه‌ای است.
 
مفدا: با توجه به اینکه شما یک فعال رسانه‌ای در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هستید چه پیشنهادی برای جذب دانشجویان دیگر به این حوزه دارید؟
 برای جذب دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی و به ویژه فعالیت در حوزه نشریات دانشجویی نیاز به زمینه سازی فرهنگی در دانشگاه است و معتقدم این زمینه سازی باید شامل آموزش و معرفی فعالیت‌های فرهنگی از طریق برگزاری برنامه‌های و جشنواره های کوچکتر در محیط دانشگاه است. در واقع دانشجویان باید از طریق معرفی و تبلیغات با فعالیت‌های فرهنگی آشنا شوند و علاقه به مشارکت پیدا کنند.
 
مفدا: مشارکت فرهنگی در فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه، چه کمکی به شما کرده است؟
فعالیت در حوزه نشریات برای من فواید بسیاری داشته است. دست به قلم شدن یک دانشجو ارزشمند است و همینکه بتوانی در مسائل اطراف با دید عمیق‌تر و انتقادی نظر کنی و بتوانی بنویسی و این نوشتن بتواند در محیط پیرامون در میان دانشجویان تاثیر داشته باشد بسیار با ارزش است. آشنایی با رسانه‌ها و فعالیت در این حوزه بسیار آگاهی بخش است. 
 
مفدا: به نظر شما بزرگترین مشکل پیش روی فعالیت‌های رسانه‌ای دانشجویان چه موضوعی است؟
عدم حمایت توسط مسئوولان فرهنگی ذی ربط و نداشتن انگیزه بزرگترین مشکلی است که در حال حاضر یک نشریه و یا یک فعال دانشجویی با آن مواجه است. زمانیکه دانشجویان از لحاظ مالی و البته معنوی حمایت نشوند بی‌انگیزه می‌شوند و این  اتمام کار یک نشریه دانشجویی است. 
 
مفدا: فکر می‌کنید برگزاری "جشنواره تیتر۱۰" چه کمکی به رشد کمی و کیفی نشریات دانشجویی دارد؟

برگزاری این جشنواره به عنوان یک محرک می‌تواند در ایجاد انگیزه برای دانشجویان مفید باشد. جشنواره می‌تواند یک محیط آموزشی بسیار خوب باشد و دانشجویان در این فضا می‌توانند بسیاری از مواردی که در حوزه نشریات به کارشان می‌آید را تجربه کنند. البته معتقدم هدف اصلی در برگزاری و شرکت در این جشنواره تنها دریافت جایزه نیست و آگاهی بخشی و آشنایی بیشتر دانشجویان با فضای رسانه‌ای یکی از مهمترین دستاورد این جشنواره محسوب می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.