یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی در مصاحبه اختصاصی با مفدا زنجان :

روانشناسی علم مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی انسان است

زنجان

زینب حسن پور دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی زنجان، در مصاحبه اختصاصی با مفدا زنجان عنوان کرد: روانشناسی علم مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی انسان است.اختلالات روانی شامل مجموعه‌ای از مشکلات و بیماری‌های مرتبط با روان و ذهن آدمی می‌شوند که گستره‌ای از نشانه‌ها و علائم را در بر می‌گیرند.

به مناسبت ۹ اردیبهشت ماه روز روانشناس زینب حسن پور دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی زنجان،  مصاحبه اختصاصی با مفدا زنجان داشت که با هم می خوانیم:

۱. رشته ی روانشناسی را در چند سطر معرفی کنید.

روانشناسی علم مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی انسان است.اختلالات روانی شامل مجموعه‌ای از مشکلات و بیماری‌های مرتبط با روان و ذهن آدمی می‌شوند که گستره‌ای از نشانه‌ها و علائم را در بر می‌گیرند. این علائم عملکرد روزانه و به طور کلی زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند و رنج و پریشانی شدیدی برای او و یا اطرافیانش به همراه دارند. روانشناسی در جهت درمان این اختلالات است 
 کلیه اختلالات روانشناختی شامل اختلال  اضطرابی  و افسردگی واختلال وسواس و اختلال خوردن و... می پردازد و درجهت درمان آنها اقدام میکند چرا که کلیه ی این اختلالات باعث بروز مشکلات در زندگی شغلی و تحصیلی و روابط می شود و تمامی اینها هزینه قابل توجهی را به جامعه تحمیل می نماید.


۲. برای موفقیت در این رشته، علاقه‌مندی به کدام یک از دروس دبیرستان لازم است؟

درس روانشناسی برای رشته انسانی و علاقه مندی به زیست و ساختار مغز و نقش آن برای دانش آموزان رشته تجربی لازم است.


۳. آیا موفقیت در این رشته نیاز به روحیه و توانمندی‌های خاصی دارد؟

بله افرادی که داوطلب تحصیل در این رشته می باشند باید روحیه ی انسان دوستانه کمک به همنوع و دانش تخصصی پایه در این زمینه باشند.


۴.واحدهای درسی این رشته در دانشگاه چیست؟

در مقطع کارشناسی این رشته باید ۱۴۴واحد گذرانده شوند که شامل دروس پایه و تخصصی است دروسی مثل روانشناسی عمومی ،روانشناسی فیزیولوژیک ،روانشناسی احساس و ادراک ،کودکان با نیاز های ویژه ،روانشناسی رشد ،روانشناسی شخصیت ،آسیب شناسی روانی ۱و۲،روانشناسی صنعتی و سازمانی ،روانشناسی تربیتی،روانشناسی بالینی ،آزمون های روانی ۱و۲،روانشناسی سلامت .

۵. گرایش‌های این رشته در دوره‌ی کارشناسی چیست؟

قبل از سال ۱۳۹۴ رشته روانشناسی در مقطع کارشناسی دارای ۴ گرایش بالینی،عمومی،صنعتی سازمانی،کودک و نوجوان بود که در سال ۹۴ همه ی این گرایش ها در این مقطع ادغام شده و ما اکنون تنها کارشناسی روانشناسی داریم.

۶.مهارت‌ها و توانایی‌های کسب شده پس از فراغت از تحصیل در این رشته چیست؟

توانایی تشحیص اختلالات روانی و آشنایی با نظریات گوناگون از جمله مهارتهای کسب شده در رشته روانشناسی میباشد و فارغ التحصیلان مقطع ارشد علاوه بر موارد فوق درمان اختلالات را نیز می آموزند.


۷.وظایف یک روانشناس در محیط کار چیست؟

روانشناس می تواند در سه حوزه مشغول به کار شود تدریس ،کار بالینی و پژوهش. و برای افزایش علم خود و به روز کردن آن تلاش کند چون رفتار و تفکر افراد در حال تغییر و تحول است.روانشناس باید با اصول اخلاق حرفه ای آشنا باشد و در چهار چوب حرفه ای مشغول به کار شوند و  قبل از شروع فعالیت حرفه ای لازم است با گذراندن دوره های مختلف ، مهارت کسب کند .

۸. آیا با مدرک کارشناسی روانشناسی می‌توان درمانگری کرد؟
خیر با مدرک کارشناسی روانشناسی شما تنها با اختلالات آشنا هستید و توانایی درمان اختلالات را ندارید اما با مدرک کارشناسی می توانید در مهدکودک و بهزیستی شاغل شوید.


۹.تفاوت رشته‌ی روانشناسی و رشته‌ی روانپزشکی چیست؟
روانشناس فردی است که از طریق کنکوروارد رشته روانشناسی شده و می تواند تا مقطع دکتری تخصصی تحصیل نماید البته این رشته دارای گرایش هایی در مقطع پست دکتری نیز هست و رویکرد درمانی روانشناس رواندرمانی است.
روانپزشک فردی است که از طریق کنکور وارد رشته پزشکی عمومی گشته و در ادامه به تحصیل در رشته روانپزشکی به مدت ۴ سال پرداخته است و رویکرد درمانی روانپزشک دارو درمانی است.

sendComment

    commentHint
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.