دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳

عید قربان مبارک باد

عید قربان
می‌خواهم نیت کنم، دعا کنم، و به بهانه عید بودن این روز بزرگ، مستجاب شدن دعایم را به تماشا بنشینم.
می‌خواهم به بهانه عید قربان، قربانی شدن منیّت خودم را تجربه کنم! و بعد از آن، خالی از هرگونه منیّتی دعا کنم و یقین بدانم دعایم مستجاب است. پس بیا با من بر سر این سفره پر برکت بنشین تا با هم قربانی کنیم. که «
یَدُ اللهِ مَعَ الجَماعَة» و خدا به جماعت نظر دیگری دارد.
آری، دوستانت را نیز خبر کن. بگو همه جمع شوند. همه نیت‌های مان را یکی کنیم، عهد ببندیم. یک میثاق جمعی. و بعد دست به دعا برآورده و عیدی بگیریم. شاید حکمت نماز عید نیز در این باشد. یکی شدن نیت‌ها و با هم بر سر خوان نعمت نشستن.
هر چند میان حاجیان نیستم، با آن ها گِرد خانه نچرخیده‌ام، سعی صفا و مروه نکرده‌ام و دعای عرفه را در صحرای عرفات نخوانده‌ام؛ اما می‌خواهم خانه دلم را از هر بُتی خالی سازم! می‌خواهم صفایش دهم به آب زمزم جاری شده از چشمانم.
پس بیا، با من هم نوا شو؛
اگر ابراهیم نبی علیه‌السّلام، یک تنه ایستاد در برابر کفر، اگر یک تنه بت‌ها را در هم کوبید، اگر یک تنه فرزند را به قربان‌گاه برد؛ برای آن بود که امروز من و تو تنها نباشیم. یک دل، یک صدا لبیک گویان خانه دل را مصفا کنیم به عطر شهادت. شهادت بر یگانگی خدا، که الله‌ای جز او نیست و اوست ربِ عالم.
پس بیا نیت کنیم، عهد ببندیم و بگوییم:
«یَا رَبَّ الْبَیْتِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الشَّهْرِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الْبَلَدِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الرُّکْنِ وَ الْمَقَامِ یَا رَبَّ الْمَشْعَرِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ یَا رَبَّ الْحِلِّ وَ الْحَرَامِ؛ تو بزرگی و عظیم، اهل جودی و جبروت، اهل بخشش و رحمت، اهل تقوا و مغفرت. پس از تو می‌خواهیم به حق این روز که برای مسلمانان عید قرارش دادی، بر محمد و آل او درود فرستی و به ما هر آن چه به ایشان از خیر عطا کرده‌ای عطا نمایی و از هر شر و آسیب و بدی که در امان شان نگاه داشته‌ای، نگاه‌مان داری. و هر آن چه بندگان صالحت از تو درخواست کرده‌اند به ما نیز عطا کنی و از هر چه آنان به درگاهت پناه جسته‌اند ما را نیز پناه دهی.
اللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیَاءِ وَالْعَظَمَةِ وَاَهْلَ الْجوُدِ وَالْجَبَروُتِ وَاَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ وَاَهْلَ التَّقْوی وَالْمَغْفِرَةِ اَسْألُکَ بِحَقِّ هَذَا الْیَوْمِ الَّذی جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمینَ عیداً وَلِمـُحَمَّد صلی الله علیه وآله ذُخراً وَشَرَفاً وَکَرامَةً وَمَزیداً أَنْ تُصَلّی عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَاَنْ تُدْخِلَنی فی کُلِّ خَیْر أدْخَلْتَ فیهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد وَأَنْ تُخْرِجَنی مِنْ کُلِّ سوُء اَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّد صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلَیْهِمْ اللّهُمَّ إنّی اَسْألُکَ خَیْرَ ما سَألَکَ بِهِ عِبَادُکَ الصَّالِحوُنَ وَأَعوُذُ بِکَ مِمَّا اسْتَعَاذَ مِنْهُ عِبَادُکَ الْمـُخْلَصوُنَ»
الهی آمین.
برگرفته از سایت خطابه غدیر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.