یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷

سندروم پیریفورمیس


گذشته آنرا سبب 6درصد سیاتیکا (سندرم با درد انتشاری از کمر به طرف باسن و قسمت خلفی و خارجی اندام تحتانی که شایعترین علت آن فتق دیسک بین مهره ای پایین کمر است و یا دردی که در هر جایی در طول مسیر عصب سیاتیک قرار دارد پیریفورمیس piriformis syndrome به دام افتادن عصب سیاتیک بیماری است .این بیماری در زنان 6برابر مردان است.

آناتومی

عضله پیریفورمیس عضله کوچکی است که در عمق لگن و باسن قرار گرفته و از یک طرف به استخوان ساکروم یا خاجی و از طرف دیگر به قسمت های بالایی استخوان ران میچسبد. وظیفه عضله پیریفورمیس چرخش خارجی ران و دور کردن آن از محور مرکزی بدن است. اهمیت این عضله در درد های لگن و باسن ناشی از نزدیکی آن با عصب سیاتیک است.

درمان سندرم پیریفورمیس

داروها : NSAID مثل بروفن یا ناپروکسن و ریلاکسان عضلانی مثل با کلوفن

فیزیکال تراپی : ورزشهای کششی طول عضله پیریفورمیس را که دچار تنش و انقباض شده افزایش می دهد و برای خلاصی از تحریک روی عصب سیاتیک تجویز می شود.

Acupuncture - Injection Technique - بوتاکس – جراحی

 پیشگیری: * Warm up - Flexibility - strengthening - rest and recovery

درمان سندروم پیریفورمیس با کاهش فعالیت های شدید ورزشی شروع میشود. به محض شروع علائم بیماری باید حرکاتی را که موجب افزایش درد میشوند کنار گذاشت.
گرمای موضعی در ناحیه درد و استفاده از داروهای ضد درد وداروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هم میتواند در کاهش درد بیمار مفید باشند.مهمترین قسمت درمان این بیماران انجام نرمش های کششی بر روی عضله پیریفورمیس است. مهمترین نرمش های کششی عضله پیریفورمیس به صورت زیر انجام میشوند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.