چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴

از سوی بسیج دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صورت گرفت:

خدمت رسانی به ۷ هزار نفر از مردم محروم استان کرمانشاه در اردوی جهادی

بازدید

به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گروه جهادی منتظران مصلح(عج) این دانشگاه فعالیت جهادی خود را از ۱۰ مرداد ماه به مدت ۱۰ روز در دهستان جلالوند و عثمانوند بخش سرفیروزآباد استان کرمانشاه برگزار کردند.

به گزارش مفدا شهیدبهشتی، در شانزدهمین دوره اردوی جهادی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی قریب به ۱۸۰ نفر از دانشجویان و دانش آموختگان این دانشگاه در زمینه‌های فرهنگی،  بهداشتی و درمانی، عمرانی و اقتصاد مقاومتی خدمت‌رسانی کردند.

در این اردو کارگروه بهداشت و درمان کانون جهادی دانشگاه با ۱۱ گروه بهداشتی و درمانی دندانپزشکی، پزشکی، خانه گردی (Home Visit)، علوم آزمایشگاهی، بهداشت محیط، آموزش بهداشت، تغذیه، فیزیوتراپی، کاردرمانی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی و مامایی با تحت پوشش قرار دادن ۷ هزار نفر به ارائه خدمات مشغل بودند.

تیم دندانپزشکی این اردو نیز به صورت تخصصی برای گروه های بزرگسالان و کودکان و نوجوانان فعالیت میکرد. خدمات این تیم برای گروه سنی نوجوانان و کودکان به صورت ویژه بود و علاوه بر انجام کلیه کارهای درمانی دندانپزشکی، در خصوص آموزش بهداشت دهان و دندان برای پیشگیری از درمان های هزینه بر در آینده، آموزشهایی به ساکنان این مناطق ارائه دادند.

فعالیت تیم های غربال نیز بدین صورت بود که در مراکز قابل استقرار هر روستا اسکان یافته و به معاینه کودکان و نوجوانان زیر ۱۲ سال پرداختند و موارد لازم را به گروه درمانی محل اسکان مرکزی ارجاع میدادند.

از دیگر خدمات دندانپزشکی جهادگران میتوان به آموزش بهداشت دهان و دندان، جرم گیری و کشیدن دندان، پالپوتومی و پالکتومی، srp، فیشور سیلانت، وارنیش فلوراید و ترمیم دندان اطفال اشاره کرد.

این گروه با خدمت رسانی به ۸۵۰ بزرگسال و کشیدن ۱۵۰۰ دندان و جراحی های معدود در بخش بزرگسالان و درمان ۳۲۴ کودک ۵ الی ۱۲ سال، با انجام ۶۲۰ مورد درمان و تحت پوشش قراردادن ۲۹ روستا کار خود را به پایان رساند.

گروه هوم ویزیت نیز شامل سه تیم مجزا بود که هر تیم از یک روحانی و سه جهادگر خانم و آقا تشکیل شده بود. در این طرح، تیم تخصصی به صورت خانه به خانه، فشار خون، بهداشت محیط و همچنین غربال سبد دارویی و آموزش فرهنگ مصرف دارو را مورد بررسی قرار می دادند. همچنین حضور یک نفر روحانی در کنار گروه به منظور ارائه مشاوره خانوادگی به اعضای خانواده و ترویج سبک زندگی اسلامی و ترویج عفاف، حجاب، زکات و مهیا کردن فضای لازم برای کار تخصصی گروه پزشکی از دیگر اقدامات گروه جهادی دانشگاه بود.این گروه در پایان اردو با معاینه ۴۵۰ خانوار از ۱۱ روستا به کار خود خاتمه داد.

تیم‌های بینایی سنجی، شنوایی شناسی، فیزیوتراپی، کاردرمانی و تغذیه نیز ضمن آموزش‌های لازم جهت پیشگیری و کنترل طبق معاینات خود تشخیص لازم را انجام داده و در صورت نیاز مراجعین را به مراکز درمانی ارجاع  دادند.

همچنین تیم آموزش بهداشت با استقرار در هر روستا ضمن توصیه های پیشگیرانه، آموزش کمک های اولیه در بروز حوادث غیر مترقبه و...  آگاهی لازم را در بروز مشکلات به اهالی ارایه دادند. گروه مامایی نیز با برگزاری کلاس های آموزشی و مشاوره مربوط به بارداری، زایمان، دوران بلوغ، یائسگی و...، معاینه و شناسایی موارد ارجاعی و افراد پرخطر یا در معرض خطر، به ارائه خدمات درمانی پرداختند.

کارگروه فرهنگی این اردو نیز متشکل از ۴۵ جهادگر خانم و آقا بود که به ۹ روستا خدمات رسانی کردند و به طور میانگین در هر روستا دو نفر از آقایان، سه نفر از بانوان دانشجو و یک روحانی به صورت چرخشی  فعالیت داشتند. هدف اصلی این تیم ها ایجاد ارتباط با نوجوانان و جوانان روستایی و القای حس اعتماد به نفس و خود باوری درقالب انواع بازی و داستان به آنان بود. همچنین کارگروه فرهنگی با برگزاری جلسات و حلقه های صالحین به آموزش برخی احکام ضروری و مسائل اعتقادی و اخلاقی می پرداخت.

 یکی از فعالیت های اثرگذار بخش فرهنگی این اردوی جهادی برگزاری همایش و جشنی همگانی با محوریت ولادت امام رضا(ع) و دعوت از تمامی اهالی روستاها خصوصاً کودکان و نوجوانان و همچنین مسئولین منطقه و شهرستان کرمانشاه بود که موجب برخورد مستقیم مردم و مسئولین و همچنین ایجاد حس همدلی میان اهالی روستاها شد و همچنین دلیلی شد تا مسئولین استانی از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شوند و کمک هایی را برای رسیدگی به این منطقه تخصیص دهند.

در این برنامه میهمانانی از فرمانداری، دانشگاه علوم پزشکی، جهاد کشاورزی، نمایندگی ولی فقیه و... حضور داشتند.

رویکرد اصلی کارگروه اقتصاد مقاومتی به بررسی ظرفیتها و موانع اقتصادی روستاهای منطقه جلالوند کرمانشاه معطوف شده بود. این کارگروه به بررسی شرایط منطقه جلالوند در چند بخش مختلف از جمله بخشهای کشاورزی، دامپروری، طرحهای اقتصادی اجرا شده یا شکست خورده در منطقه، صنایع دستی، گردشگری و نوع مسیرهای مواصلاتی میان روستاها پرداخت.

گفتنی است، در این حرکت جهادی ۱۲ روستا مورد بررسی دقیق قرار گرفت که عمده مشکل دریافت شده از این بررسی ها وضعیت آب آشامیدنی روستاها بود که عمدتاً غیر بهداشتی و غیرقابل آشامیدنی بودند. معضل بزرگ دیگری که در منطقه به چشم می‌خورد و مانع از گسترش تجارت میان روستایی و منطقه ای شده است، ناهموار بودن و غیر آسفالت بودن مسیرهای درون و میان روستایی بود که کارگروه اقتصاد مقاومتی اردو در نظر دارد پس از جمع‌بندی نتایج بدست آمده از این منطقه در قالب طرح های کارآفرینی و با تمرکز بر صنایع خرد به اشتغال‌زایی در این منطقه بپردازد.

تیم هنری گروه عمرانی اردو نیز موفق به رنگ آمیزی و طراحی و دیوارنویسی ۱۱ مدرسه (الکه چنار، خوبیاران سفلی، چشمه شاهرخ، دوردشت، سرجوب جلالوند، طاویران سفلی، طاویران وسطی، طاویران علیا، انارک، تلل، یاریجان علیا) و زیباسازی و طراحی ۱ مسجد واقع در روستای چنار و همکاری در طراحی کانکس دندانپزشکی توسط کودکان مراجعه کننده به تیم دندانپزشکی شد.

همچنین تیم عمران اردو هم موفق به ساخت ۳ سرویس بهداشتی (۲ عدد در دبیرستان پسرانه روستای چنار و ۱ عدد در مدرسه ابتدایی روستای گلستان) و همکاری در ساخت ۱ عدد سرویس بهداشتی برای یکی از اهالی روستای گلستان که منزل وی فاقد سرویس بهداشتی بود، شد.

شایان ذکر است، طبق آخرین گزارش ها و برآوردهای گروه های مختلف، ارزش ریالی خدماتی که در طی این اردو به منطقه ارائه شد ۳.۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برآورد گردید که این خدمات در قالب گروه های ذکر شده به ساکنان محروم این مناطق ارایه شدند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.