شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۲

مسوول فنی طناب زنی دختران المپیاد ورزشهای همگانی:

مشارکت بیش از ۸۰۰ دانشجوی دختر در مسابقات طناب زنی المپیاد ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت ستودنی است

داوری ورزشهای آمادگی جسمانی و طناب زنی

مسوول فنی رشته طناب زنی دختران دومین المپیاد ورزشهای همگانی دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی، با اشاره به مشارکت ستودنی بیش از ۸۰۰ دانشجوی دختر در این رقابتها، گفت: افزایش استقبال و مشارکت دانشجویان در این دوره از مسابقات نسبت به سال گذشته، نشان می‌دهد که این رشته مهیج ورزشی در میان دانشجویان پزشکی، به خوبی ورود پیدا کرده است.

اعظم غفوری در حاشیه داوری این مسابقات در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این مطلب افزود: امسال در دومین المپیاد ورزشهای همگانی مجازی وزارت بهداشت بیش از ۸۰۰ دانشجوی دختر در مسابقات طناب زنی حضور پیدا کردند و این افزایش مشارکت نشانگر آن است که به سمت همگانی شدن ورزش در رشته های مختلف می رویم. بدون شک با برنامه ریزی اصولی و پایه ای می توان این رشته های ورزشی را در میان دانشجویان علوم پزشکی ترویج داد تا نشاط، پویایی و شادابی در میان آنها افزایش یابد.

وی در خصوص سطح فنی و داوری مسابقات رشته طناب زنی گفت: خوشبختانه به لحاظ سطح فنی مشکلی به لحاظ داوری وجود ندارد و تمامی داوران معرفی شده برای قضاوت در این مسابقات از فدراسیون همگانی و کمیته طناب زنی هستند و جای خوشحالی است که همکاریهای لازم با ما انجام شده است. پیش بینی می شود که در دوره های آتی، مشارکت و استقبال دانشجویان از این رشته ورزشی بیشتر شود اما به نظر می رسد برگزاری کلاسها و کارگاههای آموزشی و آشنایی بیشتر دانشجویان با قوانین و مقررات این رشته و تکنیکهای مختلف، می تواند شور و علاقه دانشجویان را به این رشته ورزشی بیشتر کند.

مسوول فنی رشته طناب زنی دختران المپیاد ورزشهای همگانی دانشجویان وزارت بهداشت گفت: مسابقات طناب زنی در این دوره از المپیاد در ماده سرعتی درحال برگزاری است و ورزشکاران در مدت زمان مشخص باید حرکات ورزشی خود را انجام دهند و در نهایت رنکینگها و نفرات برتر مشخص می‌شوند.

غفوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه درصد بروز خطای فنی از سوی ورزشکاران در این مسابقات کم بود و در کل سطح فنی مسابقات رضایت بخش بوده است به دلیل اینکه اکثر ورزشکاران به خوبی تکنکیهای لازم را پیاده می کنند و آیتمها به خوبی از سوی آنها رعایت می شود و ورشکاران نهایت تلاش خود را برای بهبود رکوردهای خود می کنند.

وی گفت: در دوره گذشته ما حدود ۲۰۰ شرکت کننده در مسابقات طناب زنی در بخش دختران در دو ماده نمایشی و سرعتی داشتیم. اما امسال این مسابقات در یک ماده ( سرعتی) درحال برگزاری است و داوریها به صورت آفلاین و در نهایت دقت انجام خواهد شد و این افزایش ۴ برابری دانشجویان دختر در این مسابقات را باید به فال نیک گرفت.

مسوول فنی رشته طناب زنی بخش دختران گفت: طناب زنی یک رشته ورزشی ساده و مفرح است که مولفه های سرعت و دقت در آن از اهمیت خاصی برخوردار است و به لحاظ سلامتی این ورزش مهیج برای همه سنین مناسب است و باعث بهبود عملکرد دستگاه تنفسی و قلب و عروقی می شود. این ورزش فضا و مکان زیادی نمی طلبد و به ابزار خاص پیشرفته نیازی ندارد و تنها با یک طناب و در یک فضای دومتری می توان این ورزش مفرح را در هر زمان ومکانی انجام داد و روزانه سه دقیقه طناب زنی باعث می شود سلامت دستگاه قلبی و عروقی تضمین شود.

وی با تاکید براینکه باید برگزاری این مسابقات و همایشها به صورت مجازی در کنار مسابقات حضوری نیز تداوم داشته باشد، خاطرنشان کرد: باید با برنامه ریزیهای مناسب، امکان برگزاری این همایشها به صورت مجازی حتی در دوران پساکرونا را فراهم کرد و توسعه این ورزش در میان دانشجویان می تواند سبب پویایی، نشاط و تحرکت آنها شود. خوشبختانه همکاری و مشارکت اداره ورزشهای همگانی وزارت بهداشت در برگزاری این مسابقات ستودنی بود و رشد مشارکت دانشجویان در این المپیادها، بیانگر آن است که مسوولان مربوطه به اهداف خود نزدیک شده اند.

غفوری بر لزوم برگزاری کلاسهای آموزشی و آشنایی دانشجویان با تکنیک‌ها، قوانین و مقررات فنی این رشته تاکید کرد و گفت: با برنامه ریزی های انجام شده در کیمته آموزشی، فیلمهای آموزشی طناب زنی در سطح دانشگاه‌ها در حال توزیع است تا دانشجویان بیش از پیش با قوانین و مقررات و تکنیکهای این ورزش آشنا شوند و سطح فنی مسابقات در سالهای آینده بیش از پیش شود.

او اظهار کرد: خوشبختانه رکوردهایی که از سوی دانشجویان علوم پزشکی در این مسابقات برجای می ماند، در حد کشوری و قابل قبول است و این نشان می دهد که دانشجویان با تمرینات زیرنظر مربیان، به سطح فنی و آمادگی خوب دست یافته اند و حتی خیلی از این دانشجویان را می توان برای حضور در مسابقات در سطح ملی و فراتر دعوت کنیم.

امسال در دومین همایش مجازی ورزشهای همگانی وزارت بهداشت در رشته طناب زنی در مجموع براساس آمار،  ۱۱۰۸ شرکت کننده از دانشگاههای علوم پزشکی مشارکت داشتند و فیلم های مسابقات خود را جهت داوری به اداره ورزشهای همگانی وزارت بهداشت ارسال کردند که از این تعداد ۳۱۱ نفر دانشجوی پسر و مابقی دختر هستند.

داوری رشته طناب زنی در بخش دختران که در  سالن شهید احمدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درحال برگزاری است  را  اعظم غفوری، سمیه سهرابی، فاطمه غریبی، محبوبه قاسمی و فاطمه خزائلی برعهده دارند و داوری بخش پسران را حسن خدادادی سرپرست فنی، علی بسطامی، علی منصوری و سعید رضایی عهده دار هستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.