چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۳

سی و نهمین نشست شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت برگزار شد

سی و نهمین نشست شورای مرکزی ناظر بر فعالیت

سی و نهمین جلسه نشست شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت سه‌شنبه ۵ بهمن ماه با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش مفدابهشتی به نقل از مفدا ستاد - سی و نهمین«نشست شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت» با حضور دکتر عباس شیراوژن معاون فرهنگی و دانشجویی و رییس شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت، دکتر مجید احمدی مدیر کل فرهنگی، رضا رخسایی معاون اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت، دکتر انصاری عضو حقوقدان شورا، ابوالفضل مظاهری نماینده تام الاختیار رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، محمد فامیلیان نماینده مدیران مسؤول نشریات، فاطمه صحرانشین نماینده مدیران مسؤول نشریات، امین گودرزی نماینده علی‌البدل مدیران مسؤول نشریات و زهرا جعفری کارشناس اداره نشریات برگزار شد.

شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت وظایفی چون سیاست‌گذاری در حوزه کلان نشریات دانشگاهی، رسیدگی به اعتراضات در خصوص عدم صدور مجوز نشریات دانشگاهی، تجدید نظر در تصمیمات شورای فرهنگی دانشگاه درمورد نشریات دانشگاهی، نظارت بر عملکرد کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها، ایجاد وحدت رویه بین کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و... را برعهده دارد.

ترکیب شورای مرکزی ناظر چنین است: معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت(رییس شورا)، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت(دبیر شورا)، عضو حقوقدان و سه ‌نفر از مدیران مسؤول نشریات دانشگاهی.

در این جلسه رخسایی به بیان گزارشی از انتخابات کمیته ناظر بر نشریات در دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت و گفت: «تمامی دانشگاه‌ها انتخابات کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشجویی را برگزار کرده‌اند که نتایج آنها نیز مشخص شده و شکایتی هم در این مورد وارد نشده است؛ صورت جلسه‌ها نیز در دبیرخانه بررسی شده و مشکلی وجود ندارد.» 

وی هم چنین درباره تعیین زمان برگزاری انتخابات شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت نیز توضیح داد: «این انتخابات روز پنجشنبه ۵ اسفندماه برگزار می‌شود. ملاک حد نصاب انتخابات هم ۵۰ درصد به علاوه یک رای است و مدت زمان اولیه آن ۲ ساعت در نظر گرفته خواهد شد که با نظر هیأت نظارت و رییس شورا می‌تواند در بازه یک ساعته تمدید شود. اگر انتخابات به دور دوم بکشد مرحله دوم نیز طی دو ساعت در همان روز برگزار خواهد شد.»

در این جلسه پس از بحث و بررسی اعضا و اظهار نظر دانشجویان و دیگر حضار مقرر شد که انتخابات به صورت مجازی و از سامانه‌ای انجام شود، که معاونت فرهنگی وزارت بهداشت معرفی خواهد کرد.

شیراوژن رییس شورا نیز ضمن تأکید بر اهمیت ایجاد شور و نشاط انتخاباتی گفت: «لازم است یک برنامه یک روزه ترتیب داده شود که هم برنامه آموزشی برای دانشجویان داشته باشیم و هم انتخابات با حضور دانشجویان و از سامانه انجام شود. دانشجویانی هم که امکان حضور در برنامه را نداشته‌اند می‌توانند از طریق سامانه در انتخابات شرکت کنند.»

موافقت با صدور مجوز نشریه‌ی کشوری صور از دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بحث و گفت وگو درباره ایجاد تغییرات پیشنهادی در آیین‌نامه‌ها، تاکید بر لزوم حضوری بودن انتخابات و دیدار دانشجویان با یکدیگر، اشاره به مشکلات دانشجویان فعال نشریاتی در دانشگاه‌ها به خاطر برخی مواد قانونی که نیاز به اصلاح دارند از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه بود.

گفتنی است شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی، عالی‌ترین مرجع حمایتی و نظارتی نشریات دانشگاهی دستگاه‌های آموزش عالی نظیر وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی است.

شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت وظایفی چون سیاست‌گذاری در حوزه کلان نشریات دانشگاهی، رسیدگی به اعتراضات در مورد صادر کردن نشریات دانشگاهی، تجدید نظر در تصمیمات شورای فرهنگی دانشگاه درمورد نشریات دانشگاهی، نظارت بر عملکرد کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها، ایجاد وحدت رویه بین کمیته‌های ناظر بر نشریات دانشگاه‌ها و... را برعهده دارد.

انتهای خبر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.