یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۷

استاندار همدان:

همه مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی شود/ تزریق واکسن کرونا برای دریافت خدمات ضروری است

قاسمی فرزاد

استاندار همدان گفت: بر اساس ابلاغیه وزیر کشور و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، کلاس های درس همه دانشگاه ها و مدارس باید دایر شود به ویژه برگزاری امتحانات و دفاع پایان نامه های تحصیلی به صورت حضوری باشد.

به گزارش مفدا همدان و به نقل از وب دا، علیرضا قاسمی‌فرزاد در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا افزود: موضوع خوابگاه مورد نیاز دانشجویان نباید مانعی برای بازگشایی دانشگاه ها شود البته در این راستا دانشگاه ها باید به سمت بومی گزینی پیش بروند تا میزان تقاضای خوابگاه دانشجویی کاهش یابد.

وی یادآوری کرد: تعطیلی و غیرحضوری شدن دانشگاه ها و مدارس در ۲ سال گذشته سبب افت تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان شده که با توجه به تلاش دولت سیزدهم برای افزایش واکسیناسیون و ایجاد ایمنی فراگیر هم اینک شرایط لازم برای برگزاری حضوری کلاس ها و آزمون ها با رعایت پروتکل های بهداشتی و تزریق واکسن، مهیا است.

استاندار همدان با بیان اینکه آزمون غیرحضوری به هیچ وجه نخواهیم داشت گفت: کمیسیون دانشجویی استانداری همدان با برگزاری نشست های متعدد به جد دنبال ساماندهی خوابگاه ها و مدیریت آنها بوده تا دانشجویان غیربومی مشکلی برای اسکان نداشته باشند.

قاسمی فرزاد تاکید کرد: به طور حتم تداوم روند برگزاری غیرحضوری کلاس ها و آزمون ها لطمه شدیدی به توان و پایه های علمی کشور وارد می کند بنابراین باید مدیران دانشگاه ها و آموزش و پرورش زمینه لازم برای برگزاری حضوری کلاس ها و حضور دانشجویان در کلاس درس را فراهم کنند.

وی کنترل وضعیت واکسیناسیون اساتید، معلمان، مدیران، کادر اداری، رانندگان سرویس و نیروهای خدماتی را ضروری دانست و گفت: همچنین وضعیت رعایت فاصله فیزیکی در مدارس، استفاده از ماسک، نصب تهویه و استفاده از مواد ضدعفونی کننده بررسی شود.

استاندار همدان تصریح کرد: دستگاه تهویه مورد نیاز مدارس از سوی اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس تامین شده و مدیران مدارس دولتی نسبت به تحویل گرفتن و نصب آن در مدارس به فوریت اقدام کنند.

قاسمی فرزاد اظهار داشت: وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارات و تزریق واکسن توسط کارمندان فعال در دستگاه های دولتی نیز باید با جدیت کنترل شده و در صورت بی توجهی کارمندان به این موضوع مهم بازخواست شوند.

وی خواستار استفاده از ظرفیت دهیاران برای افزایش درصد واکسیناسیون در روستاها شد و افزود: دهیاران نسبت به ترغیب و تشویق افراد بالای ۱۲ سال به تزریق واکسن و رعایت پروتکل های بهداشتی اقدام کنند.

بالاترین مقام اجرایی استان همدان تاکید کرد: برای اقناع سازی و همراه کردن افکار عمومی با سیاست های ستاد کرونا باید از همه ابزارها و وسایل موجود استفاده کرده و از پیام رسان ها، بیلبورها، رسانه ها و توان افراد و چهره های شاخص و با نفوذ برای راهنمایی و ترغیب مردم به این موضوع استفاده شود.

تزریق واکسن کرونا برای دریافت خدمات ضروری است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان نیز گفت: روند واکسیناسیون در این استان کُند پیش می رود بنابراین درخواست می شود ارائه خدمات به مردم منوط به تزریق واکسن شود.

فاطمه ترکمان اسدی در ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا افزود: تزریق و همراه داشتن کارت واکسن برای ورود به اماکن عمومی، ورزشی و پاساژها، باشگاه ها و دیگر اماکن الزامی شود تا مردم بدانند در صورت تزریق نکردن واکسن نمی توانند از یکسری خدمات بهره مند شوند.

وی اظهار داشت: ۲ میلیون و ۷۶۳ هزار و ۲۶۶ دُز واکسن تا سی ام دی ماه امسال در استان همدان تزریق شده است و هم اینک روزانه هفت هزار و ۹۱۶ دز واکسن در این استان تزریق می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه گفت: ۹۱.۵ درصد افراد بالای ۱۲ سال نوبت اول، ۷۹.۱ درصد نوبت دوم و ۲۰ درصد دُز سوم را تزریق کردند که آمار تزریق واکسن دُز سوم مطلوب نبوده با این وجود از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

دکتر ترکمان اسدی خاطرنشان کرد: افراد بین ۱۲ تا ۱۸ سال، افرادی بالای ۶۰ سال و بانوان باردار به عنوان جامعه پرخطر و آسیب پذیر در برابر ویروس کرونا شناخته می شوند که میزان واکسیناسیون دو گروه سنی نخست مطلوب است.

وی با بیان اینکه آمار واکسیناسیون مادران باردار مناسب نیست افزود: ۶۶ درصد بانوان باردار نوبت اول و ۵۰ درصد نوبت دوم واکسن کرونا را تزریق کرده و آماز دُز سوم بسیار ناچیز است چرا که با وجود فراخوان و پیگیری اما مادران باردار در برابر تزریق واکسن مقاومت می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه اظهار داشت: ضریب روزانه واکسیناسیون در استان همدان به هفت دهم رسیده و به منظور بالا بردن این ضریب تعداد مراکز واکسیناسیون از ۶۷ به ۷۶ ایستگاه در یک هفته گذشته افزایش یافته است همچنین همیاران سلامت با مراجعه خانه به خانه و فراخوان، دنبال تشویق مردم به تزریق واکسن هستند.

دکتر ترکمان اسدی تصریح کرد: هم اینک استان همدان در وضعیت ایستایی نسبی از نظر میزان مبتلایان به کرونا قرار دارد و از ابتدای اپیدمی ویروس کرونا تا سی ام دی ماه امسال شمار افراد مثبت سرپایی به ۱۰۰ هزار و ۳۳۹ مورد، شمار افراد مثبت بستری ۳۱ هزار و ۱۹۶ بیمار، بیماران مثبت بهبود یافته ۲۸ هزار و ۹ نفر و شمار متوفیان به سه هزار و ۱۶۶ نفر رسیده است.

وی افزود: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۲۲۹ نفر بود که ۲۷ نفر از مراجعان به بیمارستان‌ها در بخش عادی بستری شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه خاطرنشان کرد: همچنین هشت بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی. سی. یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی ۳۵ بیمار بستری در بیمارستان‌های استان وخیم گزارش شده است.

دکتر ترکمان اسدی بیان کرد: استان همدان از نظر رعایت پروتکل های بهداشتی یا پوشش خدمات مراقبت به ۵۲ درصد رسیده که از میانگین کشوری سه درصد بالاتر است هر چند این رقم در ماه گذشته ۶۸ درصد بوده و خستگی مردم سبب کاهش آمار رعایت پروتکل‌های بهداشتی شد.

براساس آخرین اعلام وزارت بهداشت، مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.