شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۶

به همت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی؛

کرسی آزاداندیشی با موضوع «مهاجرت نخبگان حوزه‌ی سلامت» برگزار شد

کرسی آزاداندیشی «با موضوع مهاجرت نخبگان حوزه‌ی سلامت»

کرسی آزاداندیشی با موضوع «مهاجرت نخبگان و دانش‌آموختگان حوزه‌ی سلامت» به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و با همکاری مرکز ملی گفت‌وگو، مناظره و آزاداندیشی دانشجویان ایران با حضور استادان، دانشجویان و علاقه‌مندان این عرصه برگزار شد.

به گزارش مفدابهشتی به نقل از روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی- در این نشست که با هدف نقد و نظر در مورد مهاجرت نخبگان و دانش‌آموختگان حوزه‌ی سلامت به‌ویژه در سال‌های اخیر برگزار شد، ابتدا دکتر بهرام صلواتی مدیر رصدخانه‌ی مهاجرت ایران با بیان آمار و ارقام مربوط به مهاجرت نخبگان در سراسر دنیا به تشریح مقوله‌ی مهاجرت و بازگشت نخبگان پرداخت و ضمن تأیید این نکته که در سال‌های اخیر این مسأله روند رو به رشدی داشته است، اعلام کرد که این مسأله در جهان نیز رواج نسبی دارد و ارقام داده‌شده در ایران با واقعیت‌ها فاصله دارد و اغلب در این زمینه سیاه‌نمایی نیز صورت می‌گیرد. وی در ادامه افزود که باید با نگاه علمی و آکادمیک با این موضوع برخورد شده و از ارزیابی‌های شتاب‌زده پرهیز شود.

در ادامه دکتر پیمان سلامتی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به مسایل و زیرساخت‌های فرهنگی، علمی و اجتماعی به آسیب‌شناسی مسایل مربوط مهاجرت نخبگان در ایران و به‌ویژه در حوزه‌ی سلامت و پزشکان پرداخت و واقعیت‌های موجود را فراتر از برخی از آمارهای بیان‌شده دانست. وی با اعلام این که برداشت درست و واقع‌گرایانه از این موضوع و نیز تلاش برای برداشتن موانع و حمایت و جذب نخبگان در  مسؤولیت‌ها و مشاغل معتبر و متناسب با زمینه‌ی تحصیلی آن‌ها می‌تواند ما را در پیش‌گیری از تداوم این مسأله به صورت زمام‌گسیخته جلوگیری نماید.»

 دکتر سید محمد علویان، رییس هیأت‌مدیره نظام پزشکی تهران با بیان این‌که مهاجرت فقط مخصوص حوزه‌ی سلامت نیست، اظهار کرد: «مهاجرت در سایر حوزه‌ها هم وجود دارد و در جهان در حال توسعه‌ انسان‌ها برای این‌که بتوانند رشد داشته باشند، از نظر علمی اقتصادی و... بحث مهاجرت وجود دارد. این‌یک امر طبیعی‌ست که انسان‌ها تلاش می‌کنند در کار خود پیشرفت کنند و جاذبه‌ای که در کشورهای پیشرفته وجود دارد باعث شده بحث مهاجرت اتفاق بیفتد.»

وی با اشاره به این‌که اطلاعات دقیقی برای اعلام عدد مهاجرت وجود ندارد، گفت: «اطلاعات دقیقی درمورد مهاجرت وجود ندارد؛ اما یکی از ایندکس‌هایی که می‌شود بدان استناد کرد، کسانی هستند که مراجعه می‌کنند به‌نظام پزشکی برای گرفتن تأیید عمل‌کرد و کارکرد. ازنظر اخلاقی در قبل از سال 98 زیر 2 هزار نفر بودند که در سال 99 و 1400 این رقم افزایش چشم‌گیر داشت، و در 9 ماهه‌ی اخیر این عدد بیش از 2هزار 500 است، که اغلب این گروه به ‌قصد مهاجرت این نامه را می‌گیرند؛ البته همه‌ی این نامه‌ها به مهاجرت واقعی نمی‌انجامد و البته تمامی کشورها این نامه‌ی تأیید را نمی‌خواهند.»

علویان ادامه داد: «ازجمله مهاجران به آمریکا اغلب پزشک عمومی متخصص  یا محقق هستند و کشورهای جنوب حاشیه‌ی خلیج ‌فارس بیش‌تر پرستارها و ماماها را جذب می‌کنند، و کم‌تر پزشکان متخصص برای مهاجرت به این کشورها می‌روند؛ البته که ممکن به‌صورت پروازی و پاره‌وقت خدماتی را در  این کشورها بدهند، که این مهاجرت  محسوب نمی‌شود. استفاده از پتانسیل کشور در بحث بین‌الملل ارزشمند هم هست، و در کشورهای اروپایی هم متفاوت است. برخی کشورهای اروپایی با کمبود پزشک عمومی و ماما روبه‌رو هستند، که این متخصصان را جذب می‌کنند.»

وی با اشاره به مهاجرت معکوس در کشور اظهار کرد: «با توجه به وضعیت زیست و کار در یک کشور، امکان مهاجرت معکوس متصور می‌شود؛ برای مثال، همکارانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، بسته به کشور محل تحصیل‌شان پس از فارغ‌التحصیلی باید به  کشور خود مراجعه کنند که این مهاجرت معکوس نیست؛ مانند تحصیل در کشور آلمان. این بازگشت، درواقع رفت ‌وآمدی‌ستکه به ‌طور روتین اتفاق می‌افتد.»

رییس هیأت‌ مدیره‌ی نظام پزشکی تهران با بیان این‌که در اکثر موارد مهاجرت یک تصمیم شخصی‌ست، یادآوری کرد: «ما باید تحصیل‌کردگان حوزه‌ی سلامت را که در بخش‌های مختلف هستند، باهوش و بااستعداد بدانیم. این‌ها وضعیت خود را با دنیا تطبیق می‌دهند.»

سید محمد علویان  با بیان این‌که کسانی که برای تحصیل وارد کشور می‌شوند، بیش‌تر در دروس حوزوی و علوم انسانی به ایران می‌آیند، گفت: «در حوزه‌ی علوم پزشکی نتوانستیم نقش‌آفرینی مطلوبی داشته باشیم، که به دلیل محدودیت‌ها و نبود توانایی در تطبیق با استاندارهای جهان است.»

در ادامه دکتر افشین منتخب عضو هیأت‌علمی دانشگاه شیراز  گفت: «در اکثر کشورهای دنیا مهاجرت دیده می‌شود. زمان ریاست جمهوری جورج بوش پسر و ترامپ بسیاری از تحصیل‌کرده‌ها از آمریکا به کانادا مهاجرت کردند که این مهاجرت با توجه به وضعیت سیاسی بود.»

وی در ادامه افزود: «دنیای آکادمیک ایران بسیار تغییر کرده‌است. از 22 سال پیش تحولات بسیاری را شاهد هستیم، که اغلب مثبت است. در حوزه‌ی مدیریت، آموزش، تحقیقات پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته‌ایم؛ اما به هر ترتیب، این پیشرفت‌ها با سرعت نبود.»

منتخب یادآوری کرد: «قلب تپنده‌ی دانشگاه را دانشجو می‌بینم. زمانی که دانشجو ضعیف می‌شود، دانشگاه ضربه می‌خورد. متأسفانه در وضعیت کنونی، رکود و بی‌انگیزگی در دانشجویان احساس می‌کنم. شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما درگیری با کمیت است تا کیفیت.»

دکتر رضا صادقیان، استادیار بالینی دانشگاه پزشکی cusm با اشاره به فراوانی ارتباطات مردم به‌ویژه با حضور امکانات اینترنتی و شبکه‌های مجازی گفت: «هم‌اکنون هزینه‌ی تحصیلات در خارج از کشور بالاست و دانشجویان با معضل‌هایی روبه‌رو هستند؛ افزون برا این، تفاوت فرهنگ وجود دارد. باید برای موفقیت بافرهنگ آن کشور خود را وفق داد و نکته‌ی مهم بعدی‌ست که فرد در چه سنی از ایران خارج می‌شود هرچه سن بالاتر باشد علایق و وابستگی به کشور بیش‌تر هست و تطبیق دادن با یک کشور جدید مشکل خواهد شد.»

انتهای خبر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.