شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۴

پزشک مرکز دیالیز شفا در مصاحبه اختصاصی با مفدا زنجان:

اولویت اخلاق بر پزشکی/ پزشک باید ارتباط مناسبی با بیمار وهمراهش برقرار کند

به مناسبت هفته ی گرامی داشت مقام زن

دکتر باقری زنجان

دکتر فاطمه باقری، پزشک مرکز دیالیز شفا و مدیر امور دانشجویی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مصاحبه اختصاصی با مفدا عنوان کرد: پزشکی که اخلاق را در اولویت کارش قرار ندهد نمی‌تواند با بیمار و همراهش ارتباط مناسبی ایجاد کند و در روند درمان بیمارانش نیز موفق نخواهد بود.

دکتر فاطمه باقری، پزشک مرکز دیالیز شفا و درمانگاههای بخش خصوصی زنجان، و مدیر امور دانشجویی معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان به مناسبت هفته ی گرامی داشت مقام زن مصاحبه ای اختصاصی با خبرنگار ما داشت که با هم میخوانیم:

۱-خانم دکتر  با تشکر از اینکه وقت‌تان را در اختیار ما قرار دادید، بگویید آیا رشته پزشکی را به دلیل رتبه بالای کنکور انتخاب کردهاید یا علاقه و نیت خاصی از این انتخاب داشته اید؟

از کودکی علاقه به این رشته داشتم وحتی برای قبولی در پزشکی یک سال پشت کنکور ماندم.


۲-از خانواده تان بگویید، همسرتان  و اینکه چند فرزند دارید؟

من در سال ۱۳۷۹ ازدواج کردم-همسرم از آشنایان بودند و کارشناس پرستاری هستند.یک پسر ۱۹ ساله و یک دختر ۱۲ ساله دارم

۳-آیا دورانی که فرزندان تان به شما احتیاج بیشتری داشتند، یعنی تا سه سالگی آنها، در کنارشان بوده‌اید؟

پسرم به دلیل شرایط کاری بیتوته ام در مراکز درمانی روستایی کنارم بود اما دخترم را از ۵ سالگی به مهد کودک سپردم و از هم دور بودیم.


۴_نظرتان راجع به این نظریه که «اگر زنان خیلی فعال و اهل کار باشند، زودتر فرسوده می شوند و در رفاه، بیشتر شاداب تر می مانند.» چیست؟

من به عکس این مسئله اعتقاد دارم،مادران شاغل در صورت همراهی اعضای خانواده و مدریت صحیح شغل و زندگی شخصی می توانند مادران شاداب تر و سالمتری باشند.


۵_خانم دکتر حتماً در دوران اشتغال توأم با بچه داری مشکلاتی نیز داشته اید؟ از نحوه ساماندهی به امورات تان بگویید و اینکه چطور به همه کارها می رسیدید؟

بنده هم قطعا مشکلاتی در دوران اشتغالم به خصوص زمانیکه پسرم خردسال بود داشتم ولی به کمک همسرم توانستیم وظایفمان را در قبال فرزندان به خوبی انجام دهیم و حالا که بزرگتر شده اند،خودشان هم کمک می کنند.


۶_آیا وقتی جوان بودید و تازه داشتید انتخاب رشته می کردید به اهداف اخلاقی رشته پزشکی هم توجه می کردید؟

بله،پزشکی که اخلاق را در اولویت کارش قرار ندهد نمی تواند با بیمار و همراهش ارتباط مناسبی ایجاد کند و در روند درمان بیمارانش نیز موفق نخواهد بود.

۷_با توجه به نقش محوری زنان در خانواده و توانایی آنها در تصحیح فرهنگ و عادات تغذیه ای صحیح در خانواده، آیا شما توصیه خاصی در مورد تغذیه به خانم ها دارید؟

به نظرم یکی از شیرین ترین لحظات در هر خانواده غذا خوردن باهم دور یک سفره نشستن است.مخصوصا که اعضای خانواده در تهیه آن  همکاری داشته باشند.

توصیه می کنم مادران محترم حتما شاخص های استاندارد تغذیه را برای تک تک اعضای خانواده مطالعه نمایند.از خواص مواد غذایی و شرایط نگه داری و پخت آن آگاهی داشته باشند. دراین صورت غذایی که تهیه می کنید علاوه بر تامین غذای جسم،با عصاره ی عشق و محبت غذای روح انسان نیز خواهد بود.

۸-فکر می کنید چه صفتی از زندگی حضرت زهرا(س) شاخص تر و بارزتر می باشد؟

حضرت فاطمه زهرا الگوی کامل در تمام عرصه ها برای زنان ومردان هستند و نمی توانم یک ویژگی نام ببرم.


۹_اگه در حوزه سلامت شاغل نبودید چه حرفه ای را انتخاب می کردید؟

در حال حاضر من به کمک همسر و فرزندانم هم در حوزه اجرایی و هم در حوزه درمان فعال هستم ولی سالها به خاطر فرزندانم مطب را تعطیل کردم و هر لحظه احساس نیاز کنم حتما شرایط کاریم را تعدیل خواهم کرد و اگر در حوزه ی سلامت نبودم،شاید به سمت آموزش و هنر می رفتم.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.