شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۳

گفتگوی پایگاه خبری مفدا با معاونت دانشجویی وفرهنگی دانشگاه علوم پزشکی همدان

دکتر جلیلی

حیطه وظیفه معاونت دانشجویی و فرهنگی در دانشگاه ها بسیار گسترده، و حساس است چرا که این بخش عهده دار امور رفاهی و فرهنگی دانشجویان از جمله مدیریت خوابگاهها،تغذیه،تسهیلات دانشجویی ، امور سلامت روان و انضباطی و مسائل رفاهی می باشد.

دکتر ابراهیم جلیلی  استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه و متخصص طب اورژانس در حال حاضر مسئولیت معاونت دانشجویی – فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی همدان را به عهده دارد هدف اصلی این حوزه را فراهم آوردن محیطی آرام همراه با شور و نشاط و شادابی در راستای آموزه های اسلامی ایرانی جهت ارتقای اجتماعی و فرهنگی دانشجویان و ایجاد محیطی همراه با آسایش دانشجویان می داند.

به همین منظور  پایگاه خبری مفداگفتگویی با دکترجلیلی معاون دانشجویی- فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان انجام شدکه در ذیل  به اتفاق گزارشی از فعالیت حوزه معاونت دانشجویی وفرهنگی دانشگاه علوم پزشکی همدان ارائه میگردد.

در سال گذشته، تعداد کل دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان 5 هزار و 458 نفربوده  که نسبت به سال 93، 40/8 درصد رشد داشته است.

وی درخصوص  فعالیت معاونت دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی در زمینه خوابگاه ها ظهارکرد: این معاونت بالغ بر 4 میلیارد ریال به منظور ارتقاء کیفیت خوابگاهها هزینه نموده است. و سعی شده دانشجویان ساکن خوابگاه های دانشجویی در محیطی سالم و بانشاط ساکن شوند بطوری که علاوه بر برخورداری از امکانات رفاهی ، اجرای برنامه های فرهنگی متنوع و تجهیز خوابگاه های دانشجویی به سالن ورزش جهت اوقات فراغت در دستور کار قرار گرفته است.

جلیلی ضمن اینکه در حال حاضر تعداد 5 هزارو نفر800 دانشجواز خدمات رفاهی این دانشگاه بهره مند هستند،گفت: 60 درصد از دانشجویان علوم پزشکی در خوابگاه‌ها ساکن می باشند.

خوشبختانه مجوز ساخت یک خوابگاه دانشجویی 400 نفره هم اخذ شده است که با ساخت این خوابگاه مشکل کمبود خوابگاه دانشجویی مرتفع خواهد شد.

جلیلی در توضیح فعالیت های حوزه رفاهی دانشگاه گفت: تشکیل پرونده الکترونیکی درسامانه اتوماسیون صندوق رفاه، اطلاع رسانی درباره وام ها و تسهیلات، اخذ تعهد محضری از متقاضیان دانشجو، تهیه و تنظیم لیست متقاضیان انواع تحصیلی، مسکن، ودیعه مسکن، ضروری، وام بیمه، وام شهریه و اولویت بندی دانشجویان واجد الشرایط از جمله وظایف اهم اداره رفاهی دانشجویان است. که تعداد15017 فقره وام دانشجویی جمعا به مبلغ 15,296,571,499ریال در سال 94 به دانشجویان این دانشگاه پرداخت گردیده است.

وی در خصوص سلف سرویس و تغذیه دانشجویان گفت:تامین غذای سالم دانشجویان، نظارت علمی بر کیفیت و کمیت در هر وعده از غذایی از برنامه  شاخص این حوزه است که در سال گذشته موفق به ارائه دو منو غذا به دانشجویان در وعده های نهار و شام گردیده ایم که این امر در دانشگاه های علوم پزشکی کشور کم سابقه می باشد.

معاون دانشجویی – فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان عنوان کرد: مجموعه غذایی توزیع  شده در سال گذشته برای دانشجویان عزیز ۶۰۵ هزار و ۵۱  پرس بوده است.

ایشان با اشاره به اینکه در نیمه دوم سال 94  برای بهبود بخشیدن به وضعیت کیفیت و صرفه جویی در منابع منجر به یکسری تغییرات دراین بخش بوده ایم و افزود: این تغییرات شامل واگذاری صد درصدی فرایند تهیه طبخ و توزیع غذای دانشجویی به بخش غیر دولتی، تحویل طبقه فوقانی سلف سرویس دانشجویی و بخش جدید سلف دانشجویی و افزایش مساحت سلف سرویس به میزان تقریبی 300متر مربع جهت رفاه حال خواهران دانشجو، آماده سازی سلف جدید الاحداث خواهران، تعمیرات بعدی جهت تسهیل در روند توزیع غذا، می باشد.

همچنین برای اعضای محترم هئیت علمی، اساتید و کارکنان هم رستوران راه اندازی شده است که رضایتمندی آنان را به دنبال داشته است.

جلیلی بابیان اینکه 70 تا 80 درصدازدانشجویان ازسلف دانشگاه استفاده می‌کنند افزود: در همین راستا برای تعمیرات داخلی سلف سرویس و آشپزخانه ها یک میلیارد و۱۷۷ میلیون ریال هزینه شده صرف شده است.

در ادامه گفتگومعاون دانشجویی_ فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان به حوزه فعالیت اداره تربیت بدنی اشاره کرد و اذعان داشت:توسعه و تعمیم رشته های مختلف ورزشی بخصوص ورزشهای همگانی در دانشگاه و ایجاد تسهیلات لازم، ایجاد زمینه لازم برای مشارکت دانشگاهیان در عملی کردن تربیت بدنی و ورزش در کشور، آماده نمودن ورزشکاران به منظور انجام نمایشات ورزشی در مراسم رسمی، برنامه ریزی برای تهیه امکانات و وسایل ورزشی و تشویق ورزشکاران ممتازو نظارت بر برگزاری مسابقات ورزشی از جمله وظایف حوزه تربیت بدنی دانشگاه است.

وی از کسب مقام سوم کشوری در ورزش کاراته( انفرادی)  و  مقام اول کاپ اخلاق کشوری در رشته آمادگی جسمانی دختران  دانشگاه علوم پزشکی در سال ۹۴ خبر داد .

معاون دانشجویی_ فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان عنوان کرد: حضور ۴ تیم دانشجویان دختر در دوازدهمین المپیاد ورزشی، راه یابی به دور ۸/۱ نهایی رشته والیبال و راه یابی به المپیاد بعدی، برگزاری ۵ دوره همایش پیاده روی، شرکت در المپیاد ورزشی دانشجویان دختر دانشگاه های علوم پزشکی سراسر  کشور در ارومیه، برگزاری اردوی تدارکاتی تیم های اعزامی به المپیاد های ورزشی کشور  سال به تعداد ۲ بار اخذ و راه اندازی اولین نشریه تخصصی ورزشی تربیت بدنی در سطح کشور دانشگاه علوم پزشکی از مهمترین برنامه هایصورت گرفته واحد تربیت بدنی بخش دانشگاه علوم پزشکی استان همداناست.

وی ادامه داد: هماهنگی و پیگیری جهت مستند سازی، تهیه و توضیح  کارت ورود به سالنها جهت استفاده دانشجویان با بیمه سلامت، تنظیم و راه اندازی بایگانی مجهز در تربیت  بدنی جهت دسترسی راحت به سوابق ورزشی و ایجاد بانک اطلاعاتی ورزشکاران،برنامه ریزی و هماهنگی با مربیان و داوران رشته های مختلف، اخذ مجوز برگزاری مسابقات و برآورد هزینه عوامل اجرایی، گرفتن مجوز لازم جهت تهیه تجهیزات از دیگر اقدامات این بخش است.

وی افزود: در سال گذشته برای نسبت به خرید و تجهیزات ورزشی فضاهای ورزشی بخوصص در خوابگاه های دانشجویی اقدامات موثر و قابل توجهی بر اساس نیاز و درخواست دانشجویان صورت گرفته است.

دکتر جلیلی در ادامه با اشاره به اینکه واحد مشاوره این دانشگاه فعالیت خوب دارد، گفت: واحد مشاوره ارتباط خوبی با دانشجویان برقرار کرده و کلاس های مختلفی از جمله نحوه زندگی در خوابگاه ها به صورت دوره ای برگزار می کند که با استقبال خوبی  از سوی دانشجویان مواجه می شود.

معاون فرهنگی  و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان یادآوری کرد: در بدو ورود دانشجویان به دانشگاه همایش آموزشی در زمینه بحث های انضباطی برای دانشجویان جدید الورود برگزار می شود که خانواده هایشان در این کلاس حضور پیدا می کنند ودر طول سال تحصیلی هم کلاس های انضباطی برای دانشجویان داریم در کمیته انضباطی ارزیابی صورت می گیرد که کدام دانشکده بیشتر مشکل دارد و بر همین اساس برای آن دانشکده کلاس برگزار می شود.

وی از ارائه خدمات خدمات مشاوره در خوابگاه دانشجویی در سال ۹۴ خبر داد و عنوان کرد: همه ساله کلیه دانشجویان جدیدالورود تحت پایش سلامت روان و سلامت جسمانی قرار می گیرند.

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی همدان در ادامه ازتشکیل انجمنهای علمی دانشجویان خبر داد

و عنوان نمود که در حال حاضر تعداد 9 کانون و شش تشکل دانشجویی در این دانشگاه فعالیت می نمایند و همزمان تعداد 23 نشریه دانشجویی به صورت فعال با حمایت های این معاونت منتشر می گردد گه در جهت اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به دانشجویان نقش بسزایی را دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.