شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۴

دکتر ضرغام : باید فضای آموزشی در مهد های کودک، مدارس و دانشگاه هاتغییر کند

تغیر شیوه های آموزشی، با هدف، شناسایی استعداد های فرزندان کشور در جهت خوب فکر کردن وخوب اندیشیدن، اساس ایده پردازی، نوآوری وخلاقیت است

عکس دکتر ضرغام در مراسم دانش آموختگان سال تحصیلی 95-94

دبیر بنیاد نخبگان کشور ورئیس بنیاد علم ایران طی سخنانی در مراسم دانش آموختگان سال تحصیلی ۹۴-۹۴ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت : تغیر شیوه های آموزشی، باهدف، شناسایی استعدادهای فرزندان کشور، پرورش آن و ایجاد کار درخور استعداد آنان، مستلزم این است که خوب فکر کنیم، کلان نگاه کنیم ونگرش ما از جامعیت برخوردار باشد

 

 

دبیر بنیاد نخبگان کشور و رییس بنیاد علم ایران طی سخنانی در مراسم دانش آموختگان سال تحصیلی ۹۵- ۹۴ دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، گفت: باید فضای آموزشی مهدهای کودک ، مدارس و دانشگاهها تغییر کند.

   به گزارش مفدای دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، دکتر " نصرالله ضرغام " با اشاره به تغییر شیوه های آموزشی در برخی از کشورهای دنیا در جهت شناسایی استعدادها، پرورش و کارآفرینی اظهار داشت: کشور فنلاند ، موفق ترین کشور اروپایی است که روی استعداد دانش آموزان خود کار می کند.

   وی افزود: آن کشورها، در جهت تحقق این هدف ، از شیوه های جدید آموزشی برای والدین در دوران قبل از بارداری مادر، در حین بارداری و پس از تولد فرزند،استفاده می کنند. کلاسها معنا و مفهوم خودشان را ازدست داده اند و عرصه هستی، بعنوان کلاس درس محسوب می شود.

   وی به تدوین اساسنامه بنیاد ملی نخبگان کشور در سال ۱۳۸۲ با هدف ، شناسایی استعدادهای فرزندان کشور، پرورش آن و ایجاد کار درخور استعداد آنان ، اشاره کرد و گفت: برای اینکار ، می بایست خوب فکر کنیم ، کلان نگاه کنیم و نگرش ما ، از جامعیت برخوردار باشد.

   رییس بنیاد علم ایران تاکید کرد: خوب فکر کردن و خوب اندیشیدن ، اساس ایده پردازی ، نوآوری و خلاقیت است و لذا دانشگاهها باید الگو ارائه بدهند، فرهنگ سازی ، کادرسازی و نوآوری ، باید در دانشگاهها اتفاق بیافتد.

   دکتر ضرغام با اشاره به اینکه دانشگاه علوم بهزیستی در متن جامعه است و رشته های آن برای رفع نیازهای جامعه کاربرد دارد، افزود: دانشگاههای دیگر نیز باید در جامعه حضور داشته باشند و پژوهش های دانشگاهی در جهت رسیدگی به نیازهای جامعه باشد.

   وی سپس با بیان مقدمه ای از چگونگی تاسیس بنیاد علم ایران (صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور) ، گفت: با مطالعه و بررسی فعالیت حدود ۲۴ بنیاد علم فعال در دنیا ، اساسنامه بنیاد علم ایران تدوین ، و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد تا بتواند به توسعه علم و فناوری در کشور ، کمک کند.

   رییس بنیاد علم ایران افزود: این بنیاد براساس ظرفیت های علمی ، پژوهشی و فناورانه ، خدمات حمایتی خود را ارائه می دهد .

    دکتر ضرغام ، به چگونگی اعطای کرسی پژوهشی به دانشمندان ایرانی از طریق این بنیاد اشاره کرد و اظهارداشت: تاکنون به ۴۶ تن از اساتید و دانشمندان کشور از جمله پرفسور حسین نجم آبادی (مدیر مرکز تحقیقات ژنتیک و رییس گروه ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی ) ، کرسی پژوهشی اعطا شده است.

   وی افزود: صندوق حمایت از پژوهشگران از طریق این کرسی پژوهشی ، صاحب کرسی را بمدت ده سال با پرداخت سالانه ۵۰ میلیون تومان ، مورد حمایت قرار می دهد و در پنج سال اول ، برای انجام فعالیت های علمی خود می تواند دو نیروی همکار ایرانی بصورت پسا دکترا داشته باشد ، و در پنج سال بعد ، می بایست از همکاران خارجی استفاده کند ، چرا که می خواهیم دانشمندان ایرانی بتوانند از ظرفیت علمی اساتید و محققان خارجی نیز بهره بگیرند.

   وی ادامه داد: همانطور که، بالاترین دارایی های فکری مربوط به کشور آمریکا است ، در حالی که ۴۲ درصد دانشمندان حوزه پزشکی آمریکا ، خارجی هستند.

   وی همچنین به اعطای گرنت پژوهشی به محققان به عنوان حمایت مالی یک ساله اشاره کرد و گفت: اعطای خدمات پسادکترا ، نیز از دیگر خدمات حمایتی بنیاد علم ایران است بطوری که در سال گذشته ، یک هزار و ۱۷۰ پسادکتری در قالب عقد قراردادها و تفاهم نامه ها با مراکز علمی – پژوهشی و دانشگاهها اعطا شد و این سیاست همچنان ادامه خواهد داشت.

   دکتر ضرغام افزود: هم اکنون حدود ۹۰ هزار دانشجوی دکتری در کشور مشغول به تحصیل می باشند که بنیاد علم ایران می تواند از رساله های دکتری آنان ، حمایت کند و  در صورت تصویب رساله  در کمیسیون های تخصصی بنیاد ، تا سقف ۳۵ میلیون تومان ، برای اجرای آن پرداخت می شود.

   وی ، حمایت از پژوهش سراهای دانش آموزی ، اختراعات ، برگزاری کارگاههای آموزشی و رخدادهای علمی را از دیگر خدمات صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ذکر کرد.

   دبیر بنیاد ملی نخبگان همچنین از حمایت های این بنیاد گفت که بنیاد ملی نخبگان ، از دانشجویان و استعدادهای برتر حمایت می کند و در صورت وجود فعالیت های آنان در چارچوب کار بنیاد نخبگان ، سالانه تا ۴۰ میلیون تومان نیز به آن فعالیت ها ، کمک مالی خواهد شد.

   وی در پایان سخنانش تصریح کرد: برای استفاده از تمام ظرفیت های علمی ، باید استعداد ها را شناسایی کرده و براساس آن ، برنامه حمایتی تدوین و اجرا شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.