یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹

گزارشی از نخستین روز نشست توسعه توانمندی‌های فعالان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی

مدیران و کارشناسان فرهنگی با مبانی سواد رسانه‌ای آشنا شدند/ تاکید بر اهمیت سواد رسانه‌ای در مدیریت فرهنگی

مراسم افتتاحیه سومین نشست توسعه توانمندی های فعالان فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به روایت تصویر

سومین دوره از نشست‌های تخصصی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز شنبه ۲۱ مرداد ماه آغاز به کار کرد. نخستین روز این نشست با مراسم افتتاحیه و برگزاری کارگاه سواد رسانه‌ای همراه بود.

به گزارش مفدا، هدف از برگزاری این جلسه که با حضور مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد، توسعه مهارت‌ها و توانمندی‌های فعالان فرهنگی در زمینه سواد رسانه‌ای، افزایش سطح مهارت‌های ارتباطی آنان و هم‌اندیشی و رایزنی دربارۀ مسائل مشترک بود.

در مراسم افتتاحیه این نشست سه روزه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مسؤولیت‌پذیری در عین آزادی بخشی، ارتباط با تمامی دانشجویان و تبلیغ معارف دینی را از جمله وظایف اصلی فعالان فرهنگی دانشگاه‌ها برشمرد و گفت: متأسفانه به صورت تقریبی در کلیه دانشگاه‌ها با ۹۰ درصد دانشجویان ارتباط فرهنگی نداریم و این وضعیت مطلوبی نیست.

دکتر اصغری همچنین تبلیغ باورهای دینی و مذهبی را ضروری دانست و یادآور شد: در کنار این ارزش‌ها، انواع مهارت‌های به روز و کارآمد نیز باید آموزش داده شود تا اثرات آن به طور جامع در کارکرد دانشگاه‌ها جلوه نماید.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت نیز در این جلسه اظهار داشت: با ورود فناوریی‌های نوین به جهان کنونی اطلاعات دنیا روز به روز در حال تغییر است و این امر تغییر در نگاه و دیدگاه های متولیان فرهنگی و اجتماعی را نیز می‌طلبد. ابزارهای نوین ارتباطی و به ویژه فضای مجازی می‌تواند زبان مشترک متولیان فرهنگی با دانشجویان باشد.

امیر للگانی تاکید کرد: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم فناوری‌های ارتباطی وارد کشورمان شده و چنانچه در این عرصه منفعل باشیم موجب هدر رفتن فرصت‌ها و کاهش بسیاری از دستاوردها می‌شود. برنامه‌ریزی با استفاده از ابزارهای موجود، زمینه پیشرفت و توسعه در همه زمینه‌ها به خصوص در عرصه فرهنگی را رقم می زند.

دکتر شاهمرادی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از دیگرا سخنرانان مراسم افتتاحیه این نشست بود که به اهمیت مطالعه، پژوهش و بازآموزی در موضوع‌های فرهنگی اشاره کرد.

وی یکی از مهمترین کارها در حوزه فرهنگ در دنیای معاصر را تمیز دادن سره از ناسره دانست.

در اولین روز از سومین نشست «توسعه توانمندی های فعالان فرهنگی» کارگاه سواد رسانه ای با هدف بررسی و تحلیل مزایا و معایب فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیداری و شنیداری برگزار شد. مدرسان این کارگاه مهندس حسین غفاری و دکتر مدرسی بودند که مباحثی همچون رسانه‌های مجازی و گروهی، شناخت آسیب‌های رسانه‌ای، تعریف و توضیح در خصوص آموزش سواد رسانه‌ای و مقوله رژیم رسانه‌ای را مطرح کردند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.