شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۸

آغاز طرح جایگزین کردن سفره‌های پارچه‌ای با کیسه‌های نایلونی در نانوایی‌های شهرستان فسا

فسا

طرح جایگزینی سفره‌های پارچه‌ای به جای کیسه های نایلونی از طرف معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا با توزیع ۲۰۰ سفره پارچه ای در ۱۰ نانوایی منتخب شهرستان فسا اجرا و این طرح در دو مرحله دیگر نیز ادامه دارد.

به گزارش مفدا فسا، منوچهر جوکاران کارشناس بهداشت محیط و کارشناس ارشد محیط زیست معاونت بهداشت دانشگاه در اینباره گفت: این روزها افراد زیادی جهت خریدهای روزانه معمولا از کیسه‌های نایلونی استفاده می کنند و استفاده از این کیسه‌ها در موقع خرید نان نیز رایج شده است.

جوکاران با بیان اینکه  کیسه‌های نایلونی عموما از مواد نفتی و شیمیایی تولید می شوند، افزود : قرار دادن نان به صورت داغ در داخل این نایلون‌ها، می‌تواند با تعریق و بخار آب احتمال آلودگی سطحی شیمیایی در نان ایجاد کند.

به گفته وی بخار آب ایجاد شده می‌تواند باعث زود بیات شدن نان گردد و بیات شدن نان باعث تغییر طعم و بو، کاهش ماندگاری و افزایش دور ریز نان می شود.

این کارشناس بهداشت محیط با اشاره به اینکه بخار آب ایجاد شده می تواند زمینه را برای رشد کپک ها ایجاد کند اظهار داشت : بعضی از سموم مترشحه از این کپک ها می تواند باعث سرطان در انسان شود.

وی گفت : مصرف نان کپک زده برای سلامت انسان مطلوب نیست و حتی نان‌های کپک زده برای مصرف دام به علت انتقال سموم از گوشت و شیر آن به انسان ممنوع است.

جوکاران در خصوص نگهداری نان گفت: بهترین روش نگهدای نان، خنک کردن مناسب و قرار دادن در سفره های پارچه ای است که در جهت فرهنگ سازی استفاده از این سفره‌ها توسط مردم، طرح جایگزینی آن به جای کیسه‌های نایلونی از طرف معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا با توزیع ۲۰۰ سفره پارچه ای در ۱۰ نانوایی منتخب اجرا شد و این طرح در دو مرحله دیگر نیز ادامه خواهد داشت.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.