چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۲۲

با همکاری کتابخانه و موزه ملک و دانشگاه علوم پزشکی ایران

کارگاه تخصصی مهمترین کتاب طب سنتی برای دانشجویان پزشکی برگزار شد

کتابخانه ملک طب سنتی

کارگاه خوانش و بازخوانی تخصصی نسخه‌های خطی کتاب «ذخیره خوارزمشاهی» به عنوان مهمترین و کامل ترین کتب پزشکی در طب سنتی با حضور دانشجویان رشته‌های پزشکی در کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان بزرگ‌ترین موقوفه فرهنگی ایران با همکاری گروه طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران به نقل از موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، دکتر محمد صدر عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و استاد رشته طب ایرانی در این کارگاه به تشریح نسخه‌های خطی کتاب «ذخیره خوارزمشاهی» اثر سیداسماعیل بن حسن جرجانی در جایگاه مرجعی مهم در حوزه پزشکی، برپایه مجموعه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملک پرداخت.
ذخیره خوارزمشاهی، کامل‌ترین، مهم‌ترین و مشهورترین کتاب‌ پزشکی در طب سنتی به زبان فارسی است که تقریبا همه بخش‌های علم پزشکی کهن را دربرمی‌گیرد.
سیداسماعیل بن حسن جرجانی این کتاب پرآوازه را در ۹ بخش به همراه بخشی الحاقی در آغاز سده ششم هجری نگاشته است.
گنجینه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نسخه‌های گوناگون خطی از این اثر بزرگ سیداسماعیل جرجانی را از سده‌های گوناگون دوران اسلامی در خود جای داده است.
این نسخه‌ها در شناخت طب ایرانی و آموزه‌های کهن طبیبان و حکیمان ایران در تاریخ، یاری‌گر و راهگشای پژوهش‌گران برای شناخت بهتر سیر دگرگونی علم به ویژه تاریخ پزشکی در گستره ایران فرهنگی‌ است.
به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، وقف‌شده بر آستان قدس رضوی؛ برگزاری این کارگاه تخصصی، نخستین گام از همکاری این موسسه کتابخانه با دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمینه تخصصی طب ایران و مکمل به شمار می‌آید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.