سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰

در بخش دوم گفت‌وگو با مدیر امور دانشجویی دانشگاه بررسی شد؛

از بازگشایی کاملا حضوری و تدابیر اندیشیده شده تا خوابگاه استیجاری دانشجویان علوم پزشکی قم

عابدین ثقفی پور مدیر امور دانشجویی قم

در بخش دوم گفت‌وگوی صمیمی دبیر سرویس صنفی رفاهی مفدا قم با دکتر ثقفی پور مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم، بازگشایی کاملا حضوری و نقش معاونت ها و تدابیر اندیشیده شده تا خوابگاه استیجاری بررسی شده است.

به گزارش مفدا از قم، بیان مشکلات صنفی رفاهی دانشجویان و پرسش های این زمینه و پاسخ صادقانه و شفاف آقای دکتر عابدین ثقفی‌پور مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم، بخش دوم گفت‌وگوی آقای پارسا جعفری دبیر سرویس صنفی- رفاهی مفدا قم است که در ادامه آمده است.

بازگشایی کاملا حضوری و نقش معاونت ها و تدابیر اندیشیده شده تا خوابگاه استیجاری و موافقت آقای دکتر ثقفی‌پور مدیر امور دانشجویی با ایجاد پروژه ای به منظور بیان مشکلات دانشجویان به صورت مستقیم و پاسخ مستقیم مسئولان مهمترین مسائلی است که در این گفت‌وگو به آن پرداخته‌ایم.

در صورتی که بنا بر اخبار منتشر شده بازگشایی دانشگاه ها همراه با بازگشایی خوابگاه ها به صورت اسمی صورت بپذیرد، آیا در بحث سرویس‌ها تغییری صورت میگیرد؟

- امکانات به خصوص در خوابگاه امام خمینی (ره) محدود بوده و نگاه ما به تعداد دانشجویی است که برای اسکان به خوابگاه امام خمینی (ره) مراجعه می‌کنند؛ با توجه به ابلاغ وزارتخانه، خوابگاه‌ها هم اکنون با ظرفیت اسمی و کامل باز هستند.‌ بسته به حجم دانشجویی که به سمت خوابگاه سرازیر می‌شوند؛ این تعداد دانشجو تعیین کننده بوده و مطلع‌ام که اتاق‌های خوابگاه ظرفیت ساختشان کم بوده و حتی برای زمان عادی و دورانی که کرونا نبود نیز ما مشکل داشتیم.

مشکل خوابگاه آقایان چگونه حل می‌شود؟ وزارتخانه عنوان کرده است دانشگاه‌ها در صورت نیاز می‌توانند از خوابگاه استیجاری استفاده کنند.

- ببینید حقیقتا دانشگاه به قدری اعتبار ندارد که بتواند هزینه‌ای برای خوابگاه استیجاری به ما اختصاص بدهد. ما در شرایطی هستیم که برای بودجه های موجود اولویت های بالاتری قرار دارد. برای مثال هم اکنون در بیمارستان‌ها کپسول اکسیژن مورد نیاز است و طبیعتا بودجه برای این دست موارد از اولویت بیشتری برخوردار است.

در صورتی که بازگشایی صورت بپذیرد، با تعداد زیاد دانشجو چه اتفاقی خواهد افتاد؟

- اگر بازگشایی صورت بپذیرد؛ در این صورت با ظرفیت کامل دانشجویان را اسکان خواهیم داد و این عزیزان باید خوابگاه‌ها را تخلیه کنند و آن واحدها به دانشجویان اختصاص خواهد یافت.

اگر میسر است تعداد بومی‌ها و غیر بومی‌ها را مشخص کنید که برای بازگشایی خوابگاه‌ها برای امتحانات حضوری آمادگی لازم را داشته باشیم و به مشکل برنخوریم.

-  چشم، این موضوع انجام شده است.

در مورد فضای دانشگاه، در صورت بازگشایی دانشگاه‌ها، مثلا سلف سرویس و کلاس‌ها، آیا اقداماتی برای حفظ پروتکل های بهداشتی اندیشیده شده است؟

- به نظر بنده دو معاونت دانشجویی فرهنگی و آموزشی باید هماهنگی کامل در این زمینه را داشته باشند. ماسک روزانه تهیه می‌شود و مواد ضدعفونی باید حتما موجود باشند و دانشجویان گرامی حتما در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند و فاصله‌گذاری‌ها رعایت شود که ان‌شاالله با کمترین موارد ابتلا بتوانیم ترم آتی را به پایان برسانیم.

بیشترین انتقادی که به معاونت های آموزشی و فرهنگی دانشجویی از سمت دانشجویان مطرح می‌شود این است که برنامه‌ی مشخصی برای بازگشایی حضوری ترم آتی و امتحانات حضوری ارائه نشده‌است. در حالی که در سایر دانشگاه‌ها برنامه‌ی مشخصی ارائه شده است. دانشجوهای ترم‌های پایین‌تر به خصوص ورودی‌های ۹۷ و ۹۸ و ۹۹بلاتکلیف هستند و هیچ برنامه‌ای در این قسمت نیست. یعنی ما میرویم معاونت آموزشی میگویند باید برویم معاونت دانشجویی و این جا هم میگویند ما مشکل داریم.

- به نظر بنده دانشجویان باید به آیین‌نامه‌ها و وظایف معاونت‌ها واقف باشند که پاس کاری نشوند. در بحث بازگشایی، از نظر آموزشی مسئولیت آن با معاونت محترم آموزشی است و ما باید با هم در ارتباط باشیم. ما در خوابگاه دختران مشکلی نداریم اما در خوابگاه پسران مشکل داریم. از نظر تغذیه برای هیچ کدام از دانشجویان عزیز مشکلی نداریم. یعنی اگر تعداد به ۵۰۰، ۶۰۰ و یا حتی ۷۰۰ نفر هم برسد ما پیش بینی های لازم را کرده‌ایم که غذای کافی تهیه شود ولی بحث بازگشایی با ما نیست. یعنی تصمیم‌گیری اصلی با معاونت آموزشی می‌باشد. معاونت فرهنگی و مدیریت دانشجویی در بازگشایی مجری هستند و اگر تقاضایی شود، پاسخ داده می‌شود و حداکثر همکاری صورت خواهد گرفت. اگر فراخوانی برای بازگشایی صورت پذیرد، قول می‌دهیم که به هر نحوی مشکل خوابگاه و تغذیه را برطرف کنیم و حداکثر همکاری را انجام خواهیم داد.

آیا موافق ایجاد پروژه‌ای در مفدا هستید که در آن دانشجویان بتوانند پیام‌های خود در قسمت های صنفی رفاهی و حتی آموزشی را به صورت ناشناس پس از اعتبار سنجی به گوش مسئولان مربوطه برسانند و پس از پاسخگویی مسئولان در کانال قرار داده شود. نظر شما در رابطه با این پروژه چیست؟

- من کاملا با این پروژه موافقم. این حق دانشجو است که حرفش را بزند و من مسئول هم باید پاسخگوی این مسائل باشم. با توجه به این که دانشجو در محیط است، قطعا مشکلات را بیشتر از ما درک می‌کند و من هم باید سپاسگزار این باشم که مشکلی که مربوط به من می‌شود با من مطرح می‌شود و بنده در این قسمت همکاری خواهم کرد.

گفت‌وگو: پارسا جعفری دبیر سرویس صنفی رفاهی مفدا قم

انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.