سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۲

به همت انجمن علمی علوم آزمایشگاهی؛

برگزاری وبینار " آشنایی با اصول PCR و RT-PCR" در دانشکده علوم پزشکی مراغه

مراغه کارگاه

وبینار " آشنایی با اصول PCR و RT-PCR" توسط انجمن علمی علوم آزمایشگاهی دانشکده علوم پزشکی مراغه به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش مفدا مراغه ، وبینار " آشنایی با اصول PCR و RT-PCR"  توسط انجمن علمی علوم آزمایشگاهی دانشکده علوم پزشکی مراغه با تدریس دکتر حسین سلطان زاده دکترای تخصصی ژنتیک مولکولی به صورت مجازی و در بستر ادابی کانکت برگزار شد.

دکتر حسین سلطان زاده در این وبینار توضیح کلی در مورد  PCR و RT-PCR داد و گفت: Real-time PCR نوعی از آزمایش PCR استاندارد است که طی آن، میزان محصولات تولیدشده همزمان با انجام فرایند بررسی می‌شود.

Real-time PCR که Quantitative PCR نیز نامیده می‌شود، تکنیکی است که به طور گسترده در بررسی‌های کمی بیان ژن به کار می‌رود. Real-time PCR همچنین روشی بسیار قدرتمند و حساس در تعیین تعداد ویروس‌های موجود در یک نمونه است. ویژگی کلیدی Real-time PCR، فراهم شدن امکان بررسی تکثیر قطعات DNA همزمان با انجام گرفتن آزمایش و با استفاده از گزارشگرهای فلوئورسنت (fluorescent reporters) می‌باشد. قدرت سیگنال فلوئورسنت تولیدشده ارتباط مستقیمی با مقدار مولکول‌های تکثیرشده دارد. این تکنیک در تست‌های مختلف تشخیصی، جای PCR عادی را گرفته است.

آزمایش PCR از زمان معرفی‌اش تاکنون، کاربردهای گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف مانند کلون کردن ژن، نقشه‌برداری ژنی، تشخیص جهش‌ها، توالی‌یابی DNA و تعیین هویت افراد داشته‌است. آزمایش PCR همچنین می‌تواند در سنجش میزان بیان ژن‌ها مورد استفاده قرار گیرد و مثالی برای این کاربرد تکنیک Competitive PCR است. این تکینک از جمله روش‌هایی است که برای سنجش میزان mRNA تولیدشده در حین رونویسی یک ژن خاص به کار می‌رود. محصولات تولیدشده طی Competitive PCR در پایان فرایند و طی الکتروفورز و یا densitometry بررسی می‌شوند و حین انجام واکنش امکان آنالیز آن‌ها وجود ندارد. این به آن معنی است که مشاهده نتایج تنها پس از کامل شدن واکنش و انجام یک سری فرایندهای دیگر ممکن خواهد شد.

در روش Real-time PCR نیاز به این دستکاری‌ها برطرف شده است و همین موضوع از مزیت‌های این تکنیک است و خطر آلودگی را کاهش می‌دهد. همچنین از دیگر مزایای استفاده از آزمایش Real-time PCR به منظور سنجش میزان بیان ژن‌ها، حساسیت آن‌ است؛ به این معنی که می‌تواند حتی یک کپی از رونوشت موردنظر را تشخیص دهد.

گفتنی است این کارگاه طی دو جلسه و با حضور ۱۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراس کشور در این وبینار شرکت کردند همچنین در صورت حضوری شدن دانشگاه‌ها دوره عملی این کارگاه نیز برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.