یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت خطاب به مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور:

نمی‌توانیم با ابزارهای قدیمی در حوزه فرهنگی فعالیت کنیم/ مدیران فرهنگی بسترساز ایجاد ایده‌های خلاقانه باشند

امیر للگانی

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دیدگاه‌های مختلف فرهنگی و سیاسی در قالب تشکل‌های دانشجویی، کانون‌های فرهنگی، نشریات دانشجویی و دیگر نهادهای دانشجویی مشغول به فعالیت هستند، گفت: مدیران فرهنگی باید بسترساز شکل گیری ایده‌های خلاقانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی بوده و به دنبال آشنایی با نیازهای نسل جوان و بهره‌گیری از ابزارها و وسایل نوین ارتباطی باشند.

به گزارش مفدا، امیر للگانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، در حاشیه سومین نشست «توسعه توانمندی‌های فعالان فرهنگی» دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در گفتگو با مفدا ضمن اشاره به فعالیت‌های گسترده معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حوزه توسعه فعالیت‌های فرهنگی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گفت: در طول چهار سال گذشته و در حوزه فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت، اتفاقات ویژه‌ و قابل توجهی افتاده است. به لطف سیاست‌های دولت تدبیر و امید و سیاست‌های فرهنگی که این دولت در زمینه دانشگاه‌ها و آموزش عالی کشور داشته است، فضای فرهنگی دانشگاه‌ها دچار تغییر  و تحولات مثبتی شده است. همچنین در معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با زحماتی که جناب آقای دکتر فراهانی در عرصه مدیریت فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر عهده داشتند، امروز شاهد توسعه کمی و کیفی تشکل‌ها و نشریات دانشجویی، شوراهای صنفی، کانون‌های فرهنگی و به طور کلی ایجاد  فضای باز برای بیان دیدگاه‌ها هستیم.

وی افزود: دیدگاه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، امروز در دانشگاه‌ها فعال هستند و برای فعالیت بهتر و موثرترشان نیز از آن‌ها حمایت می‌کنیم. به این ترتیب امروز شاهد انتشار بالغ بر ۷۰۰ نشریه دانشجویی فعال و وجود مجامع تخصصی کانون‌ها در بدنه فعالیت‌های دانشجویی وزارت بهداشت هستیم.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به نقش راهبردی در حوزه فرهنگی و مسیر اعتدال در فعالیت‌های فرهنگی دانشگاهی توضیح داد: دو گرایش در حوزه فرهنگی وجود دارد که یکی بر سخت‌گیری خشن و نظارت کنترل‌آمیز در حوزه فرهنگی تاکید دارد و دیگری بر این نکته تاکید دارد که ما نمی‌توانیم در حوزه فرهنگی کاری انجام دهیم و این حوزه را غیر قابل مدیریت می‌دانند. معتقدم این دو گرایش موانعی را برای توسعه فعالیت فرهنگی به وجود می‌آورد. باید یک خط اعتدال برای برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگی در پیش بگیریم. در برخی موارد باید سیاستگذاری صورت بگیرد که این موضوع نیاز به کار مطالعاتی دارد و در برخی امور فرهنگی باید نقش راهبری داشته باشیم.

للگانی با اشاره به نقش سازنده مدیران فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بیان داشت:  مدیران فرهنگی باید بسترساز شکل‌گیری ایده‌های خلاقانه باشند و به عنوان یک مدیر فرهنگی می‌توانند نقش راهبری و هدایت‌گر بر عهده داشته باشند و البته مبنا را باید بر درک متقابل از دوران دانشجویی و فعالیت‌های این دوران بگذارند.

وی با اشاره اهمیت شناخت مسائل روز توسط مدیران فرهنگی توضیح داد: امروزه دانشجویان متناسب با نیازهای روز در جامعه گام بر می‌دارند و این امر ایجاب می‌کند که ما نیز  متوجه تغییراتی که در نسل‌ها اتفاق می‌افتد، باشیم. مدیران فرهنگی حتما باید نسبت به مسائل روز و خواسته‌هایی که این نسل جوان دارد آگاه باشند. ایجاد فضای تعامل در دانشگاه بر عهده مدیران و کارشناسان فرهنگی است و از این منظر نیاز است که مدیران فرهنگی شناخت مناسبی از فضای مجازی و عرصه فناوری و مهارت‌های ارتباطی داشته باشند. 

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به نقش موثر تکنولوژی در عرصه‌های مختلف جامعه، بر وجود یک برنامه‌ریزی پژوهشی دقیق در حوزه فرهنگی بر اساس نیازهای روز تاکید کرد و گفت: امروزه تکنولوژی در ساحت‌های مختلف وارد کشورمان شده است و مرزها در بسیاری از موارد از جمله فناوری و ارتباطات معنا ندارد بنابراین باید بر اساس ساحت‌های مختلف تکنولوژی و فناوری برای نسل جوان در حوزه فرهنگی برنامه‌ریزی شود. نیاز است که با توجه به وجود این فضا کارشناسان و مدیران فرهنگی در حوزه‌های مختلف علوم جدید به روز شوند.

وی افزود: لزوم آشنایی با نیازهای نسل جدید بیش از پیش مشاهده می‌شود و نمی‌توانیم با همان ابزارهای قدیمی در حوزه فرهنگی فعالیت داشته باشیم.

للگانی برگزاری دوره‌های توسعه توانمندی‌های فعالان فرهنگی در عرصه دانشگاه‌های علوم پزشکی را در راستای بالا بردن سطح دانش حرفه‌ای مدیران فرهنگی موثر دانست و توضیح داد: این دوره‌ها با توجه به نیازسنجی در حوزه فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، برای مدیران و کارشناسان فرهنگی برگزار شده است اما باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که فعالان فرهنگی باید خودشان به صورت همدل در این مسیر قدم بردارند و این توسعه توانمندی محدود به برگزاری کارگاه های چند روزه نشود.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت سیاست‌گذاری در حوزه فضای مجازی و توجه به کار مطالعاتی در این بخش بیان داشت: نیاز است که در کنار استفاده از فضای مجازی آفت‌های این فضا را نیز بشناسیم و بتوانیم با کار مطالعاتی دقیق در این زمینه سیاست‌گذاری درستی داشته باشیم.

وی افزود: معتقدم آموزش زمانی مفید است که بتواند به تغییر رفتار و توسعه توانمندی فعالان فرهنگی منجر شود و تلاش داریم این دوره‌ها از یک محیط آموزشی به محیطی برای ارتقاء دانش و مهارت و تغییر نگرش تبدیل شود.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در پایان با اشاره به اهمیت عملکرد مدیران فرهنگی دانشگاه و تاثیرگذاری رفتار مدیران بر دانشجویان گفت: مدیران فرهنگی در دانشگاه‌ها به طور مستقیم در بحث تربیتی دانشجویان موثر هستند و رفتار، کردار، گفتار و نوع برخوردشان می‌تواند مسیر زندگی دانشجویان را تغییر دهد و به جذب حداکثری دانشجویان کمک کند. رفتار فعالان فرهنگی می‌تواند در شکل‌دهی شخصیت دانشجویان به صورت اجتماعی و فعالیت‌های تیمی کمک کند و از این منظر مدیران فرهنگی در موقعیت خاص و حساسی خدمت می کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.