دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۷

به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان و با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه؛

کارگاه آموزشی ویژه رابطین فرهنگی و ائمه جماعت واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی گلستان برگزار گردید

کارگاه فرهنگی

به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان و با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ، کارگاه ویژه رابطین فرهنگی و ائمه جماعت واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی گلستان ، روز یکشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ از ساعت ۸ الی ۱۴ در محل سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی برگزار شد.

به گزارش مفدا گلستان ، به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی و با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی گلستان ، سلسله کارگاه های ویژه رابطین فرهنگی و ائمه جماعت واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی گلستان با حضور حجت الاسلام رحمانی مسئول فرهنگی و هم اندیشی اساتید دانشگاه های کشور و رابطین فرهنگی و ائمه جماعت واحدهای تابعه دانشگاه ، روز یکشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ از ساعت ۸ صبح  الی ۱۴ عصر  در محل سالن آمفی تئاتر دانشکده پزشکی برگزار شد .

در این مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران ، دکتر عظیمی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ضمن خیر مقدم به مدعوین حاضر در این کارگاه گفت: با توجه به اینکه ما در چه برهه ای از تاریخ قرار داریم  و در چه موقعیتی به سر می بریم انجام درست و به جای برنامه های فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخورد دار است که اگر در انجام این گونه وظایف کوتاهی کنیم قطعا دچار خطر استراتژیکی خواهیم شد .وی در ادامه مطالبی را نیز پیرامون موضوع انطباق اداری با موازین شرعی بیان نمود و تصریح کرد : لازم است تمهیداتی اندیشیده شود تا یک بانوی بیمار، دغدغه ای در زمینه های درمانی نظیر جراحی و سونوگرافی و ... نداشته یاشد . در حقیقت در جهت اجرای چنین برنامه هایی باید بیش از پیش فعال و کوشا بود .

در ادامه این کارگاه ، حجت الاسلام حسینی مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه نیز ضمن خیر مقدم به حاضرین در کارگاه خاطر نشان کرد:  در راستای اجرای برنامه های فرهنگی باید روش و سیره انبیا را سرلوحه کار فرهنگی خود قرار دهیم.  اجرای برنامه های فرهنگی وظیفه ای است که بر دوش تمامی فعالان در این عرصه قرار داده شده است . وی ابراز امیدواری کرد که در فردای قیامت بتوانیم پاسخگوی این مسئولیت خطیر و سترگ باشیم چرا که فعالیت در حیطه فرهنگی علی الخصوص در این برهه از زمان قطعا بسیار چشمگیر وحساس خواهد بود. نظیر اینگونه فعالیت ها به گونه ای کار انبیاست .پس علی القاعده برخی از ویژگیهایی که انبیا داشتند و به واسطه آن در تبلیغ دین موفق بودند ، باید مرتب سرلوحه کار فرهنگی قرار بگیرد . وی افزود: یکی از مسائلی که در سیره انبیا علیهم السلام وجود دارد این است که لازم است با مخاطبین با "زبان خودشان" سخن بگوییم .

 حجت الاسلام حسینی همچنین از داشتن "تحمل " و "سعه صدر" به عنوان ویژگیهای انبیا در راه ترویج ادیان الهی یاد کرد و در پایان افزود در این مسیر باید همراه با دلسوزی و مهربانی به ترویج فعالیتهای فرهنگی پرداخت همانگونه که سیره انبیا بود .‌

گفتنی است در این کارگاه ، حجت الاسلام رحمانی مسئول فرهنگی و هم اندیشی اساتید کل کشور نیز در سخنانی ابتدا به وجود تفاوت بین مدیریت و امامت پرداخت و گفت راهبر و امام،  مخاطبین را بدون دستور دادن به جلو حرکت می دهد در واقع خود مسیر را طی کرده و سپس مخاطبین را به این راه می خواند .

 وی در ادامه مطالبی را نیز جهت جذب مخاطبین بیان کرد و گفت : اگر کسی مخاطب خویش را مهم نداند و برایش ارزش قائل نشود ، نخواهد توانست در وی تاثیر گذار باشد . حتی اگر طرف مقابل شخصی گناهکار باشد . عمل وی قبیح و گناه است ولی اجازه ندهیم از اهمیت وی کاسته شود چرا که او انسان است و خداوند در شان و منزلت انسان از تعبیر "فتبارک الله خیر الخالقین" استفاده نموده است و همچنین حضرت باری تعالی از روح خویش در آدمی دمیده و تعبیر "و نفخت من روحی " گویای این حقیقت است .

حجت الاسلام رحمانی پیرامون راه های جذب مخاطب خاطر نشان کرد : موانع ارتباط و جذب باید برطرف شود .مهمترین مانع ارتباطی می تواند خود شخص مبلغ باشد چرا که اگر فقط گوینده باشیم و شنونده خوبی نباشیم از محبوبیت مان در نزد مخاطب کاسته می شود . گوینده باید سخنش را به حداقل برساند و گاهی سراسر گوش باشد . همانطور از پیامبر صلی الله با تعبیر  "اذن خیر لکم" یاد کرده اند .چنانکه ایشان تماما شنوا بودند . وی در ادامه گفت : مساله بعدی که می تواند در ارتباط با مخاطبین موثر باشد این است که باید با خلوص نیت با آنان به گفتگو نشست .هر چه ارتباط با خدا بالاتر باشد ، خلوص بیشتر باشد ، قدرت جذب مخاطب نیز بیشتر خواهد شد . وی همچنین از چند مشخصه نظیر " دلسوز بودن و با زبان مخاطب با مخاطب سخن گفتن و دور شدن از بهانه جویی ها در راستای انجام برنامه های فرهنگی"  به عنوان راههای جذب مخاطب نام برد.

این کارگاه با پخش کلیپی از پایش های فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه از واحدهای تابعه  و خاطره گویی دوتن از ائمه جماعت واحدهای تابعه حجج اسلام علینژاد و بیاتی ادامه یافت .

در ادامه بابایی کارشناس ستاد اقامه نماز استان نیز پس از بیان مطالبی پیرامون ارتباط بهتر و موثرتر رابطین با مخاطبین و تاکید بر اهمیت ایجاد رابطه موثر و با کیفیت و نتیجه بخش با مخاطب ، به آموزش سامانه سجاده پرداخت و رابطین فرهنگی حاضر نیز سوالات خود را پیرامون چگونگی استفاده از این سامانه مطرح نمودند . 

گفتنی است در ادامه این کارگاه پیام نور مسئول ستاد امر به معروف و نهی از منکر در نشست هم اندیشی مسئولین ستاد امر به معروف و نهی از منکر  که با رابطین فرهنگی و اعضای شورای امر به معروف و نهی از منکر در این کارگاه برگزار شده بود ، فریضه امر به معروف و نهی از منکر را فریضه و امر واجبی سترگ عنوان کرد و خاطر نشان نمود: به واسطه اقامه این فریضه مذکور است که سایر فرایض اقامه خواهد شد . در حقیقت این واجب الهی از جنس و سنخ سنت نبوی است چراکه انبیا الهی بودند که باید به سراغ جامعه میرفتند و هنجار و نا هنجارها را به آنان نشان میدادند . 

 در ادامه این کارگاه از رابطین فرهنگی و ائمه جماعت نمونه واحدهای تابعه دانشگاه با اعطای لوح تقدیر و هدایایی تقدیر و تجلیل به عمل آمد .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.