شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹

به همت سرویس آموزشی و پژوهشی مفدا قم منتشر شد؛

گونه‌ امیکرون را بیشتر بشناسیم

امیکرون

بعد از پیک قبلی بیماران کووید 19 که به دنبال انتشار گونه جهش یافته دلتا در مرداد و شهریور 1400 بود، آمار مبتلایان و فوت‌شدگان رو به کاهش بود که گونه جهش یافته دیگری از این ویروس به اسم امیکرون در سراسر جهان رو به فزونی است؛ سوالات زیادی پیرامون این گونه جهش یافته وجود دارد که در این مقاله تلاش شده است تا پاسخ داده شوند.

به گزارش مفدا از قم، داده‌های بزرگ‌ترین بیمه سلامت خصوصی آفریقای جنوبی(نخستین جایی که گونه امیکرون شناسایی شد) نشان می‌دهد که Omicron سریع‌تر از هر نوع قبلی ویروس کرونا گسترش می‌یابد و نشانه‌هایی از فرار ایمنی را نشان می‌دهد، به‌طوری‌که هم افراد واکسینه شده و هم افرادی که قبلاً آلوده شده‌اند بیشتر از امواج قبلی در معرض خطر هستند.

بیش از ۹۰ درصد از عفونت‌های جدید توالی‌یابی شده در آفریقای جنوبی اکنون شامل نوع omicron است و با جابه‌جایی دلتا، اثربخشی واکسن کاهش یافت. این اطلاعات توسط داده‌های ارائه شده توسط بیمه‌گر Discovery Health (the insurer Discovery Health) در جلسه توجیهی ۱۴ دسامبر به‌دست‌آمده.

این تجزیه‌وتحلیل نشان داد که دو دوز واکسن فایزر تنها ۳۳ درصد در برابر عفونت در موج جدید با واریانت omicron محافظت می‌کند، درحالی‌که این مقدار در آخرین موج با واریانت دلتا آفریقای جنوبی ۸۰ درصد بود. محافظت در برابر علائم شدیدی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد، در موج کنونی ۷۰ درصد بود. درحالی که در موج قبلی ۹۳ درصد بود. در این مورد نتایج در موج جدید بهتر است.

همچنین به نظر می‌رسد که Omicron نسبت به دلتا توانایی بیشتری برای نفوذ به سیستم ایمنی افرادی که قبلا آلوده شده بودند دارد. در موج دوم (نوع بتا) آفریقای جنوبی، احتمال ابتلا به عفونت‌ جدید در بین افرادی که قبلاً آلوده نشده بودند، ۶۰ درصد بود. در موج سوم (دلتا)، افرادی که قبلاً آلوده شده بودند، تنها ۴۰ درصد به‌اندازه افرادی که هرگز آلوده نشده بودند، در معرض خطر بودند. اما در موج کنونی، موارد جدید ۷۳ درصد در بین مبتلایان قبلی به نسبت افرادی که هرگز مبتلا نشده‌اند، شایع است.

داده‌های Discovery Health از ۱۵ نوامبر تا ۷ دسامبر را پوشش می‌دهد و شامل بیش از ۲۱۱۰۰۰ نتیجه آزمایش کووید همراه با دوره بالینی بعدی آن است. از این تعداد، حدود ۷۸۰۰۰ مورد عفونت omicron بود. حدود ۴۱ درصد از افراد مورد آزمایش دو دوز واکسن فایزر دریافت کرده بودند. این تجزیه‌وتحلیل با همکاری شورای تحقیقات پزشکی آفریقای جنوبی انجام شد.

پذیرش در بیمارستان

داده‌ها نشان می‌دهد که عفونت‌ها در موج کنونی نسبت به موج‌های قبلی آفریقای جنوبی، کمتر به بستری شدن در بیمارستان منجر می‌شوند. شرلی کولی، آمارگیر در Discovery Health با ارائه این یافته‌ها گفت: «پس از تنظیم وضعیت واکسیناسیون، خطر بستری شدن در بیمارستان برای بزرگسالانی که بیماری آن‌ها تازه تشخیص‌داده‌شده‌بود ۲۹ درصد کمتر از موج اول است». وی خاطرنشان کرد: «علاوه بر این، بزرگسالانی که در بیمارستان بستری شدند در حال حاضر نسبت به امواج قبلی احتمال کمتری برای پذیرش در بخش‌های ICU و HDU دارند.»

در میان کودکان، برعکس بزرگسالان، میزان بستری شدن در بیمارستان ۲۰ درصد افزایش‌یافته است. شرلی کولی گفت: «اما این موارد عمدتاً خفیف هستند و خطر مطلق در کودکان کم است.».

رایان نوچ، مدیر اجرایی Discovery Health ، گفت: «ما امیدواریم که تجربه فعلی کووید -۱۹ ناشی از نوع omicron که در بیشتر موارد هم بیماری خفیف است، بدون تغییر باقی بماند. با این وجود، ما همچنان نگران این هستیم که باتوجه‌به نرخ بالای انتشار، سیستم‌های بهداشتی تحت‌فشار قرار بگیرند.».

ماتشیدیسو موتی، مدیر سازمان جهانی بهداشت در منطقه آفریقا، موجی را توصیف کرد که شیوع آن سریع‌تر و بیماری آن شدت کمتری دارد. او در جلسه توجیهی ۱۴ دسامبر گفت: «ما محتاطانه خوش‌بین هستیم، زیرا در مقایسه با موج‌های قبلی شاهد مرگ‌ومیر کمتری در هفته‌های اول موج فعلی هستیم.».

محققان دانشگاه هنگ‌کنگ که روی کشت‌های آزمایشگاهی دستگاه تنفسی مطالعه کردند دریافتند که سویة جدید ۷۰ برابر سریع‌تر از دلتا در برونش انسان رشد می‌کند، اما ۱۰ برابر کندتر از دلتا در بافت ریه انسان تکثیر می‌یابد. محققان می‌گویند که این یافته‌ها می‌تواند گسترش سریع omicron را توضیح دهد، درعین‌حال این یافته‌ها نشان می‌دهد که این سویه ممکن است شدت بیماری کمتری داشته‌باشد.

داده‌های این محققان هنوز منتشر نشده و در مرحله peer reviewed است. مایکل چان چی وای که این مطالعه را رهبری کرد، هشدار داد: «با آلوده کردن افراد بیشتر، یک ویروس بسیار عفونی ممکن است باعث بیماری شدیدتر و مرگ بیشتر شود، حتی اگر خود ویروس کمتر بیماری‌زا باشد.». او گفت که باتوجه‌به توانایی این واریانت برای فرار نسبی از مصونیت در برابر واکسن‌ها و عفونت‌های گذشته، تهدید کلی نوع omicron احتمالاً بسیار مهم است.

تهیه کنندگان:
 زهرا حاج رضایی؛ دبیر سرویس آموزشی پژوهشی مفدا قم
محمدرضا احمدی
سینا میرجانی 

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.