شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹

معرفی کتاب‌های پرمخاطب حوزه روانشناسی توسط استاد حوزه و دانشگاه؛

از «روی ماه خدا را ببوس» تا «یک عاشقانه آرام»/درمان یکی از اهداف کتاب‌درمانی است

سخنران

حجت الاسلام دکتر علی‌اصغر رکوفیان استاد حوزه و دانشگاه در جمع رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به معرفی کتاب‌های اثر گذار و پرمخاطب در حوزه کتاب‌درمانی پرداخت.

به گزارش مفدا تهران، حجت الاسلام دکتر علی اصغر رکوفیان استاد حوزه و دانشگاه با ارایه«جایگاه کتاب درمانی در مشاوره  و روان درمانی از منظر اسلام» در دومین روز از برگزاری «همایش کشوری توانمند سازی علمی_فرهنگی رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور»، بیان داشت: موضوع این کارگاه ارایه کتاب درمانی با تکیه بر معرفی رمان‌های مستند و علمی و رمان‌هایی که می‌تواند در درمان اختلالات مفید باشد است.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: آخرین نظر سنجی‌هایی که دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در خصوص وضعیت تحصیلی، مطالعات و اوقات فراغات دانشجویان در دوران کرونا داشتند به این شکل است که در دوران کرونا  ۷۶ درصد دانشجویان بیشترین اوقات فراغت خود را با موسیقی و در ادامه با گفت‌وگو و تماشای فیلم و همچنین مطالعات درسی طی می‌کنند که در این میان پنجمین علاقمندی این عزیزان مطالعه در دوران کرونا بوده است.

وی با بیان این‌که این نسل اقتضائات خاص خود را در دانشگاه دارد، ابراز داشت: بر این اساس ما نیز اگر روش‌های متنوع نداشته باشیم در پاسخ گویی و درمان با مشکل مواجه می‌شویم. در تمام دنیا اگر بخواهیم آماری متوسط داشته باشیم در خصوص نیازمندی مردم به درمان‌های روانشناسی، ۲۵ درصد جمعیت هر کشوری نیازمند این خدمات هستند حال در برخی کشورها به بالای ۳۰ درصد می‌رسد و در کشور ما حدود ۱۹ تا ۲۰ درصد است.

این مقام مسؤول بیان داشت: از طرفی ۷۵ درصد افرادی که اختلالات روانی دارند دسترسی به درمان ندارند و هزینه‌ای برای درمان ندارند و از سوی دیگر ۳ درصد بودجه سلامت کشورهای جهان به سلامت روان اختصاص دارد که این رقم در کشورهای توسعه یافته ۱۰ درصد است. در روش کتاب درمانی به کارگیری روش‌های کم هزینه با محتوای فرهنگی و آموزشی به عنوان یک مکمل، گزینه بسیار خوبی است.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: دانش نظری راه رسیدن به راه حل را از را میانبرها را کوتاه می‌کند. کتاب درمانی از اوایل قرن ۱۹ در کشورهای متعدد به عنوان یک روش درمانی وارد شده است، اما کتاب درمانی چیست؟. واژه قدیمی که مفهوم آن این است که ما از طریق کتاب و خواندن، بازپروی را انجام می‌دهیم و فکر کتاب درمانی از آنجایی بر می‌خیزد که انسان به تعیین هویت از راه ادبیات و هنر خودش علاقه دارد.

«کتاب کف خیابان» قصه اقدام به خودکشی پسر نوجوان دبیرستانی است در سرویس بهداشتی پارک، به دلیل این‌که مادر و خواهرش در مدلینگ فعال شدند. این کتاب مستند داستانی است اثر حدادپور جهرمی. یکی از اهداف کتاب‌درمانی درمان است و اهداف دیگری از جمله آموزش، سرگرمی و ... نیز دارد مانند کتاب جذاب «سانتاماریا» اثر سید مهدی شجاعی که بسیار خواندنی است.

وی در معرفی کتاب‌های پر مخاطب در حوزه روانشناسی ابراز داشت: کتاب «داستان سیستان» اثر رضا امیر خوانی کتابی با محتوای طنز است، به واقع گاهی کتاب‌ها مواضع ایجاد شده را خالی می‌کند، داستان سیستان به نقل نویسنده دعوتی از سوی بیت رهبری است تا در سفر ۱۰ روزه به سیستان برود و ادامه قصه که بسیار دوست داشتنی است. در کتاب درمانی حتما موضوع درمان نیست، گاهی آموزش است و سطح عقلانی تفکر مثبت و سازنده را تقویت می‌کند و باعث ایجاد خلاقیت در جامعه می‌شود.

رکوفیان افزود: کتاب "عشق کافی نیست" برای درمان افسردگی، شکست عاطفی و مثبت نگری کتاب بسیار مفیدی است، این کتاب می‌گوید در زندگی چگونه علاوه بر عشق نیازمند به چیزهای دیگری هستیم. باید این نکته را بدانیم که علت اضطراب برخی از دانشجویان، عدم توانایی در بیان است، ادبیات مهم است و رمان، دامنه لغات فرد را توسعه می‌دهد، کتابخوانی به قدرت در ارایه بیان فرد کمک می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه ابراز داشت: کتاب «روی ماه خدا را ببوس» اولین رمان مصطفی مستور است که برای درمان افسردگی، خوداگاهی و مثبت نگری مناسب است. این کتاب داستان فردی است که به چیستی وجود انسان و خدا شک دارد. کتاب «باری دیگر شهری که دوست می‌داشتم» از نادر ابراهیمی نیز داستان عشق پسر کشاورز به دختر خان است. کتاب «مردی در تبعید عددی» در مورد ملاصدرا است که برای کسانی است که به دنبال تکامل، رشد و موفقیت هستند این کتاب جذاب است.

وی ادامه داد: کتاب «سه دیدار با مردی که از فراسوی باور ما می‌آمد» نیز از نادر ابراهیمی در مورد زندگی حضرت امام(ره) است این کتاب در نوع خود بسیار جذاب است زیرا زندگی امام(ره) از کودکی را روایت می‌کند و شجاعت و رفتار ایشان را بیان کرده است. «چاره طلاق» نیز کتاب خوبی است برای درمان افسردگی، اضطراب و شکست عاطفی، نویسنده این کتاب فرزند طلاق است و با سختی بزرگ شده است. او در زمان طلاق گرفتن از همسر خود فکر می‌کند که طلاق بگیرد یا در زندگی خود تغییر نگرش را ایجاد کند. این  کتاب از پر فروش‌ترین کتاب‌ها است.

رکوفیان ابراز داشت: «تکه هایی از یک کل منسجم»  اثر پونه مقیمی از کتاب‌هایی است که اگر فرصت کنید و بخوانید واقعا تاثیر گذار است. کتاب «آن سوی مرگ» از جمال صادقی نیز بسیار عبرت آموز است. نویسنده در این کتاب با افرادی که وارد کما شدند و برگشتند  همراه می‌شود. او از ۱۰۰ نفر که این تجربه را داشتند فیلم گرفته است و ۳ نفر از این تعداد را در این کتاب نقل قصه می‌کند. این کتاب برای عزیزانی که عضو مخ را در کرونا از دست دادند مفید است و فرد را آرام می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: کتاب «بم ۱۲ ثانیه» کتاب دیگری از همین نویسنده یعنی جمال صادقی است که روایتی واقعا خواندنی است و به ۲۴ ساعت قبل زلزه می پردازد. کتاب «حجره پریا» از محمد رضا حدادپور جهرمی داستان گفت‌وگوی چند خانم طلبه است که با یک آقای آتئیست در ترکیه شروع به بحث می‌کنند که این جلسات آنلاین می‌شود و در نهایت آن مرد شکست می‌خورد و تصمیم می‌گیرد به ایران و پریا را بکشد. کتاب‌های این نویسنده بیشتر امنیتی، پلیسی و مستند است. «خاطرات یک تکبیری»، «حیفا»، «پسر نوح» نیز از دیگر کتاب‌های او است.

وی ادامه داد: کتاب«راز یک فریب» اثر یوسف غلامی، «هنر عشق ورزیدن»، «دالان بهشت» اثر نازی صفوی، «یک عاشقانه آرام» اثر نادر ابراهیمی، «از دولت عشق»، «روئیای نیمه شب» اثر مظفر سالاری، «می‌شکنم در شکن زلف یار» اثر حسین سرو قامت و جلد دومش که کتاب«جوانی در ۱۸۰ ثانیه» است که ۴۰ روایت و ۴۰ داستان از اتفاقات جذاب زندگی دانشجویی است. «ملت عشق» که در ترکیه جزء پر فروش‌ترین‌ها است به خصوص آن قسمتی که مولانا را توصیف کرده است.

این استاد دانشگاه ابراز داشت: کتاب «ستاره‌ها چیدنی نیستند» که یک ماه است منتشر شده است داستان دختر دانشجوی ایرانی که می‌رود آمریکا و علیه زن و حجاب کتاب می‌نویسد و بقیه داستان که جذاب است. «دختران راه دیگر» نیز ماجرای یک زن آمریکایی است که دخترش با یک جوان ایرانی ازدواج کرده و باحجاب می‌شود، او می‌خواهد دخترش را تغییر دهد و نمی‌تواند و ادامه ماجرا. این کتاب‌ها تنها بخش کوچکی از کتاب‌های جذاب در نوع خود هستند.

رکوفیان در پایان از حضار دعوت به حضور در نمایشگاه کتاب برپا شده در حاشیه این همایش جهت خرید کتاب‌های تخصصی روانشناسی کرد.

برای مشاهده گزارش تصویری این خبر روی متن کلیک کنید.

برای مشاهده گزارش تصویری ۲ این خبر روی متن کلیک کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.