شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۹

حضور رئیس و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد در اولین همایش کشوری توانمندسازی علمی و فرهنگی

همایش توانمندسازی علمی فرهنگی مراکز مشاوره - گناباد

اولین همایش کشوری توانمندسازی علمی و فرهنگی رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به همت اداره کل دانشجویی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

به گزارش مفدا - گناباد، همایش«توانمندسازی علمی و فرهنگی کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان»  دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه آغاز و تا روز چهارشنبه ۲۲ دی‌ماه ۱۴۰۰ ادامه یافت.

در این همایش بالغ بر ۲۰۰ نفر  از رؤسا و کارشناسان مراکز مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی حضور داشتند.

دکتر نجمه‌سادات حاجی‌وثوق رئیس اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد به همراه زهره خدادادی و حسین محسن زاده کارشناسان این اداره نیز در این همایش دو روزه حضور یافتند.

در شب نخست که به پذیرش مخاطبان از سراسر کشور اختصاص داشت رؤسا و کارشناسان ادارت مشاوره و سلامت روان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور به زیارت بارگاه منور امام رضا(ع) رفتند و مستند ایکسونامی به کارگردانی محسن آقایی نیز به عنوان اولین بخش از پخش فیلم‌های آموزشی به نمایش درآمد.

در نخستین روز همایش حجت الاسلام دکتر رضا مهکام در خصوص بررسی مفهوم عشق، دلبستگی و وابستگی و نقش آن در روابط دختر و پسر به ارائه مطالب پرداخته و در ادامه دکتر فاطمه محمد بیگی نماینده مجلس شورای اسلامی و نائب رییس کمیسیون مشترک جوانی جمعیت و حمایت خانواده مجلس شورای اسلامی با موضوع تبیین ضرورت پایبندی به اجرای قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده به ایراد سخنرانی پرداخت.

پنل تخصصی آسیب شناسی تحصیلی – آموزشی دانشجویان مشروطی و ارجاع به کمیسون موارد خاص، پنل ارتباط هدفمند آموزش روابط زناشویی و جنسی بر پایه آموزه‌های دینی با تدریس دکتر حبشی«روانشناس»، تریبون آزاد ویژه رؤسا ادارات مشاوره در بیان تجربیات موفق این مراکز در دوران کرونا و در انتها پخش و تحلیل فیلم با محتوای فرهنگی و اجتماعی از دیگر برنامه‌های روز نخست این همایش بود.

همچنین در دومین روز این همایش حجت الاسلام دکتر حمید رفیعی هنر در خصوص روانشناسی اسلامی در فضای بین الملل با تأکید بر فعالیت‌های بالینی به ایراد سخنرانی پرداخت و در ادامه نیز حجت‌الاسلام دکتر علی اصغر رکوفیان استاد حوزه و دانشگاه با ارایه کارگاه «جایگاه کتاب درمانی در مشاوره  و روان درمانی از منظر اسلام»  پرداخت.

دکتر سیامک طهماسبی در ارایه پنل« هم‌آموزی تجربه‌مدار و سناریوی تجربه تلخ عاطفی» با بیان اینکه باید در کار خود اختلالاتی که شیوع بالایی دارند را یاد بگیریم، اظهار کرد: یکی از اهداف ما آشنایی با هم‌آموزی تجربه‌مدار، آشنایی با سندرم ضربه عشق و علل آن و تکنیک‌های مصاحبه درمان و پیشگیری بوده؛ لذا اگر بگویم یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه مشاوره و درمان، نداشتن هم‌آموزی‌های تجربه‌مدار است، گزاف نگفته‌ام.

و در انتها دکتر فرشاد بهاری به ارایه کارگاه آشنایی با مبانی شیوه عمل در مداخلات تک جلسه‌ای پرداخت.

آئین اختتامیه این همایش نیز با سخنرانی حجت الاسلام احمد ترابی رئیس شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی، دکتر کیانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر اشراقی مدیرکل دانشجویی وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر محمد رضا صابری معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

گفتنی است برگزاری ارزیابی پیش‌آزمون و پس‌ از آزمون همراه با صدور ۱۶ ساعت گواهی آموزشی برای شرکت گنندگان در این همایش از دیگر برنامه‌ها بوده است.

خبرنگار: زهره خدادادی

برای مشاهده گزارش تصویری این خبر روی متن کلیک کنید

برای مشاهده گزارش تصویری ۲ این خبر روی متن کلیک کنید