شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۰

به سازمان سنجش و وزارت بهداشت؛

رییس جمهوری مصوبه‌ی افزایش ظرفیت پزشکی را برای اجرا ابلاغ کرد

دکتر رئیسی

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده‌ی واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» را برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش مفدابهشتی به نقل از مفدا ستاد-  آیت الله سید ابراهیم رییسی، رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده‌ی واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» را که در جلسه‌های ۸۵۱ و ۸۵۲ به تاریخ  23 آذرماه و 7 دی ماه 1400  شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، برای اجرا ابلاغ کرد.

ماده‌ی واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» به شرح ذیل است:

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

سازمان سنجش آموزش کشور

ستاد راهبری اجرای نقشه‌ی جامع علمی کشور

ماده‌ی واحده «افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی» که بنا به پیشنهاد ستاد راهبری اجرای نقشه‌ی جامع علمی کشور و در جلسات ۸۵۱ و ۸۵۲ به تاریخ  23 آذرماه و 7 دی ماه 1400 شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا، ابلاغ می‌شود:

ماده‌ی واحده:

با استناد به بند ۵-۴ سیاست‌های کلی علم و فن‌آوری ابلاغی به تاریخ 1393/06/29 مقام معظم رهبری (مدظله) با موضوع تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و بند ۲-۵ سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی به تاریخ 1393/01/18 مقام معظم رهبری (مدظله) با موضوع ارتقای شاخص‌های سلامت برای دست‌یابی به جایگاه اول در منطقه، هم‌چنین بند ۱۳ این سیاست‌ها با موضوع توسعه‌ی کیفی و کمی نظام آموزش علوم پزشکی و مستند به اقدام ملی ۱۴ از راهبرد کلان ۶ نقشه جامع علمی کشور در مورد تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها به منظور اتخاذ تدابیر مناسب برای مواجهه با بحران پیری جمعیت در آینده؛ رفع کمبود پزشک؛ جلوگیری از فرسودگی کادر درمان و کاهش آسیب‌پذیری نظام سلامت در مواجهه با بحران‌ها؛ افزایش دسترسی اقشار مختلف مردم به پزشک و تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی بر اساس نیاز جامعه، با توجه به سرانه پزشک به جمعیت ۱۳ در ده هزار در سال جاری و به منظور دستیابی به سرانه پزشک به جمعیت ۲۰ در ده هزار در سال ۱۴۱۰، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی نماید که ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالیِ تحت نظارت آن وزارت برای رشته‌ی پزشکی در مقطع عمومی، از سال ۱۴۰۱ به مدت حداقل چهار سال، در هر سال ۲۰ درصد نسبت به سال قبل به شرح جدول ذیل افزایش یابد.

در ضمن پس از چهار سال، درباره‌ی ثابت ماندن یا افزایش ظرفیت با پیشنهاد ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم‌گیری خواهد شد.

سال پذیرش‌افزایش پذیرش در سال هدف‌جمع پذیرش در سال هدف

۱۴۰۰-حدود ۸۰۰۰ نفر

۱۴۰۱۱۶۰۰ نفرمعادل ۲۰ درصد۹۶۰۰ نفر

۱۴۰۲٪ ۱۹۲۰ نفرمعادل ۲۰ درصد۱۱۵۲۰ نفر

۱۴۰۳۲۳۰۴ نفر معادل ۲۰ درصد۱۳۸۲۴ نفر

۱۴۰۴۲۷۶۵ نفر معادل ۲۰ درصد۱۶۵۸۸ نفر

تبصره ۱: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است در تمامی کد رشته‌ی محل‌های پزشکی عمومی در مراکز آموزش پزشکی تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، این افزایش ظرفیت را اعمال نماید. این افزایش ظرفیت مخصوص داوطلبان آزاد شهرستان‌ها و مناطق محروم و کم برخوردار می‌باشد. پذیرش در این افزایش ظرفیت که به صورت کد رشته محل‌های مشخص در دفترچه‌های راهنمای سازمان سنجش آموزش کشور درج می‌شود، به طور یقین برای‌انجام  خدمت در شهرستان‌ها و مناطق محروم و کم برخوردار خواهد بود.

در صورت نبودن وجود داوطلب واجد شروط برای بخشی از این ظرفیت، ظرفیت باقی مانده به طور یقین به داوطلبان آزاد سایر مناطق کشور با تعهد انجام خدمت در شهرستان‌ها و مناطق تعیین شده ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اختصاص خواهد یافت.

آییننامه‌ی اجرایی این ماده‌ی واحده از جمله میزان و نحوه‌ی تعهدات پذیرفته شدگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حداکثر طی یک ماه تدوین و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو، برای اجرا ابلاغ می‌شود.

تبصره ۲: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است طرح افزایش ظرفیت در رشته‌های تخصصی پزشکی، دندان‌پزشکی عمومی و تخصصی دندان‌پزشکی به همراه اصلاحات پیشنهادی خود برای تشویق دانشجویان به تحصیل در رشته‌های تخصصی پزشکی مورد نیاز و کم‌متقاضی را تهیه و ظرف مدت دو ماه جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور انجام‌دهد.

تبصره ۳: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است با همکاری نهادهای ذی‌ربط برای برنامه‌ریزی به منظور استقرار فراگیر شبکه سلامت اقدام و طرح نظام ارجاع و پزشکی خانواده و بهره‌گیری از فن‌آوری‌های نوین و هوش مصنوعی را در نظام سلامت ظرف مدت سه ماه جهت تصویب به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور انجام دهد.

تبصره ۴: سازمان سنجش آموزش کشور موظف است هر ساله قبل از انتشار دفترچه کنکور سراسری، گزارشی از این افزایش ظرفیت در رشته‌های مزبور را به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اعلام نماید. ستاد موظف است گزارش سالانه اجرای این مصوبه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام نماید. مهر/انتهای پیام

 لینک کوتاه 

کد خبر266541

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.