شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۹

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان:

کمبود فضاهای آموزشی در دوره شیوع کرونا جلوه پررنگ‌تری داشت

دکترقائمی

دکتر مهدی قائمی نزدیک به چهار سال است که مسولیت معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زنجان را بر عهده دارد. وی متخصص بیهوشی و دارای ۲۷سال سابقه در گروه بیهوشی این دانشگاه است.

ما در دانشگاه علوم پزشکی زنجان قبل از شروع شیوع کرونا با کمبود فضاهای آموزشی مواجه بودیم و هنوز هم هستیم و این کمبود با شیوع کرونا بیشتر نمایان شده و جلوه‌ی پررنگ‌تری به خود گرفته است. مهمترین چالش ما در بحران کرونا، همان کمبود فضاهای آموزشی شامل فضاهای کلاسی و فضاهای خوابگاهی بود. در واقع با شیوع کرونا، این کمبودها باعث می شد که تجمعات بیشتر به چشم بیاید و مشکلات ما را چند برابر کند. از طرف دیگر این مشکل به سرعت قابل برطرف کردن نبود زیرا ایجاد فضاهای آموزشی جدید نیاز به زمان دارد و به تدریج قابل حل شدن است. حتی ما در عرصه‌های آموزش بالینی هم با این مشکلات مواجه بودیم. به ویژه در بیمارستان‌ها، تجمع تعداد زیاد دانشجویان در فضاهایی که  مردم به آنجا رفت و آمد می‌کردند، مشکل‌ساز بود. چالش بعدی ما در بحران کرونا، آموزش مجازی بود. پس از شیوع کرونا، آموزش حضوری به اجبار در بخش‌های مختلف دانشگاه تعطیل شد و ما نیاز داشتیم که آموزش را به صورت مجازی پیش ببریم و آموزش مجازی هم نیاز به مقدماتی از جمله آموزش های اولیه وزیرساخت داشت که مسلما در کشور ما هنوز موجود نبود. البته ما در قالب یکی از بسته های طرح تحول در آموزش پزشکی، ارتقاء آموزش مجازی را در دستور کار داشتیم. یعنی قبل از کرونا هم به این فکر بودیم که آموزش مجازی را ارتقا دهیم ولی هنوز به حالت مطلوب نرسیده بودیم و در ابتدای راه بودیم. با این حال همان برنامه‌هایی که در ذهن ما بود، کمک کرد که خیلی سریع بتوانیم آموزش‌های خود را در جاهایی که مقدور بود از حضوری به مجازی تبدیل کنیم. یکی از مواردی که در آموزش مجازی نیاز است و ما نقص داشتیم و هنوز هم داریم و سعی می کنیم آن را ارتقا ببخشیم، زیرساخت‌های مربوط به فناوری‌ اطلاعات و IT است. مشکلات مربوط به سرورها یا پهنای باند اینترنت از جمله مشکلاتی بود که برای آموزش مجازی داشتیم. چالش بعدی، توانمندی اعضای هیات علمی در ایجاد محتوا های درسی برای آموزش مجازی بود. ما اگرچه قبل از کرونا این آموزش‌ها را شروع کرده بودیم ولی به حد مطلوب نرسیده بود. در واقع ما به آموزش‌هایی نیاز داشتیم که منجر به توانمندی اعضای هیئت علمی در تولید محتوای مجازی شود. نحوه‌ی برگزاری آزمون‌های مجازی یکی دیگر از چالش‌های خیلی مهم ما بود و ما زیرساخت‌های لازم را برای برگزاری آزمونها به صورت مجازی نداشتیم.

همان طور که عرض کردم آموزش مجازی یک مقوله متفاوت نسبت به آموزش حضوری بود. هم آشنا کردن اساتید و هم آشنا کردن دانشجویان با این نوع آموزش، نیاز به زمان داشت. نیاز به آموزش های خاص خود را داشت. ما در این زمینه، شیوه نامه های مشخصی را هم برای آموزش و هم برای آزمون تدوین کردیم تا بر اساس آن بتوانیم کارها را جلو ببریم. همچنین شروع به تقویت زیرساخت‌ها از جمله سرورها کردیم و به سرعت با خرید خدمت از خارج دانشگاه و شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کردند، سرورها را ارتقا دادیم. همچنین کارگاه‌های توانمندسازی برای اعضای هیات علمی برگزار کردیم و تا حد زیادی توانستیم دانشجویان و اساتید را با شرایط آموزشی جدید وفق دهیم ولی این راه، طولانی است و تا رسیدن به ایده‌آل‌ها راه زیادی در پیش داریم.

به هرحال هر تغییری که اتفاق می‌افتد، مشکلاتی به همراه خود دارد. ذینفعان هر برنامه‌ای در مقابل تغییر آن برنامه مقاومت می‌کنند و مشکلات جدیدی را در ارتباط با آن مطرح می‌کنند. ما باید این مشکلات را در طول زمان حل کنیم تا بتوانیم آموزش‌هایمان را به طرف مجازی شدن پیش ببریم. البته باید به این نکته اشاره کنم که آموزش مجازی در واقع مکمل آموزش حضوری است. یعنی انشالله بعد از تمام شدن این بیماری و برگشتن شرایط آموزش به شرایط قبل از کرونا و حضور دانشجویان و اساتید در دانشگاه، ما باید به این فکر کنیم که آموزش مجازی هم به عنوان مکمل آموزش حضوری، ادامه پیدا کند. زیرا مزایای بسیار خوبی از جمله صرفه جویی در فضاهای آموزشی و همچنین صرفه جویی در وقت و انرژی اساتید و دانشجویان دارد. اما در خصوص اینکه برای جلب مشارکت اعضای هیئت علمی با چه چالش‌هایی مواجه بودیم در واقع این سوال را به صورت زیربنایی می‌توان جواب داد و آن اینکه دانشجویان و اساتید به سبک آموزش کلاسی عادت کرده‌اند در حالی که ما باید به دانشجویان و اساتید گوشزد کنیم که سطح آموزش را در دانشگاه بالاتر ببرند. دانشجو به معنای واقعی کلمه دانشجو باشد و استاد فقط به عنوان راهنمای آموزش و راهنمای تحصیل بتواند دانشجو را راهنمایی کند. دانشجو خود را فقط محدود به مطالبی که استاد در کلاس ارائه می‌دهد نکند و حتماً مراجع علمی دیگر و سایت‌های آموزشی مختلف را دنبال کند. همینطور در آموزش مجازی یعنی این نیاز بیشتر احساس شد که ارتباط بین استاد و دانشجو باید ارتقا پیدا کند. اعتمادی بین استاد و دانشجو و رفتار محترمانه‌ای که بین استاد و دانشجو هست و به طور کلی، آن اخلاق حرفه‌ای حتماً باید تقویت شود و ما این را در آموزش مجازی بیشتر حس کردیم و باید بیشتر حرکت کنیم به سمتی که رابطه بین استاد و دانشجو را ارتقا دهیم. مسئله دیگری که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که کرونا این نیاز را بیشتر به ما نشان داد که آموزش های بالینی را از آموزش روی بیمار به سمت آموزش‌های مالتی‌مدیا، سیمولاتورها و مولاژ ها ببریم. یعنی سعی کنیم با کمترین تماس دانشجو و بیمار، بتوانیم این آموزش‌ها را پیش ببریم. موضوع بعدی، بحث بانک سوالات اساتید است. حتماً باید اساتید بانک سوالات خود را هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت ارتقا دهند تا بتوانند امتحانات متنوعی را برگزار کنند، بدون نگرانی از اینکه این سوالات ممکن است قبلاً در اختیار دانشجویان بوده باشد. بنظر من با به اشتراک گذاشتن بانک سوالات اساتید در کل کشور تا حد زیادی این مشکل برطرف می شود. تعداد سوالاتِ در دسترسِ اساتید افزایش پیدا می کند و آن سوالاتی که مطرح می شود تا ما بتوانیم سطح آموزش دانشجویان را ارزیابی کنیم، به استانداردهای لازم نزدیک‌تر می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.