شنبه ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵

خانواده واحدی عاطفی- اجتماعی، کانون رشد و تکامل، التیام و شفا دهندگی

خانواده

خانواده اولین مبدأ کسب هویت و تربیت و تعلیم، مهمترین منبع حمایت اجتماعی، تسهیل کننده رشد جسمانی، روانی،اجتماعی و معنوی اعضاء، عامل زیربنایی در تربیت عاطفی، تأمین اقتصادی و احساس تعلق، محوری‌ترین محیط تربیتی مؤثر در حفظ سلامت روانی، اجتماعی و جسمانی؛ و بهترین محیط برای تأمین نیازهای جسمانی، روانی واجتماعی، اجتماعی شدن و آشنایی با قوانین، نقش‌ها و ارزش‌های فرهنگی است.

ادیان الهی از جمله اسلام خانواده را مؤثرترین عامل انتقال فرهنگ و رکن بنیادی جامعه می‌دانند. خانواده نقش بنیادینی را در ایجاد سلامت و بیماری در افراد ایفا می‌کند و اصلی‌ترین نهاد در حفظ سلامتی فرد و جامعه است. خانواده همچنین در شکل گیری مفاهیم سلامت وبیماری و الگوهای رفتار بهنجار و نابهنجار، تأثیری بسزا دارد. شناخت ویژگی‌های خانواده سالم، اساسی ترین گام در داشتن جامعه ای سالم است. محققان، برآوردن نیازهای جسمانی، اجتماعی، روانشناختی و معنوی اعضا و توانایی سازگاری با تغییر، به هم پیوستگی، انطباق پذیری و ارتباط متعادل را ازویژگی‌های مهم خانواده سالم نام برده‌اند. از نظر روانشناسان شناختی عقاید، انتظارات، ادراکات، ارزشها، انگیزه‌ها ونگرش‌های خانواده در سلامت اعضا مهم هستند. باورها و نگرش‌های خانواده درباره سلامت، چهارچوبی فراهم می‌سازد که با تکیه بر آن میتوان دریافت که بهزیستی درون این سیستم چگونه ارتقاء پیدا کرده و سازماندهی می‌شود.

ویژگی‌های خانواده سالم:

۱- تکریم شخصیت: افراد به یکدیگر احترام می گذارند، جملات مورد استفاده آن‌ها بسیار محترمانه ،واضح و بدون کلی گویی است، شخصیت افراد زیر سوال برده نمی شود ، همه‌ی اعضای خانواده بدون قید و شرط پذیرفته می شوند .

۲- رعایت اعتدال در مصرف: رعایت اعتدال در مصرف باعث می شود ، تا زمینه برای بهره مندی دیگران از نعمت ها و امکانات فراهم شود و نیز افراد به اسراف عادت نکنند. لذا گسترش فرهنگ اصلاح الگوی مصرف از وظایف خطیر خانواده هاست، زیرا فرزندان بسیاری از باورها و رفتارهای خویش در زمینه آب، غذا، کاغذ و ..... را در خانواده فرا می‌گیرند.

۳- تشویق و تحسین: تشویق، استعدادهای نهفته در نهاد آدمی را از قوه به فعلیت می رساند و نیروی خلاقیت را در وجود او شکوفا می‌کند. قدردانی خانواده از همدیگر و تشویق یکدیگر، در تقویت اعتماد به نفس و روحیه ی خود باوری به آنان تاثیر به سزایی دارد .

۴- آزادی بیان: در خانواده نامتعادل، اعضاء آزادی بیان ندارند و چهره ی واقعی افراد پنهان می ماند، در خانواده معتادل چون اعضا یکدیگر را پذیرفته اند ، هیچ یک خود را به تظاهر و نادرستی نمی آراید ،اعضاء وقت معینی را به گفت و گو اختصاص می دهند و خواسته های خود را به روشنی و بدون ابهام و در محیطی آرام و دوستانه بیان می کنند تا از بروز بحران های اجتماعی پیشگیری شود .

۵- استفاده از شیوه ی استفاده صحیح: اشکالات و انتقادات را دور از حضور فرزندان و با رعایت احترام و در حد ظرفیت طرف مقابل بازگو و حل و فصل می کنند ، انتقادات با اظهار نقاط مثبت طرف مقابل آغاز شده و همواره شخصیت و عزت نفس حفظ می شود.

۶- ارائه رویکرد راه حل مدار در مواجهه با مشکلات: اعضای خانواده موفق می‌دانند داشتن مشکل در خانواده ها امری طبیعی بوده و نابهنجار نیست ،بلکه عدم حل و فصل آن‌ها به روش‌های منطقی نابهنجار است. لذا کمتر یکدیگر را سرزنش و نصیحت کرده و بیشتر گوش می کنند و رویکرد راه حل مدار پیشه می‌کنند.

۷- شادکامی در برابر تلخ کامی: یکی از عوامل تعادل در خانواده ، مسرت زندگی و خوش رویی است که گویی تمام جنبه های حیات انسانی را در خود متبلور می کند . روابط اجتماعی مشحون از تبادلات عاطفی بین انسان هاست . هرنوع حالت روحی ما اعم از شادی و غم ،خواه و ناخواه تاثیر فوری و شخصی در اطرافیان ما برجای می گذارد.

۸- رفتار عادلانه: در توزیع توجه و محبت به اعضای خانواده ، زوجین با نهایت عدالت و انصاف رفتار می کنند و فرزندان خود را مستقل از جنسیت ، سن ، زیبایی و هوش مورد محبت قرار می دهند.

۹- اختصاص زمانی برای با هم بودن :زمانی برای با هم بودن و زمانی را برای با هم بودن با گروههای خارج از خانواده اختصاص دهند.

۱۰- پرهیز از تقلید کورکورانه از والدین: هر دو همسر به صورت آگاهانه تعاملات و رفتارهای آموخته شده ی پدر و مادر و دیگران را تقویت و ادامه دهند و خصوصیات منفی را کنار گذارند.

خانواده سالم، خانوادهای است که ارتباط در آن سالم باشد،افراد بتوانند به موقع حرف بزنند و با هم مذاکره کنند. اینخانواده ازلحاظ اقتصادی، وضعیت مناسبی دارد، زیربناهایارزشیاش را حفظ میکند، فرزندانش را تربیت می‌کند و مستقل بار می‌آورد. تعامل و انسجام در خانواده وجود دارد و کارکردهایش را به درستی انجام می‌دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.