جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۵

اختتامیه همایش توانمند سازی علمی_فرهنگی رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان برگزار شد

از ارایه خدمات حرفه‌ای «یاوران بهداشت» تا تاکید بر ارایه هم آموزی‌های تجربه مدار

ه

پس از دو روز برگزاری فشرده کارگاه‌ها، سخنرانی‌ها، پنل‌ها و جلسات پرسش و پاسخ، اولین همایش کشوری توانمند سازی علمی_فرهنگی رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به کار خود پایان داد.

به گزارش مفدا، اختتامیه همایش کشوری توانمند سازی علمی_فرهنگی رؤسا و کارشناسان ادارات مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی سه‌شنبه ۲۱ دی ماه در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برگزار شد.

روز دوم این همایش با ارایه و سخنرانی کارگاهی اساتید حوزه روانشناسی همراه بود، که در نهایت اختتامیه این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام احمد ترابی رییس شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در استان خراسان رضوی برگزار شد.

در این مراسم دکتر حمید رضا اشراقی مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت، بیان داشت: بسیار متشکریم از شما عزیزان که در این همایش حضور بهم رساندید و تشکر ویژه دارم از معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت که با ایده و ابتکارات ارزشمند خود، راهبرد و ماموریت‌های جدیدی را برای حوزه دانشجویی مجموعه تعریف کردند که برگزاری این نشست و همایش از دغدغه‌های ایشان بود.

وی ضمن تشکر از تمامی همکاران خود در برگزاری این همایش، دامه داد: در این دو روز در کنار حضور ارزشمند و برنامه‌ریزی دقیق همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تلاش شد نهایت استفاده را از حضور اساتید به واسطه مهارتی که در برگزاری این کلاس‌های آموزش به شکل کارگاهی داشتند ببریم و در برنامه‌هایی فشرده و منظم، این نشست‌ها برگزار شد. امیدواریم خروجی این برنامه دو روزه به همراهی، هم افزایی و پی‌گیری هر چه بیشتر شما عزیزان منجر شود.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت ابراز داشت: شما به حق تلاش بسیاری برای اثر گذاری هر چه بیشتر برنامه‌های خود در سطح دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی دارید، آن‌هم برای دانشجویان به عنوان قشر نخبه دانشمند ما که مورد تاکید و تصدیق بزرگان نظام مقدس جمهوری اسلامی از جمله امام(ره)، رهبری معظم انقلاب و شهید سلیمانی عزیز بوده‌اند. یقین داریم با وجود همه کمبودهایی که در این همایش از سوی شما به آن اشاره شد، اما شما نهایت تلاش صادقانه و خالصانه خود را خواهید داشت.

اشراقی گفت: امیدوار هستیم فرصتی که قانون «جوانی جمعیت و حمایت از خانواده» برای ما در سال آینده ایجاد خواهد کرد و تکالیفی که قانونگذار برای معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مشخص کرده است، جهت برگزاری کارگاه‌های تقویت بنیان خانواده برای دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را، بتوانیم با استفاده از ظرفیت‌های قانون و بستر قانونی در جهت تقویت این فضا استفاده کنیم.

این مقام مسؤول در پایان ابراز داشت: در جهت ارایه خدمات حرفه‌ای «یاوران بهداشت» به عنوان بخش غیر درمانی نظام سلامت، از حضور شما بزرگواران استفاده خواهیم کرد. عمده هدفی که در این دو روز برگزاری این همایش پی‌گیر بوده‌ایم، تبیین مسیر جدید فعالیت‌های ادارات مشاوره و سلامت روان بوده است که در مدیریت جدید وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در این مسیر از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه استفاده کردیم.

در ادامه دکتر علی کیانی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: مسائل دانشجویی بحث مهمی در دو وزارتخانه علوم و بهداشت است و یکی از بحث‌های مهمی که این روزها، بیش از هر زمان دیگری مهم است بحث مشاوره در فضای دانشجویی است. فضای مشاوره امروز با زمان‌های قدیم بسیار متفاوت شده است. آن زمان این واحدهای درسی وجود نداشت و کتب درسی محدود بود اما امروز این فضا بسیار تغییر کرده است.

وی ادامه داد: امروز شرایط و مسائل، مشکلات و موضوعات دارای پیچیدگی‌های بسیاری شده است، همان‌گونه  که جهان به لحاظ تکنولوژی رشد کرده است و ما این پیچیدگی را در زندگی روزمره، فضای مجازی، شغلی و... می‌بینیم که می‌طلبد در فضای مشاوره نیز در این دوره به روزتر و کاملا تخصصی و با درک کامل مسائل در حوزه دانشجویی وارد شویم. بر این اساس هر اندازه در این حوزه در دانشگاه کار کنیم کم است.

کیانی با اشاره به آیه شریفه ۳۲ سوره مائده، بیان داشت: بر اساس این آیه اگر شما یک مشاوره درست را ارایه دهید، شرایط و سرنوشت یک انسان عوض می‌شود. باید دید ما در این حوزه چه اندازه مشکلات داریم و چه مسائلی وجود دارد که برگرفته از فضاهای خاص جریانات احساسی است که در این سن ظهور و بروز دارد. به واقع چقدر می‌تواند یک مشاوره، مسیرهای زندگی را عوض کند و از فردی که در مسیر پرتگاه در حال حرکت است، به یک انسان سالم، صالح و یک عنصر مفید جامعه برساند.

این مقام مسؤول بیان داشت: دانشجویان ما افراد توانا و مساعدی هستند و می‌توانند در آینده این کشور شرایط خاصی را رقم بزنند. نگاه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به این حوزه خاص است و این کار ارزشمندی است  اما باید تلاش کرد این جلسات به برگزاری این همایش ختم نشود و این آغازی از تغییر نگرش باشد. باید این کار یک مفهوم جدید و یک کار تازه باشد باید برای این عزیزان مانند فرزندان و خانواده خود دل بسوزانیم. بدانید مشاوره نباید یک طرفه باشد و شما بنشینید تا فرد به شما مراجعه کند بلکه باید خودتان به سمت دانشجویان بروید.

دکتر سیامک طهماسبی در ارایه پنل «هم‌آموزی تجربه‌مدار و سناریوی تجربه تلخ عاطفی»، بیان داشت: باید در کار خود اختلالاتی که شیوع بالایی دارند را یاد بگیریم یکی از اهداف ما آشنایی با هم‌آموزی تجربه مدار و آشنایی با سندرم ضربه عشق و علل آن است و تکنیک‌های مصاحبه درمان و پیشگیری، اگر بگویم یکی از مشکلات اساسی ما در حوزه مشاوره و درمان، نداشتن هم آموزی‌های تجربه مدار است، گزاف نگفته‌ام این‌که در کنار یکدیگر بنشینیم و تجربه‌های یکدیگر را ارایه و از هم یاد بگیریم.

وی افزود: اگر ما آموزش تجربه‌مدار داشته باشیم و از تجربیات بالینی و تحقیقی دوستان خودمان و سایر محققان استفاده کنیم و تجربیات خود را در میان بگذاریم در این فضا بینش‌های خوبی شکل می‌گیرد و نفع آن را مراجعان می‌برند. ما در معرض رکود و فرسودگی شغلی قرار داریم زیرا شغل ما شغلی بسیار حساس و دقیق است و از جراحی مغز و اعصاب نیز حساسیت و دقت بالاتری می‌خواهد و اگر ما این باز آموزی‌ها را نداشته باشیم بعد مدتی دچار رکود خواهیم شد.

در ادامه حجت‌الاسلام دکتر علی اصغر رکوفیان استاد حوزه و دانشگاه با ارایه کارگاه«جایگاه کتاب درمانی در مشاوره  و روان درمانی از منظر اسلام» بیان داشت: موضوع این ارایه کتاب درمانی با تکیه بر معرفی رمان‌های مستند و علمی و رمان‌هایی که می‌تواند در درمان اختلالات مفید باشد است.آاخرین نظر سنجی‌هایی که دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در خصوص وضعیت تحصیلی، مطالعات و اوقات فراغات دانشجویان داشتند به این شکل است که در دوران کرونا  ۷۶ درصد دانشجویان بیشترین اوقات فراغت خود را با موسیقی و در ادامه با گفت‌وگو و تماشای فیلم و همچنین مطالعات درسی طی می‌کنند که در این میان پنجمین علاقمندی این عزیزان مطالعه در دوران کرونا بوده است.

وی با بیان این‌که این نسل اقتضائات خاص خود را در دانشگاه دارد، ابراز داشت: بر این اساس ما نیز اگر روش‌های متنوع نداشته باشیم در پاسخ گویی و درمان با مشکل مواجه می‌شویم. در تمام دنیا اگر بخواهیم آماری متوسط داشته باشیم در خصوص نیازمندی مردم به درمان‌های روان، ۲۵ درصد جمعیت هر کشوری نیازمند این خدمات هستند حال در برخی کشورها به بالای ۳۰ درصد می‌رسد و در کشور ما حدود ۱۹ تا ۲۰ درصد است.

این مقام مسؤول بیان داشت: از طرفی ۷۵ درصد افرادی که اختلالات روانی دارند دسترسی به درمان ندارند و هزینه‌ای برای درمان ندارند و از سوی دیگر ۳ درصد بودجه سلامت کشورهای جهان به سلامت روان اختصاص دارد که این رقم در کشورهای توسعه یافته ۱۰ درصد است. در روش کتاب درمانی به کارگیری روش‌های کم هزینه با محتوای فرهنگی و آموزشی به عنوان یک مکمل، گزینه بسیار خوبی است.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: دانش نظری راه رسیدن به راه حل را از را میانبرها را کوتاه می‌کند. کتاب درمانی از اوایل قرن ۱۹ در کشورهای متعدد به عنوان یک روش درمانی وارد شده است، اما کتاب درمانی چیست؟. واژه قدیمی که مفهوم آن این است که ما از طریق کتاب و خواندن، بازپروی را انجام می‌دهیم و فکر کتاب درمانی از آنجایی بر می‌خیزد که انسان به تعیین هویت از راه ادبیات و هنر خودش علاقه دارد.

در ادامه حجت‌الاسلام ترابی رییس شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی، خاطرنشان کرد: کسی که داوطلبانه می‌آید و مقابل شما می‌نشیند تا با شما سخن بگوید فردی سراپا گوش و نیاز است و هر کس که با نیاز به سراغ شما می‌آید حتما سخنان شما روی او اثر ویژه ای می‌کند. این را بدون شک می‌گویم که انبیاء آمدند تا حرف خدا را بزنند و وقتی مردم گرفتار می‌شدند نرد انبیاء رفته و برای مشکل خود چاره جویی می‌کردند و انبیای الهی نیز آن‌ها را به واسطه دانشی که خداوند به آن‌ها داده بود راهنمایی می‌کردند و شما نیز رفته‌اید و این دانش را کسب کردید.

وی بیان داشت: حال آیا در میان دانشی که شما کسب کردید از مکتب انبیاء (ع) نیز چیزی کسب کرده‌اید یا خیر؟. در این مسیر کتب بسیاری را از دانش و آموخته‌های افراد مختلف از جمله از جوامع غرب مطالعه کرده‌اید که برای این نظریه‌ها و دانش کسب شده تلاش بسیار شده است و این توفیقی است که خداوند داده است تا دانش خود را افزایش دهیم اما آرامشی که شما به فرد مقابل خود در این مراجعات می‌دهید با آرامشی که آن‌ها می‌دهند تفاوت دارد.

رئیس شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خراسان رضوی، یادآور شد: آرامشی که شما می‌دهید اگر منطبق بر محیط اجتماعی شما نباشد به ضد آرامش تبدیل می‌شود. در روایات ما در این حوزه ذخایر بسیاری است که ما روی آن کار نکرده‌ایم. امام علی (ع) ۱۴۰۰ سال قبل بیمه را ایجاد کردند ایشان پیرمردی را می‌بینند که دارد باری سنگین را جابه‌جا می‌کند در مورد وضعیت او سؤال می‌کنند و متوجه می‌شوند از جوانی این کار را انجام می‌داده است. می‌فرمایند فردی که در شهر شما جوانی خود را گذاشته و کار کرده است اکنون که توان ندارد از بیت المال به او بدهید.

در روز دوم این همایش حجت‌الاسلام دکتر حمید رفیعی هنر عضو هیأت علمی پژوهشگاه معارف و حدیث به ارایه کارگاه روانشناسی اسلامی در فضای بین‌الملل با تاکید بر فعالیت‌های بالینی و دکتر فرشاد بهاری به ارایه کارگاه آشنایی با مبانی شیوه عمل در مداخلات تک جلسه‌ای پرداختند.

برای مشاهده گزارش تصویری این خبر روی متن کلیک کنید.

برای مشاهده گزارش تصویری ۲ این خبر روی متن کلیک کنید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.