جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۱

در وبینار سراسری آموزشی انضباطی بررسی شد؛

جلوه‌های حقوق شهروندی در شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه انضباطی دانشجویان

شورای انضباطی/قم

دبیر شورای بدوی انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم به برگزاری وبینار سراسری «حقوق شهروندی در نظام حقوقی شوراهای انضباطی دانشجویان» اشاره کرد و گفت: تحلیل جلوه‌های حقوق شهروندی در شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه انضباطی دانشجویان از جمله مهم‌ترین موارد مورد بررسی در این کارگاه آموزشی بود.

به گزارش مفدا از قم، مهران لاچینی طی گفت‌وگویی، به برگزاری وبینار سراسری «حقوق شهروندی در نظام حقوقی شوراهای انضباطی دانشجویان» اشاره و اظهار داشت: این کارگاه آموزشی انضباطی به مدت دو روز از طریق ویدئو کنفرانس به‌صورت مجازی در بستر  Adobe connect و با حضور دبیران و کلیه کارشناسان و شاغلین حوزه انضباطی دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی سراسر کشور برگزار شد.

دبیر شورای بدوی انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: این وبینار به همت شورای انضباطی دانشگاه علوم پزشکی قم با همکاری و حمایت‌ها و پشتیبانی، شورای مرکزی انضباطی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ‌های 19 و 20 دی‌ماه 1400 در دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد.

به گفته لاچینی، این وبینار آموزشی با پیام دکتر شیما آب آب زاده معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم به همت شورای انضباطی دانشجویان علوم پزشکی قم و همکاری شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شد.

وی بیان کرد: در ادامه پیام خیرمقدم معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم، روز نخست کارگاه آموزشی انضباطی«حقوق شهروندی در نظام حقوقی شوراهای انضباطی دانشجویان» با صحبت‌ها و تدریس آقای دکتر مهدی خاقانی اصفهانی عضو هیئت‌علمی و استادیار حقوق جزا و جرم‌شناسی، پژوهشکده تحقیقات و توسعه علوم انسانی(سمت) همراه بود.

لاچینی عنوان کرد: دکتر خاقانی اصفهانی در این وبینار، ضمن تأکید بر این نکته که شناسایی و رعایت حقوق شهروندی، یکی از دغدغه‌های مهم جمهوری اسلامی ایران است و در سطح قانون‌گذاری منجر به شناسایی و درج «حقوق ملت» در فصل سوم قانون اساسی گردیده و در قوانین برنامه‌های پنج‌ساله توسعه و قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی و قانون مجازات اسلامی و مقررات متعدد دیگری نیز تبلوریافته است؛ به تحلیل جلوه‌های حقوق شهروندی در شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه انضباطی دانشجویی وزارتین بهداشت و علوم پرداخت.

به گفته دبیر شورای بدوی انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر خاقانی اصفهانی با تبیین معاهدات بین‌المللی حقوق بشری و شهروندی و مبانی و منابع اسلامی حقوق بشر، مواد متعددی از شیوه‌نامه انضباطی دانشجویان را از حیث جزئیات تخصصی حقوقی تبیین و تشریح کرد؛ تا دانش‌افزایی حقوقی دبیران و کارکنان شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در تحقیق و رسیدگی به تخلفات دانشجویان، با رعایت سطح بالاتری از هنجارها و الزامات حقوق شهروندی دانشجویان صورت پذیرد.

به گفته لاچینی، دکتر خاقانی اصفهانی در وبینار سراسری «حقوق شهروندی در نظام حقوقی شوراهای انضباطی دانشجویان» تأکید کرد: بی‌شک، آموزش حقوق شهروندی و تحقق اهداف آن در جامعه دانشجویان کشور، پیامدهای مثبتی مانند ارتقاء برابری، عدالت و کرامت انسانی، یادگیری چند فرهنگی، تقویت سطح حاکمیت قانون و نهایتاً افزایش احساس عدالت اجتماعی در زندگی دانشجویی و تجربه‌ زیسته‌ دانشجویان از رفتار عدالت مدار و حق جویانه ی دادرسی شوراهای انضباطی به بار می‌نشاند.

دبیر شورای بدوی انضباطی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین به میزان تأثیرگذاری و مفید بودن وبینار اشاره و تصریح کرد: کارگاه بسیار مفید و خوبی بود که طی دو روز انجام و باعث افزایش سطح آگاهی، دانش و بینش همکاران شد.

لاچینی در پایان با تأکید بر اینکه استاد انتخاب‌شده برای وبینار بسیار به‌جا و با دانش بسیار بالا بودند که رضایت و بهره‌مندی همکاران از مطالب مفید و آموزنده ایشان مؤید این امر است، خاطرنشان کرد: بر خود لازم می‌دانم تقدیر و تشکر ویژه از سرکار خانم دکتر آب آب زاده معاون محترم فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم و جناب آقای همتی دبیر شورای مرکزی انضباطی و همچنین سرکار خانم مصطفوی و سرکار خانم مرادی و جناب آقای ایران‌نژاد از همکاران شورای مرکزی انضباطی وزارت بهداشت، درمان و آموزشی پزشکی داشته باشم.

انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.