چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۶

معرفی گروه پادکست "سی‌مار" تحت نظر انجمن آموزش دانشگاه ایران

سی مار

گروه پادکست "سی‌مار" زیر نظر انجمن آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران در آذرماه سال ۱۳۹۹ توسط جمعی از دانشجویان پزشکی این دانشگاه شروع به فعالیت کرد. "سی‌مار" برگرفته از دو واژه‌ی سیمرغ و مار است. از آنجا که در ایران باستان "سیمرغ" جلوه‌های متفاوتی در عرصه‌هایی چون افسانه و پزشکی داشته مو "مار" نماد سلامتی است و هدف این پادکست بررسی موارد (کیس‌های) پزشکی و روایت زندگی بیماران مختلف است، نام این مجموعه از انجمن، "سی‌مار" نهاده شده است.

مفداایران -تاکنون ۱۰ اپیزود با موضوعات کیس محور، ۲ اپیزود ویژه با موضوع اتفاقات روز، ۱ اپیزود مشترک "همرا با پادکست پزشکی به روایت من" با موضوع پزشکی روایی منتشر شده.

گویندگان پادکست "سی‌‎مار" سارا ودیعی (میزبان)، پدرام سلطانی، امیر احسان وکیل و عطیه بادامچی هستند.

این پادکست با هدف ارتقای آموزش پژشکی به بررسی داستان زندگی بیماران می‌پردازد و با متد Story learning که از متدهای کارامد آموزش پزشکی است که با نگاهی چندجانبه به بررسی روایت داستان زندگی یک بیمار و توضیح بیماری مربوطه در بستر داستان توسط پزشک بیمار می‌پردازد.

در راستای همین هدف همراه با هر اپیزودِ پادکست، ویدیویی از روند روانی، تشخیصی و درمانی طی شده توسط بیمار مبتلا به بیماری مطرح شده در اپیزود مربوطه ترجمه و زیرنویس می‌شود.

از اپیزود نهم بخش مهندسی پزشکی به منظور آشنایی و افزایش اطلاعات مخاطب در این زمینه و بیان ارتباط مهندسی پزشکی و پزشکی، به محتوای پادکست اضافه شد که در این بخش با جمعی از دانشجویان مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر همکاری به عمل آمد.

هرچند این پادکست دارای اطلاعات تخصصی پزشکی است اما این اطلاعات سعی شده به گونه‌ای بیان شود که علاوه بر دانشجویان پزشکی برای عموم مردم نیز مناسب باشد. پس درواقع دارای دو جامعه هدف است: کسانی که می‌توانند از دانش تخصصی ارائه شده در این پادکست‌ها به طور کاربردی بهرمند شده (همچون دانشجوهای پزشکی در مقاطع مختلف، مخصوصاً مقاطع علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) و عموم مردم که با هدف افزایش آگاهی دنبال کننده‌ی پادکست هستند.

در حال حاضر چهار گروه سناریو نویسی، گویندگی، تدوین و انتشار در سی‌مار مشغول به کارند و هر یک از گروه‌ها در تلاشند تا اپیزودها بهتر از قبل به گوش شنوندگان برسد.

در مرداد ۱۴۰۰ گروه کتابخوانی "راوی" به عنوان پروژه‌ی جدید گروه "سی‌مار" شروع به فعالیت کرد. در این گروه زیر نظر سرپرست این بخش "درسا محمدزاده" جلسه‌های کتابخوانی آنلاین برگزار می‌شود. برگزاری این جلسات همراه با گروهی از دانشجویانی است که از طریق فراخوان، جذب این گروه شده‌اند. تاکنون سه دوره از این رویداد برگزار شده است. کتاب‌هایی که در این دوره‌ها مطالعه می‌شوند شامل کتاب‌های مرتبط با "پزشکی روایی" است یا کتاب‌هایی که در اپیزودهای مختلف پادکست و در پیج اینستاگرام سی مار معرفی شده‌اند. به عنوان نمونه می‌توان به کتاب "وقتی نفس هوا می‌شود" نوشته‌ی پال کلانثی اشاره کرد.

این پادکست را می‌توان از طریق نرم‌افزارهای پادگیر نظیر کست باکس، اَنکِر، اسپاتیفای و شنوتو با آیدی simarpodcast دنبال کرد. اطلاعات تکمیلی مربوط به اپیزودها، فراخوان و اطلاعات مربوط به کتابخوانی راوی در پیج اینستاگرام سی مار و کانال تلگرام انجمن آموزش پزشکی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.

جهت اطلاع از انتشار و اطلاعات تکمیلی اپیزودها، فراخوان و ازطلاعات مربوط به کتابخوانی راوی می‌توانید صفحه‌ی اینستاگرام و کانال تلگرام انجمن را دنبال کنید.

https://instagram.com/simarpodcast?utm_medium=copy_link

https://t.me/IUMSMEA

در راستای ارتقای کیفیت آموزشی سی‌مار و افزوده شدن برنامه‌های جدید و حمایت از اعضای تیم پادکست، لینکی برای حمایت مالی از سی‌مار در سایت "حامی باش" حسابی ایجاد شده است تا شنوندگان درصورت تمایل از این مجموعه پادکست‌ها حمایت مالی داشته باشند.

لینک مربوط به حمایت مالی از پادکست:

https://hamibash.com/simarpodcast

گزارش: زهره فعله‌گری، پدرام سلطانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.