شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۴

سیدحسن خمینی:

کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه ها باعث شجاعت در حوزه فکری می‌شود

سید حسن خمینی

تولیت حرم امام راحل گفت: کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها باید همراه با شجاعت رفتاری در زندگی و فعالیت های اجتماعی باشد.

به گزارش مفدا، حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی تولیت حرم امام راحل در مراسم اختتامیه اولین اردوی آموزشی و فرهنگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی که در پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی برگزار شد، با اشاره به عنصر «شجاعت» به عنوان یکی از نقاط تمایز میان انسانها، اظهار کرد: گر چه اموری چون علم و دانش انسانها نیز در کارهای آنها اثر دارد، اما اغلب افعال ما ریشه‌های شخصی دارد و شناخت یک شخصیت جز از طریق درک علل اصلی پدیدآوردنده رفتار او غلط است.

وی با بیان اینکه ما به سبب برخورداری از قوه تفکر، توانایی توجیه رفتارهای خویش را داریم، در حالی که بعضا دلیل اصلی در جای دیگری نهفته است، افزود: هر چه انسانها از حوزه اندیشه و خرد قوی‌تری برخوردار باشند، توانایی آنها در توجیه رفتارهایشان بیشتر است.

تولیت حرم امام راحل سپس با اشاره به شخصیت عظیم بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: تفاوت امام با عالمان و سیاستمداران دیگر قوت در فقه، اصول و عرفان و سیاست نیست؛ گرچه امام از همه این صفات برخوردار بوده است، بلکه تفاوت امام، برخورداری ایشان از جوهره شجاعت است که در میان دیگران کمتر بوده است. 

سیدحسن خمینی تصریح کرد: معرفی امام بدون در نظر گرفتن صفت شجاعت، بسنده کردن به یکسری مباحث مفهومی است که هر کدام در جای خود درست است، اما چهره کامل امام را نمایش نمی‌دهد.

وی با بیان اینکه آمادگی پرداخت هزینه برای آرمان نکته بسیار مهمی است که امام واجد آن بود، گفت: خیلی اوقات در سبد محاسبه‌مان، در ازای هزینه‌ای که پرداخت می‌کنیم، منافعی را هم کسب می‌کنیم که کمترین آن نام نیک است؛ بدین معنا که کسی می‌گوید من گرچه با پیمودن یک مسیر جان خود را از دست می‌دهم، اما در ازای آن از من به بزرگی یاد خواهد شد. ولی روزی که مبارزه امام آغاز شد، حتی بحث نام و شهرت هم مطرح نبود و کسی نمی‌دانست که این عظمت امروز برای امام ایجاد می‌شود؛ ریشه اینگونه رفتار کردن وسعت روح و جان و شجاعت است.

تولیت حرم امام راحل با بیان اینکه تلاقی آرمانهای بزرگ ملت ایران در شخصیت امام نیز از دیگر عوامل عظمت ایشان است، ادامه داد: شجاعت مقوله‌ای نیست که از روز اول به صورت کامل در انسانها قرار داده شده باشد؛ بلکه شجاعت را باید تمرین و مانند سایر خصلتها در خود تکمیل و تقویت کنیم.

به گزارش تسنیم سیدحسن خمینی اظهار کرد: فراموش نکنیم که شجاعت به معنای «تهوّر» و اینکه هرکس هر چه گفت ما با آن مخالفت کنیم، نیست؛ بنابراین، شجاعت به شرطی باعث سعادت می‌شود که توأم با اندیشه و خرد باشد.

وی سپس به عوامل جوانه زدن شجاعت در شخصیت انسانها پرداخت و گفت: ریشه شجاعت امام به ارتباط روحی ایشان با خدا برمی‌گردد. در شرایط سال 42 وقتی نیمه شب به منزل امام در قم ریختند و ایشان را دستگیر کردند، خودشان نقل می‌کنند که «وقتی مرا با ماشین به تهران منتقل می‌کردند و یک باره ماشین از جاده منحرف شد و به سمت دریاچه نمک رفتند، استنباط من این بود که می‌خواهند مرا بکشند؛ در آن لحظه هر چه به خودم رجوع کردم که ببینم می‌ترسم یا خیر، دیدم نمی‌ترسم». این شجاعت به رابطه روحی امام با خدا برمی‌گردد.

تولیت حرم امام راحل به دانشجویان توصیه کرد که در راستای تقویت شجاعت، ارتباط خود با خدا را تقویت کنند و تصریح کرد: وقتی این ارتباط برقرار شد، جوهره شجاعت در وجود انسانها پیدا می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه شجاعت را در محیط دانشگاهی و خانواده خود بارور کنید، یادآور شد: ایستادن در مقابل ظلم و تحمیل در دنیای استکباری، به شرطی ممکن است که تک‌تک ما شجاع باشیم، چرا که از افراد ترسو ملت شجاع زائیده نمی‌شود و ملت شجاع مولود تک‌تک افراد شجاع است.

تولیت حرم امام راحل در پایان با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر ایجاد و تقویت کرسیهای آزاداندیشی در دانشگاهها، گفت: این امر شجاعت در حوزه فکری را شامل می‌شود و باید همراه با شجاعت رفتاری در زندگی و فعالیتهای اجتماعی باشد. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.