سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۰

رئیس اداره مطالعات فرهنگی وزارت بهداشت خبر داد

سومین دوره توانمندسازی مدیران فرهنگی برگزار می‌شود/ آموزش سواد رسانه‌ای و مهارت ارتباطی

gilan

حمید حیدری از برگزاری سومین دوره آموزشی توانمندسازی مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد و گفت: در سومین دوره از سلسله نشست‌های توانمندسازی مدیران و کارشناسان فرهنگی، موضوع سواد رسانه‌ای و مهارت ارتباطی را در سرفصل آموزشی قرار داده‌ایم.

حمید حیدری رئیس اداره مطالعات فرهنگی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با مفدا از برگزاری دوره‌های آموزشی توانمندسازی مدیران و کارشناسان فرهنگی خبر داد و گفت: دوره‌های «توسعه توانمندی‌های مدیران و کارشناسان فرهنگی» با هدف بازآموزی فعالیت‌های مدیران و کارشناسان اداره فرهنگی و افزایش مهارت‌های ارتباطی و کمک برای بهتر انجام دادن ماموریت‌های فرهنگی و راهبری در این حوزه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: تا کنون شاهد برگزاری دو دوره از این دوره‌های آموزشی بوده‌ایم که سومین دوره آن نیز روز شنبه ۲۱ مرداد ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور آغاز می‌شود و تا ۲۳ مرداد نیز ادامه دارد.

توانمندسازی و هم‌اندیشی؛ اهداف برگزاری نشست‌های سراسری مدیران و کارشناسان فرهنگی

حیدری هدف از برگزاری این دوره‌ها را توانمندسازی و رایزنی مدیران و کارشناسان فرهنگی در مورد مسائل فرهنگی مشترک عنوان کرد و گفت: به طور کلی این‌گونه برنامه‌ها، با دو هدف اصلی توانمندسازی شرکت‌کنندگان و هم‌اندیشی و رایزنی دربارۀ مسائل مشترک برگزار می‌شوند. براین اساس، هدف ادارۀ مطالعات فرهنگی از برگزاری این دوره، در وهلۀ اول تبیین هرچه بیش‌تر امر فرهنگی و پیچیدگی‌های ذاتی آن برای فعالان این عرصه است. در گام دوم، مدیران و کارشناسان فرهنگی می‌توانند در این نشست‌ها بر اساس آموزش‌های مبتنی بر دانش روز، توانایی‌ها و مهارت‌های مدیریتی خود را رشد دهند. همچنین فرصت بسیار مغتنمی برای گفت‌وگو و هم‌فکری میان کارشناسان وزارتخانه و مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌ها پیرامون مسائل و دغدغه‌های مشترک فراهم خواهد شد.

رئیس اداره مطالعات فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت رویکرد توانمدسازی مدیران در عرصه فرهنگی گفت: برگزاری این دوره‌ها با برنامه‌ریزی اداره مطالعات فرهنگی وزارت بهداشت انجام می‌شود؛ این اداره با این رویکرد تاسیس شده است که "سلامت صرفاً پدیده‌ای زیستی و فیزیولوژیک نیست بلکه، سلامت ابعاد اجتماعی و فرهنگی نیز دارد"؛ بنابراین به ابعاد فرهنگی و سلامت و مسائل فرهنگی مربوط به  دانشجویان علوم پزشکی می‌پردازد. برگزاری این دوره‌ها نیز در راستای توانمندسازی فعالان فرهنگی برای درک بهتر از مسئله فرهنگ و مسائل اجتماعی مرتبط با آن می‌باشد که بسیار مورد نیاز مدیران فرهنگی است.

توجه به سواد رسانه‌ای در مدیریت فرهنگی بسیار مهم است
 حیدری با اشاره به سرفصل‌های برنامه‌ریزی شده برای برگزاری دوره‌های آموزشی مدیران فرهنگی توضیح داد: از طریق  مصاحبه و مطالعه‌های کیفی با صاحب‌نظران حوزه فرهنگ، همچنین نیاز سنجی‌هایی که در این حوزه انجام شد و اظهاراتی که کارشناسان و مدیران فرهنگی داشتند، به این نتیجه رسیدیم که برخی مهارت‌ها برای فعالیت فرهنگی نیاز اساسی است و باید برای آن برنامه‌های آموزشی لازم را تدوین کنیم. بنابراین برای هر دوره سرفصل‌های آموزشی را تدوین کرده‌ایم و در این دوره که سومین دوره برگزاری این نشست است موضوع  سواد رسانه‌ای و مهارت‌های ارتباطی را مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی در خصوص مواردی که در آموزش سواد رسانه‌ای برای مدیران فرهنگی تدوین شده است توضیح داد: از مواردی که در آموزش سواد رسانه‌ای مورد توجه است موضوع استفاده از فضای مجازی است و اینکه چگونه بتوانیم با این فضا ارتباط موثر برقرار کنیم. همچنین کنترل و مدیریت فضای مجازی از موضوعات مهم مطرح شده در کارگاه‌های آموزشی خواهد بود.  یکی دیگر از مواردی که در آموزش مهارت‌های رسانه‌ای و ارتباطی بر آن تاکید شده، افزایش مهارت‌های ارتباطی است که به موضوع ارتباط با زیرمجموعه و اینکه مدیران و کارشناسان فرهنگی چگونه با دانشجویان ارتباط موثر داشته باشند می‌پردازد.

نشست‌ها گفتگومحور هستند/ آشنایی مدیران با مهارت حل مساله

حیدری برنامه‌های نشست سه‌روزه «توسعه توانمندی‌های مدیران فرهنگی» که در اصفهان برگزار خواهد شد را تشریح کرد و گفت: در سومین دوره نشست مدیران فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور که به مدت سه روز در اصفهان برگزار می‌شود، کارگاه‌های آموزشی را به صورت گفتگو محور برگزار می‌کنیم.  در اولین روز از این نشست، کارگاه سواد رسانه‌ای را با هدف ارتقاء سواد رسانه‌ای در قالب دو کارگاه و مجموعاً شش ساعت، برای مدیران و کارشناسان  فرهنگی برگزار خواهیم کرد. دومین روز این نشست، هشت ساعت کارگاه مهارت‌های ارتباطی برای مدیران و کارشناسان فرهنگی خواهد بود که به موضوع حل مسئله و بررسی عملکرد و واگذاری موضوع می‌پردازد و یک کارگاه مشترک برای مدیران و کارشناسان فرهنگی در مورد مدیریت تعارض  و تیم‌سازی در سازمان برگزار می‌شود.  سومین و آخرین روز از این نشست، کارگاه «مسئولیت‌پذیری» و «مدیریت اقامه نماز» و کارگاه «حل مسئله» را داریم که در نهایت کمیسیون‌هایی تشکیل می‌شوند که حاضران با موضوعاتی مانند برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی، برگزاری پیمایش‌ها و مطالعات ارزش‌ها و نگرش‌ها  به تبادل نظر خواهند پرداخت.

تدوین نظام‌نامه منسجم آموزشی برای توانمندسازی مدیران فرهنگی

رئیس اداره مطالعات فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به طراحی و تدوین یک نظام‌نامه منسجم برای آموزش و توانمندسازی مدیران فرهنگی گفت: یک نظام‌نامه در حوزه آموزش مدیران و کارشناسان فرهنگی در سال ۹۵ تهیه شده، که حاصل چندین جلسه اتاق فکر است. این نظام‌نامه شامل یک سند راهبردی و برنامه‌ای آموزشی است، که توسط اداره مطالعات فرهنگی برای پرداختن به امر آموزش تدوین شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این نظام‌نامه بر اساس یک پرسش اساسی شکل گرفته است که یک مدیر فرهنگی چه ماموریتی دارد؟ و برای انجام این ماموریت چه توانایی‌هایی نیاز دارد؟ با طرح این پرسش شش مهارت مورد نیاز  برای این حوزه شناسایی شده که شامل دانش و مهارت مدیریتی، دانش و مهارت رسانه‌ای، دانش و مهارت سازمانی، دانش و مهارت تربیتی، دانش و مهارت فرهنگی و دانش و مهارت اجتماعی می‌شود.

گفتنی است؛ سومین نشست سراسری مدیران و کارشناسان فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با هدف توسعه توانمندی‌های آنان به مدت سه‌روز از ۲۱ مرداد ماه در شهر اصفهان برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.