شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۶

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

توجه به رفع چالش و آسیب های فرهنگی از مهمترین اقدامات دانشگاه مشهد است

mums_5613

حجت الاسلام دکتر ابراهیمی در سخنانی با تشریح برنامه‌ها و اقدامات انجام شده معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر رفع چالش‌های فرهنگی و ارتقای وضعیت رفاهی دانشجویان تاکید کرد.

مفدا - مشهد- معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سخنانی با تاکید بر  رفع چالش‌های فرهنگی و ارتقای وضعیت رفاهی دانشجویان گفت: دانشگاه امروزه در سطح جهانی علاوه بر کارکرد و وظایف آموزشی و پژوهشی، وظایف مهمی در عرصه فرهنگی و اجتماعی برعهده دارد.

حجت الاسلام دکتر ابراهیمی افزود: اگرچه دانشگاه برای تولید دانش و تربیت افراد متخصص همت می گمارد و برای اشتغال آینده آنها در اجتماع تلاش می‌کند، اما باید در نظر داشت که هنجارها، ارزش ها و باورها در آنها درونی شود  و با محیط شغلی آینده آنها تناسب داشته باشد، این رفتارها و هنجارها ، چیزی نیستند که منحصرا در کلاس های رسمی تحقق پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه تعیین چالش‌ها و آسیب‌های فرهنگی نخستین اقدام معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در دو سال گذشته بوده، اظهار داشت: بر این اساس مطالعه‌ای در خصوص مشکلات و چالش‌های موجود فرهنگی در سطح دانشگاه انجام شد که در این تحقیق، بی‌تفاوتی و حالت انفعالی دانشجویان نسبت به مسائل فرهنگی و فعالیت‌های سیاسی، کم رنگ بودن فعالیت‌های فرهنگی در بخش‌های اساتید، کارکنان و واحدهای زیر مجموعه، ناهماهنگی میان واحدها در اجرای برنامه‌های فرهنگی، کمبود اعتبارات فرهنگی، کمبود فضای نشاط آور درمیان دانشجویان به عنوان مهمترین چالش‌ها شناسایی شدند.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: قانونمند کردن فعالیت‌های تشکل‌ها وکانون‌ها وگسترش آنها مثل تشکیل انجمن اسلامی دانشجویان، تاسیس کانون‌های جدید فرهنگی به خصوص در فعالیت‌های اجتماعی و خیریه‌ای حوزه سلامت، نظیرکانون شهید چمران، برخورد عادلاته و ضابطه‌مند با تشکل‌ها در اختصاص بودجه بر اساس میزان فعالیت آنها، فعال کردن شوراها و کمیته‌های فرهنگی از جمله تشکیل شورای فرهنگی، تشکیل منظم هیات نظارت بر تشکل‌ها، تشکیل شورای دانشجویی و شورای صنفی، ایجاد زمینه برای مشارکت بیشتر اساتید دانشگاه و کارکنان در اجرای برنامه‌های فرهنگی مانند برگزاری نمایشگاه آثار هنری و برپایی شب شعر ویژه اساتید، تاسیس انجمن دوستداران طبیعت، ترویج هنر آیینی از طریق برگزاری مراسم تغزیه ،تئاتر مذهبی در مناسبت‌های مذهبی، ترویج اخلاق و تمدن پزشکی از طریق برگزاری همایش‌ها از جمله نخستین همایش ملی فرهنگ و تمدن پزشکی در عصر رضوی، حضور روحانیون در بیمارستان‌ها برای پاسخگویی به مسائل شرعی با همکاری دفتر نهاد رهبری، برگزاری جشنواره‌های دانشگاهی همچون برگزاری جشنواره ورزشی جام یادواره شهدا، برپایی نمایشگاه‌های موضوعی همچون دفاع مقدس و دهه فجر انقلاب اسلامی از جمله اقدامات فرهنگی است که در دو سال اخیر در معاونت دانشجویی و فرهنگی در راستای رفع چالش‌های فرهنگی در سطح دانشگاه صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: در حوزه مسایل رفاهی دانشجویی ترویج فرهنگ اقتصاد مقاومتی از مهمترین محورهایی است که در حوزه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد پیگیری و در این راستا افزایش کیفیت فعالیت ها و کاهش هزینه ها در برنامه ها دنبال می‌شود.

ابراهیمی اقدامات انجام شده در حوزه ارائه خدمات رفاهی در دانشگاه پرداخت و افزود: با ارائه خدمات و شعار یک کارت یک دانشجو با راه اندازی اتوماسیون جدید، ارائه دو نوع غذا در منو هر وعده برای دانشجویان، ثابت ماندن مبلغ قرارداد سلف مرکزی دانشگاه در دو سال پیاپی باوجود افزایش کیفیت و کمیت غذا دانشجویان از طریق ایجاد زمینه رقابت میان شرکت‌ها، برون سپاری خدمات دانشجویی برای افزایش کیفیت و کاهش هزینه ها، از جمله این اقدامات است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: به منظور تامین رفاه بیشتر برای دانشجویان، بازسازی سلف مرکزی در دستور کار قرار گرفت که در حال حاضر علاوه بر ارائه خدمات به دانشجویان، زمینه ارائه خدمات به کارکنان نیز فراهم شد. در همین راستا ظروف غذای دانشجویان نیز نوسازی و انجام گرفت شد.

وی، اسکان دانشجویان درمقاطع مختلف تحصیلی در خوابگاه‌های دانشجویی را یکی از دغدغه های مهم مسؤولان این دانشگاه دانست و اضافه کرد: در دو سال گذشته باوجود کمبودها در فضای فیزیکی با تلاش‌های صورت گرفته تمام دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترای شهرستانی در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه اسکان داده شدند. همچنین به منظور گسترش فضای خوابگاهی، ساخت خوابگاه جدید با مشارکت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی و خیران به تصویب رسیده است.

ابراهیمی نام نویسی متمرکز دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه علوم پزشکی مشهد را از اقدامات مهم انجام شده برشمرد و بیان داشت: این اقدام در راستای افزایش رفاه دانشجویان و جلوگیری از پراکندگی خدمات در دو سال اخیر با همکاری معاونت آموزشی صورت گرفته است.

وی افزود: برگزاری همایش ارتباط با خانواده با حضور اساتید گروه روانپزشکی و مسؤولان انتظامی برای آشنایی با والدین و دانشجویان با آسیب‌های اجتماعی و تاسیس کلینیک ویژه روان درمانی و روان پزشکی با همکاری گروه روانپزشکی دانشگاه برای ارائه خدمات درمانی و مشاوره به کلیه افراد با امتیاز ویژه برای دانشجویان از دیگر اقدامات در این حوزه در بخش مشاوره و درمان است، که در دو سال اخیر بیش از ۴۸۰۰ مشاوره روانشناسی با دانشجویان متقاضی صورت گرفت و علاوه بر پایش سلامت روانی دانشجویان جدیدالورود، پروتکل مقابله با افت تحصیلی دانشجویان نیز به اجرادر آمد.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به برگزاری ۳۰ کارگاه آموزشی در زمینه های مختلف روانشناسی و مهارت‌های زندگی و  ارائه خدمات مشاوره و آموزش پیش از ازدواج به دانشجویان اشاره کرد و افزود: همکاری مرکز مشاوره با شورای انضباطی به منظور ارائه مشاوره به دانشجویان منجر به کاهش معنی‌دار پرونده‌های انضباطی دانشجویان شده است.

ابراهیمی در ادامه با اشاره به ایجاد زمینه و فضاهای مناسب ورزشی در سطح دانشگاه و نقش آن در ارتقای روحیه نشاط و سلامتی دانشجویان و کارکنان‏، گفت: در دو سال گذشته علاوه بر فراهم‌سازی امکانات دانشگاه از جمله مجموعه آبی شهید شادیفر و سالن‌های ورزشی برای استفاده عموم کارکنان و دانشجویان، ۱۸ برنامه ورزشی شامل برگزاری مسابقات جام رمضان، جام فجر، جشنواره‌های ورزشی همگانی در گروه‌های بانوان و آقایان برگزار شد.

ایجاد پایگاه‌های ورزشی در برخی واحدهای دانشگاه، سازماندهی و تعیین رابطان ورزشی خانم و آقا در واحدهای دانشگاهی، تشکیل کمیته انضباطی و پاسداشت اخلاق در مسابقات ورزشی دانشجویان و کارکنان، افتتاح سالن ورزشی شماره ۲  مدیریت تربیت بدنی دانشگاه، انعقاد تفاهمنامه با هیأت تیر و کمان و راه‌اندازی رشته تیر و کمان از دیگر اقداماتی است که در این بخش انجام شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.