چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت:

نشست انجمن‌های علمی نقطه عطفی در آشنایی فعالان علمی حوزه و دانشگاه برای انجام پروژه‌های مساله محور است

دکتر مجید احمدی

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری نشست فعالان انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به مناسبت بزرگداشت وحدت حوزه و دانشگاه طی روزهای ۲۳ تا ۲۶ آذرماه در قم گفت: این نشست می‌تواند نقطه عطفی در آشنایی و گفتگوی فعالان علمی دو حوزه علم و دین و طراحی مسیری برای انجام پروژه‌های مساله محور باشد.

دکتر مجید احمدی در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این مطلب افزود: بیست و هفتم آذرماه، یادآور عروج ملکوتی آیت اللّه مفتح، است که از بنیانگذاران  اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه بودند. ایشان در راه تحقق اندیشه و آرمان بلند امام راحل رحمه الله در راستای اتحاد و هم افزایی حوزه و دانشگاه، تلاش‌های بی وقفه‌ای انجام داند و به پاس تکریم این شهید والامقام و  به منظور ایجاد فضای گفتگو و بررسی زمینه‌های مشترک تعامل فی مابین فعالین علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی و طلاب جوان برآن شدیم تا با حضور تنی چند از  نخبگان دانشگاهی و حوزه، نشستی را در شهر مقدس قم با حضور جمعی از مسئولان و اعضای فعال  انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی  کشور برگزار کنیم .

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه همواره جایگاه آموزش و پژوهش درحوزه اندیشه‌های علمی بوده است و رسالت بلند آنان هدایت جامعه به سوی مقاصد بلند فرهنگی و اجتماعی است. دانشگاهیان به عنوان روشنفکرانی که از افق بالاتری به جامعه می‌نگرند، می‌توانند در پیشبرد جامعه به سوی رشد و تعالی نقش بسیار مهمی ایفا کنند و در سوی دیگر حوزه‌های علمیه نیز در جامعه دینی و نظام ارزشی ما دارای جایگاه مهمی هستند. نقش حوزه‌ها در حرکت اسلامی و تربیت جامعه بسیار حساس و سرنوشت ساز است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: با نگاهی به تاریخ پرفراز و نشیب کشورمان در می‌یابیم که عالمان دینی همواره سرپرستی و هدایت جامعه را بر عهده داشته و در حوادث و بویژه مبارزات مردم علیه طاغوت و حکومت‌های فاسد، پیشاپیش مردم به قیام برخاسته‌اند. با پیروزی انقلاب و تشکیل حکومت اسلامی و پدید آمدن افق های تازه، مسئولیت سنگین تری بر عهده نهاد حوزه قرار گرفته است. 

احمدی اظهار کرد: در منظومه فکری مقام معظم رهبری وحدت حوزه و دانشگاه  یعنی حرکت پابه پای علم و دین برای پیشرفت مادی و معنوی و نه لزوما دنبال کردن تخصص‌های حوزه‌ای در دانشگاه و بالعکس و  در این گاه حوزه و دانشگاه دو شعبه از یک مؤسّسه علم و دین هستند از این رو این نشست سه روزه  فعالان انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌تواند نقطه عطفی در آشنایی و گفتگوی فعالان علمی این دو حوزه و طراحی مسیری برای انجام پروژه‌های مسئله محور باشد .

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: از برنامه های دیده شده در این نشست می‌توان به برگزاری به کارگاه‌های راه‌اندازی استارت آپ‌ها در حوزه سلامت ، چگونگی انجام مطالعات بین رشته‌ای علم و دین ، آشنایی با روش تحقیق در مطالعات بین رشته‌ای و مدیریت زمان با حضور اساتید برجسته کشوری اشاره کرد .
نشست فعالان انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی از امروز سه‌شنبه ۲۳ آذر آغاز و ظهر روز  جمعه ۲۶ آذر ماه در قم برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.