شنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۹

اختتامیه نشست ستاد اقامه نماز و امر به‌ معروف‌ و نهی از منکر دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد

از مداحی پرشور رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت تا ارایه ایده‌های برتر در حوزه‌های اقامه نماز و امربه معروف و نهی از منکر

نشست ستاد اقامه نماز

بعد از ۳ روز برگزاری برنامه‌هایی منسجم در سومین نشست مشترک "ستاد اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه‌هایی علوم پزشکی کشور" که با حضور بیش از ۱۰۰ نفر از مسوولان دبیرخانه‌های این دو ستاد برگزار شد، اختتامیه این نشست با تاکید بر انسجام در مسیر پیش روی و کمک به نمارخوان‌تر شدن دانشجویان برگزار شد.

به گزارش مفدا، نماز فریضه مهمی است که بر اقامه آن از سوی خداوند متعال تاکیدات فراوانی شده است، نماز ستون دین است و با توجه به اهمیتی که دارد، اولین سؤالی خواهد بود که در هنگامه ورود به دنیای جاودانه آخرت باید در خصوص چگونگی رفتارمان نسبت به این حق الهی پاسخگو باشیم.

در این میان معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر اقامه نماز در اول وقت و به صورت جماعت تاکید بسیاری داشته است. به نحوی که سومین نشست ستاد اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با قید فوریت، جهت ارتقای وضعیت نماز و برپایی پرچم این فریضه مهم در دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، مراکز درمانی و سازمان‌های تابعه وزارت بهداشت برگزار شد.

این نشست به مدت ۳ روز و با برنامه‌های منسجم، تلاش کرد تا مشکلات حوزه نماز در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی را شناسایی و با ارایه سخنرانی‌های دقیق و شفاف و برگزاری کارگاه‌های تحلیلی با موضوعات مختلف مانند "راه‌کارهای دعوت به نماز در دانشگاه‌ها"، "ایده‌های نو در گسترش اخلاق و معنویت در دانشگاه‌ها"، "جهاد تبیین و راه‌کارهای توسعه مخاطب" و "اثرگذاری انسجام لازم برای ارایه فضای مناسب" بر ادای فریضه نماز تاکید مؤکد داشته باشد.

حضور دکتر عباس شیراوژن معاون وزیر بهداشت در روز دوم این نشست نشان از اهتمام ویژه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به امر نماز دارد.

این نشست در روز انتهایی خود با سخنرانی حجت الاسلام رکوفیان استاد حوزه و دانشگاه و استاد جواد معماریانی همراه بود، نشست‌هایی که بیشتر به صورت پرسش و پاسخ و به شکل کارگاهی دنبال شد.

معماریانی در این کارگاه به ۴۰ سال کار تشکیلاتی و تربیتی در حوزه‌های جوانان و اجرای عملیاتی و برنامه‌ریزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه ما گفتمان تربیت را فراموش کرده‌ایم، تربیت یعنی زمینه‌ای بسازیم که استعدادهای انسان‌ها در مسیر عبودیت شکوفا شود. به واقع فرهنگ موضوع نیست اتمسفر حاکم بر موضوع است اما ما فرهنگ را در قفس موضوع و ساختار قرار داده‌ایم، من اعتقاد دارم معاونت فرهنگی باید چتری باشد بر معاونت‌های دیگر، بر این اساس باید کار بنیادی انجام دهیم و تلاش کنیم تا تجربیات موفق ما در این حوزه خاک نخورد.

وی با بیان این‌ سؤال که تفکر خلاق را تا چه اندازه به دانشجویان و مدیران فرهنگی آموزش داده‌ایم، به الگوی پیشرفت اسلامی ایرانی بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری اشاره کرد و ابراز داشت: ایشان در این خصوص چهار عرصه را بیان می‌کنند که اولین آن تفکر، دوم علم، سوم معنویت و چهارم سبک زندگی است. رهبری در طول مدت یک سال به این چهار عرصه پرداختند به عنوان مثال در حوزه سبک زندگی اسلامی ۱۹ سؤال برای نمونه طراحی کردند.

این استاد مسائل دینی و تربیتی با اشاره به مهندسی تشکیلات بیان داشت: ما نیازمند مهندسی تشکیلات هستیم فرزندان ما تشکیلاتی تربیت نمی‌شوند. شما اگر نگاه تربیتی داشته باشید متوجه خواهید شد که چه چیزی برای رشد تربیتی دانشجویان نیاز است و نگران گزارش‌دهی در این حوزه نخواهید بود.

معماریانی خاطر نشان کرد: یک کارشناس فرهنگی در دانشگاه نیازمند هشت نکته و ضلع در فرآیند کاری خود است که باید این هشت نکته در کنار یکدیگر اتفاق بیفتد. ابتدا ضلع دانش و معرفت است یعنی باید بدانید فرهنگ در دنیای اکنون چیست و جریان شناسی فرهنگی را بشناسید. ضلع دوم بینش و ضلع سوم نگرش است. دانش زمانی که با ۵ مانع "غریزه"، "عادت"، "تقلید"، "تعصب" و "منفعت" مواجهه شود به بینش تبدیل نخواهد شد. ما باید از این گرفتاری رها شویم تا دانشمان بینش ساز باشد. یکی از ‍‍ پاسخ‌هایی که چرا به آن‌چه که می‌دانید عمل نمی‌کنید نداشتن بینش است.

وی خاطرنشان کرد: ضلع سوم "منش" است، منش شخصیت را نشان می‌دهد، "روش" چهارمین ضلع است من برای کارشناس فرهنگی شدن نیت کردم ۴۰ سال کار کنم اما امروز جایگاه‌ها را پایین آوردیم، اما در این میان اهمیت مهارت را نباید فراموش کرد این‌که چه مهارت‌هایی را یک کارشناس فرهنگی نیاز دارد و چه مهارت‌هایی را رییس دانشگاه و یا مسؤول تشکل نیاز دارد.

این استاد مسائل دینی و تربیتی مدیریت ارزش‌ها، گرایش‌ها، گویش‌ها و کنش‌ها را چهار ضلع دیگر این معادله دانست و ابراز داشت: دانایی و بینایی در کنار توانایی دارای اهمیت است.

معماریانی با اشاره به اهمیت نیت‌های درونی انسان در مسیر اعمالشان، بیان داشت: این نسیم شهید سلیمانی است که حرف می‌زند، به واقع افرادی مانند شهید سلیمانی و شهید چمران، ژنرال یا دکتر بودنشان نیست که حرف برای جامعه دارد بلکه با وجودشان حرف می‌زنند. به واقع نقش شما مهم است نه شغلتان، شغل اعتباراتی است که ما در آن گیر کرده‌ایم اما بعد از مرگ به نقش شما کار دارند.

وی به مشکلات بودجه‌ای در مسیر کار فرهنگی اشاره کرد و گفت: در این مسیر هر چه کمتر هزینه شود راحتی بیشتری به همراه دارد زیرا پول بیت‌المال را در حد هزینه کردن یک فنجان چای کیسه‌ای باید پاسخ داد.

در پایان دو کارگاه‌ آموزشی که به موضوعات داخلی ستادهای اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر باز می‌گشت با حضور حجت الاسلام حیرانی مدیر کل نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور  و دکتر محمدی نماینده شورای امر به معروف و نهی از منکر برگزار گردید و در ادامه مستند "ایکسونامی" پخش شد.

مراسم اختتامیه نشست مشترک ستاد اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر دانشگاه‌های علوم پزشکی با اجرای مسعود وادی پور رییس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت آغاز شد.

در این مراسم جواد باقری رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت ضمن اشاره‌ای گذرا بر اتفاقات رخ داده در این نشست بر اهمیت ایجاد فضای دوستانه مورد نیاز در صفوف نماز جماعت به جهت جذب بیشتر دانشجویان تاکید کرد در ادامه بنا شد تا ایدهای برتر ارایه شده در حوزه‌های ستاد اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر که در این نشست ارایه شده است در تهران داوری و به نفرات اول تا سوم در هر دبیرخانه جوایز نفیسی اهدا شود.

باقری در ادامه ضمن تبریک دوباره روز پرستار برای دقایقی اقدام به مداحی همراه با عرض سلام به محضر شریف حضرت اباعبدالله الحسین(ع) کرد.

اشتیاقی از دیگر کارشناسان شرکت کننده در این نشست بود که به مناسبت ولادت حضرت زینب (س) مولودی زیبایی را اجرا کرد.

جواد باقری رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت،  ولی‌الله صحبت‌لو معاون مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، مسعود وادی پور رییس اداره تبلیغ و ترویج مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، حجت‌الاسلام سید محمدرضا پور موسوی رییس دبیرخانه‌های مشترک ستاد اقامه نماز و شورای امر به‌ معروف و نهی‌از منکر مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، لطیفه اکبری کارشناس ستاد اقامه نماز مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و عطیه پهلوانی کارشناس شورای امر به معروف و نهی از منکر مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت حضور داشتند.

عکس یادگاری پایان بخش سومین نشست دبیرخانه‌های ستاد مشترک اقامه نماز و امربه معروف و نهی از منکر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بود.

برای مشاهده گزارش تصویری این خبر روی متن کلیک کنید.
انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.