سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲

تلاش برای درمان بیماران همانژیوم و ناهنجاری‌های عروق در داخل کشور

درمان بیماران همانژیوم و ناهنجاری‌های عروق

مدیر عامل انجمن بیماران همانژیوم و ناهنجاری‌های عروق از همکاری و انتقال تجربه پزشکان روس به متخصصان ایرانی برای درمان عوارض ناهنجاری‌های عروق در داخل کشور خبر داد.

اکبر بیگدلی؛ مدیرعامل انجمن بیماران همانژیوم و ناهنجاری های عروق ایران در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار کرد: بیماری ناهنجاری عروق در ایران به صورت خیلی ناقص و گاهی اشتباه درمان می شود و این موجب شده تا فرآیند درمان بیمار به سمتی برود که قابل جبران نباشد.
وی با بیان اینکه بیماری ناهنجاری های عروق، متولی در ایران ندارد و خانواده بیمار نمی داند به چه پزشک و متخصصی باید مراجعه کند، افزود: انجمن بیماران همانژیوم و ناهنجاری های عروق ایران را در اسفند سال ۱۳۹۹ تاسیس کردیم تا به خانواده ها کمک شده و بهترین مسیر برای درمان را به آنها نشان بدهیم.
بیگدلی با اشاره به شناسایی حدود ۲۲۰ بیمار مبتلا به همانژیوم و ناهنجاری ها عروقی در کشور، گفت: این بیماری ها مادرزادی است و در برخی  علایم آن دو هفته بعد از تولد ظاهر می شود، از این رو ما بیماران در گروه های سنی مختلف از یک ماهگی تا چهل سالگی داریم.
مدیرعامل انجمن بیماران همانژیوم و ناهنجاری های عروق ایران اظهار کرد: دختر من دو سال پیش در یک عمل جراحی تمام صورت خود را از دست داد، به همین دلیل از درمان در ایران نا امید شدیم و برای درمان به ایتالیا که در این زمینه موفق است، سفر کردیم.
وی ادامه داد: سال ۹۸ متوجه شدم که پزشکان روسی نیز کارنامه موفقی در این حوزه دارند و از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی برای درمان به روسیه می روند. دخترم را به این کشور بردم و در حال حاضر که شش سال دارد، نزدیک به هفتاد درصد بهبودی خود را به دست آورده و فقط یک جراحی زیبایی جزئی باقی مانده است.
بیگدلی اظهار کرد: تا کنون ۶ بیمار دیگر را از طریق انجمن به روسیه اعزام کرده ایم و نتیجه آن بهبودی نزدیک به هشتاد و نود درصدی بیمارانی است که در ایران کاملا از درمان آن ها قطع امید شده بود.
وی با اشاره به هزینه سنگین درمان بیماری های ناشی از ناهنجاری های عروقی، گفت: در انجمن تصمیم گرفتیم برای کاهش هزینه ها از پزشکان روسی دعوت کنیم، به ایران بیایند و دانش خود را به پزشکان ایرانی منتقل کنند تا بیماران در کشور خودمان درمان شوند.
دکتر الهام بهرنگی؛ متخصص بیماری های پوست و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره همانژیوم و ناهنجاری های عروق، گفت: این بیماری طیف وسیعی از ناهنجاری ها را شامل می شود که با توجه به علایم بالینی، سن بروز و وسعت درگیری انواع درمانها را می توانیم برای آن در نظر بگیریم.
وی افزود: از درمانهای دارویی تا جراحی، اسکلروتراپی، کرایوتراپی و جراحی های عروق بسته به اینکه کدام عضو را درگیر کرده باشد و عمق ضایعه و وسعت آن چقدر باشد و همچنین لیزر درمانی برای درمان این بیماری استفاده می شود.
وی افزود: برای درمان این بیماران در ایران کار انجام می شده است لیزرها تا حدی است. اسکلروتراپی توسط همکاران جراح عروق و پلاستیک انجام می شده است. ولی از نظر امکانات موجود یا دستگاههای لیزر موجود در دسترس نداشتیم.
بهرنگی با اشاره به برخی اقدامات درمانی برای این گروه از بیماران در ایران، اظهار کرد: انتقال تجربه متخصصان روسی می تواند کمک زیادی به پزشکان ما بکند تا بیماران ایرانی بدون نیاز برای سفر به خارج از کشور و پرداخت هزینه های هنگفت به دست متخصصان ایرانی درمان شوند.
ویزیت ۱۰۴ بیمار و لیزردرمانی پنج نفر در بیمارستان فوق تخصصی فاطمه زهرا(س)، برگزاری دو کنفرانس علمی در دانشگاه های علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی و دیدار با اساتید دانشگاه علوم پزشکی ایران در روز پایانی از برنامه های گروه روس در ایران هستند.

حسین دزفولی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.