یکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸

در گفت‌وگو با مدیرامور دانشجویی دانشگاه مطرح شد؛

از نبود اعتبارات کافی تا پیشرفت فیزیکی ساخت خوابگاه برادران در مجتمع پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم

ثقفی پور

 در گفت‌وگوی صمیمی دبیر سرویس صنفی رفاهی مفدا قم با دکتر ثقفی پور مدیرامور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم آخرین اقدامات صورت گرفته در زمینه صنفی و رفاهی دانشجویان تشریح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، وضعیت خوابگاه و تغذیه از جمله مهمترین دغدغه‌های صنفی و رفاهی دانشجویان است که سبب شد آقای پارسا جعفری دبیر سرویس صنفی- رفاهی مفدا قم گفت‌وگوی صمیمانه‌ای  با جناب آقای دکتر عابدین ثقفی‌پور مدیریت محترم امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم داشته باشد.

در این گفت‌وگوی صمیمی به مسائلی چون تجهیز خوابگاه آقایان، افتتاح آشپزخانه مکانیزه معاونت فرهنگی دانشجویی، تاسیس خوابگاه ۴۰۰ نفره برادران در مجتمع پردیس و تجهیز خوابگاه متاهلان پرداخته شده است که بخش اول این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

- چه اقداماتی در این مدت ۲ سال آموزش غیرحضوری که اکثریت دانشجویان به صورت مجازی دروس را گذراندند؛ پیرامون رفع مشکلات زیرساختی دانشکده‌ها و زیباسازی محیط دانشکده ها و خوابگاه ها صورت گرفته است؟

 در این مدت سعی کردیم در قسمت امور دانشجویی و معاونت فرهنگی دانشجویی شرایط را برای بازگشایی مجدد دانشجویان عزیز فراهم کنیم؛ در قسمت خوابگاه‌ها ۲ خوابگاه برای دختران( کوثر و شهید بهشتی)  و یک خوابگاه برای پسران ( امام خمینی) داریم که متاسفانه خوابگاه امام خمینی(ره) بافت بسیار قدیمی دارد و از نظر عمرانی نیاز به تغییر و تحولاتی داشته است و متاسفانه در این خوابگاه در قسمت تجهیزات هم وضعیت مطلوبی نداشتیم؛ تا آنجایی که ما توانستیم اقداماتی را در این زمینه برای بهبود حداقلی شرایط انجام دادیم به طور مثال محل توزیع غذا را در خوابگاه آقایان اصلاح کردیم. یک سری وسایل گرمایشی تهیه کردیم و تهیه خواهیم کرد. خوابگاه کوثر هم در شرایط ایده آل و استانداردی از نظر تجهیزات و ظرفیت برخوردار است و بافت نوسازی دارد. فضای خود دانشکده‌ها بر عهده معاونت محترم آموزشی است و تا آنجایی که بنده در جریان هستم به طور مثال دانشکده پرستاری در حال آماده سازی و تدارک سلف سرویس است و دانشکده بهداشت نیز نمازخانه‌اش تجهیز شده است. در مجتمع پردیس هم فضای سبز خوابگاه کوثر آماده شده است و همچنین برای مجتمع پردیس در قسمت فضای سبز یک سری نهال و گل و گیاه خاصی که بتواند در آب و هوای قم پرورش پیدا کند خریداری و کاشت شده است؛ اما حقیقتا با توجه به نبود اعتبارات کافی برای این موارد در همه دانشگاه ها، این موضوعات سرعت پیشرفت کندتری دارند.

- با توجه به اینکه امور تغذیه از مواردی است که تحت مدیریت امور دانشجویی است، چه اقداماتی برای بهبود کیفی تغذیه صورت گرفته است ؟ همچنین پیش از همه‌گیری کرونا نیز انتقادات زیادی به کیفیت غذای دانشجویی و امور تغذیه وارد بود.

خوشبختانه ما در قسمت تغذیه توانستیم در سال 1399 اردیبهشت ماه، ۵۰۰ میلیون تومان بودجه اخذ و به مکانیزه و مدرن کردن آشپزخانه معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه اختصاص دهیم که این امر با موفقیت صورت گرفت اما با توجه به اینکه در این مدت دانشجویان کمتری در دانشگاه حضور داشتند و با توجه به تعداد کم درخواست غذاها پیمانکاری با ما قرارداد نبست و فعلا ما از بیرون آشپزخانه دانشگاه غذا تهیه می‌کنیم. ان شاء الله با حضوری شدن مجدد کلاس‌ها آشپزخانه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. در این قسمت تغذیه شرایط مطلوبی با فعالیت آشپزخانه مرکزی ایجاد خواهد شد از جمله دومنو بودن، نیم‌پرس، دورچین ها و...

- در قسمت تغذیه پس از حضور اکثریت دانشجویان در ماه‌های آینده و فعال شدن آشپزخانه مرکزی شما این قول را می‌دهید که دانشجویان و شورای صنفی در منوی تغذیه و تصمیم‌گیری این امور دخالت کند و اعمال نظر داشته باشد؟

بله صد درصد با دانشجویان و شورای صنفی همکاری و همراهی می‌کنیم و در بحث تغذیه، دوستان دانشجو بازوان ما هستند.

- پیشرفت ساخت خوابگاه برادران که در پردیس در حال ساخت می‌باشد چه میزان بوده است؟ حدودا چه زمانی تکمیل می‌شود؟

در خوابگاه ۴۰۰ نفری پردیس مختص آقایان، نقشه‌های مکانیکال، آب و هوایی، اقلیمی و مهندسی خاک آماده و حتی نقشه‌ها و برنامه‌های ظرفیت و چینش اتاق‌ها کامل شده است. خاک‌برداری مختصری صورت گرفته و زمینی به مساحت ۶۴۰۰ متر مربع در نظر گرفته شده است و در ابتدای امر، از بانک رفاه قم این قول را گرفته‌ایم که ۳۱ میلیارد تومان وام برای شروع کار به ما اختصاص بدهند که پرونده این مورد را تشکیل داده ایم و موافقت وزارتخانه را هم گرفته‌ایم؛ این وام به زودی اختصاص یافته و عملیات عمرانی شروع خواهد شد؛ به طور متوسط حدوداً ۳ سال تکمیل ساخت این خوابگاه طول خواهد کشید؛ بعد از این مورد سعی می‌کنیم خوابگاه امام خمینی(ره) را مجددا تجهیز کرده و سرپا نگه داریم و ان شاءالله تبدیل به خوابگاه اختصاصی متأهلان خواهد شد.

آیا برای قسمت سرویس‌ها و حمل‌ونقل اقدامی صورت گرفته است؟ یکی از مشکلات اصلی پیش از کرونا و حتی حال حاضر کمبود سرویسها و فواصل زمانی زیاد بین سرویس‌ها بوده است.

حقیقتا اگر بنده بخواهم صادقانه عرض کنم ما فعلا با پنج، شش مینی‌بوس و یک اتوبوس کار را انجام می‌دهیم ولی اگر بازگشایی به صورت کامل صورت بگیرد بنده این قول را به شما عزیزان می‌دهم که این فاصله زمانی بسیار کاهش پیدا کند و حداقل ساعتی یکبار بتوانیم برای خوابگاه‌ها سرویس منظمی اختصاص دهیم.

گفت‌وگو: پارسا جعفری دبیر سرویس صنفی رفاهی مفدا قم

انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.