شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۲

نشست مشترک رئیس دانشگاه و اعضای بسیج اساتید و کارکنان دانشگاه

دکتر قناعتی: دانشگاه باید در بستر جامعه و در خدمت جامعه باشد

جلسه

رئیس دانشگاه در نشست مشترک اعضای بسیج اساتید و کارکنان دانشگاه به توانمندی نیروهای بسیج در تمام لایه‌ها تأکید و بیان کرد: مهم است که نیروهای متدین ما، ازلحاظ معنوی و مادی توانمند و مجهز به صلاح علم و ایمان باشند.

به گزارش مفدا تهران، دکتر قناعتی در نشست چهارشنبه سوم آذر 1400، پس از پخش کلیپ شهید حاج قاسم سلیمانی جلسه را با طرح یک سؤال آغاز کرد و گفت: چند نفر از ما که خودمان را بسیجی می‌دانیم برای خدا کار می‌کنیم؟ و حاج قاسم چرا حاج قاسم شد؟

وی در پاسخ این سؤال گفت: شهید سلیمانی رفتار و منش خدامحور داشت و می‌گفت «برای دیده نشدن تلاش کنید که اگر قرار است بزرگ شوید خدا شما را بزرگ می‌کند.«

رئیس دانشگاه با اشاره به فرمایش امام خمینی (ره) که «بسیج لشگر مخلص خداست» گفت: این جمله خیلی معنی دارد؛ خلوص، یعنی انسانی که همه وجودش خدا باشد؛ در غیر این صورت اگر نیتش درست نباشد بین یک کماندو آمریکایی و یک بسیجی چه فرقی است؟ به نظر من در پیشگاه خداوند خیلی فرقی ندارد، مگر اینکه ما ایمان داشته باشیم و برای خدا کار کنیم که اگر این باشد مشکلات برطرف خواهد شد.

وی افزود: به فضل خدا قطار انقلاب در این مسیر در حال حرکت است؛ هر کس از این قطار پیاده شود خودش ضرر کرده چرا که خدا وعده داده مؤمنان را پیروز می‌کند.

رئیس دانشگاه خود و دیگران را به کسب تقوا، دیانت و اخلاق واقعی توصیه کرد و گفت: امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام از سه گروه ضربه خورد؛ قاسط، مارق و ناکس، ناکس (کسانی که در جنگ جمل پیمان شکستند) قاسط (معاویه و یارانش که ستمگران بودند) و مارق (مؤمنین احمقی که سواد دینی درست نداشتند و آخر هم مارقین حضرت علی (ع) را به شهادت رساندند.)

دکتر قناعتی در ادامه به نقش بسیج و مأموریت‌هایی که در دوره‌های مختلف بر عهده داشته و دارد اشاره کرد و گفت: به فرمایش مقام معظم رهبری، بسیج تشکیل شد تا هیبت و هیمنه آن، جلوی خطر تهاجم آمریکا را بگیرد و خدا را شکر همین‌طور شد و در جنگ بی‌نظیر بود. بعضی‌ها صحنه‌هایی را خلق کردند که هیچ‌کس ندید و نشنید و اسمی از آنها نیست؛ فقط خدا می‌تواند از آنها تشکر کند و روایت «مؤمنین در زمین مجهول‌اند و در آسمان‌ها معروف‌اند» را بیان کرد.

وی در خصوص جنگ نرم هم گفت: بسیج باید خودش را برای مقابله با مشکلات و مسائل خاص آماده کند. این زمان می‌طلبد که ما نیروهای کارآمد، دانشمند، توانمند، آگاه و بصیر داشته باشیم و برای این کار باید برنامه داشته باشیم.

متأسفانه در مراحل انتخاب و در زمینه نظارت بر اجرای صحیح قوانین بی دقتی شده و نباید نگاه ناتوانی و فلاکت را به جامعه تزریق کنیم.

رئیس دانشگاه در ادامه افزود: وقتی دانشگاه را تحویل گرفتیم 10 درصد واکسن دوز اول و 4 درصد واکسن دوز دوم به مردم تزریق شده بود؛ اما عهد کردیم یک ماهه مسئله واکسن را حل کنیم، در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی تهران در این زمینه، رتبه اول را بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دارد. با اینکه ما در منطقه محروم و پرتراکم هستیم؛ اما 96 درصد واکسن مرحله اول و 65 درصد واکسن مرحله دوم به مردم را تزریق کردیم. الحمدالله دولت هم توانست مشکل واکسن را حل کند و از 100 میلیون دوز رد شدیم و این نشان‌دهنده این است که وقتی نگاهمان را درست کنیم مشکلات حل می‌شود.

دکتر قناعتی چند توصیه هم به بسیجی‌ها کرد و گفت: اول دانشمندترین آدم‌ها باشید. هیئت‌علمی بسیجی باید شاگرداول و برتر رشته خود باشد. دوم از مسائل حیطه خود نیازسنجی کنید و آنها را حل کنید. مشکل کنونی ما، مشکل مدیریت است. در دوره‌های توانمندسازی مدیریتی شرکت کنید. زمان آنکه کسی تجربی مدیریت کند؛ گذشته، مدیریت علم است و باید آن را دقیق آموخت. نکته بعدی سرعت و چالاکی است. الان عصر رباتیک است. تأکید مقام معظم رهبری هم بر روی علم به این دلیل است که اگر نتوانیم خودمان را به چرخه علم دنیا برسانیم، عقب می‌مانیم. برای خودسازی خودتان و جامعه خیلی تلاش کنید.

دکتر قناعتی در ادامه به نقش دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه اصلاح اجتماع تأکید کرد و گفت: اگر کل جمعیت کشور را 80 میلیون نفر در نظر بگیریم؛ تقریباً در ماه، سه میلیون نفر از مردم به اساتید و حیطه دانشگاه علوم پزشکی تهران مراجعه می‌کنند، اگر ما در برخورد با مراجعه آنها، در انتقال پیام اخلاقی و فرهنگی موفق باشیم بسیاری از مشکلات جامعه را حل می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در اقامه الصلاه، باید خودمان و روش‌هایمان درست باشد و نحوه صحیح انتقال پیام را بلد باشیم. به فرمایش مقام معظم رهبری باید از سیم خاردار نفس خودمان عبور کرده باشیم و مدیون مسئولیتی که خداوند بر عهده ما گذاشته نشویم.

رئیس دانشگاه لازمه فساد ستیزی و اصلاح جامعه را شبکه‌سازی دانست و گفت: در زمینه حراست و نظارت، شبکه‌ دقیقی را طراحی کردیم و مشغول به کار هستیم. می‌خواهیم کوچک‌ترین حرکت‌ها، در آخرین لایه‌های دانشگاه دیده تا فساد ریشه‌اش کنده شود. همه باید حقوق دانشگاه را رعایت و برای اینکه روند اصلاحی دانشگاه خیلی سریع طی شود کمک کنند.

دکتر قناعتی همچنین از خدمات‌دهی خوب داروخانه 13 آبان و تیم دکتر روئینی تشکر کرد و ادامه داد؛ دانشگاه جای کسانی است که بخواهند زحمت بکشند و دین خود را به مملکت ادا کنند. این فرصت 4 ساله، فرصت طلایی انقلاب است، حالا که همه دستگاه‌های قانون‌گذار و اجرایی کشور با هم همسو هستند، هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست؛ اگر همین جمع درست عمل کنند؛ ان‌شاءالله با کمک همدیگر بسیاری از مشکلات دانشگاه حل خواهد شد.

دکتر قناعتی به سؤالات و درخواست‌های چند تن از میهمان شرکت‌کننده پاسخ داد و گفت: معیار جذب هیئت‌علمی در دست بررسی است و اصلاح خواهد شد.

سپس وی در خصوص امربه‌معروف از قرآن کریم نقل کرد: «پیامبر به تنهایی اسلام را تبلیغ کرد» از زدن حرف حق نترسید، قوی و شجاع باشید. همچنین تأکید کرد: باید تا آخرین قطره خون تا جایی که شهید شویم تلاش و کار کنیم آن چنان که امام خمینی (ره) فرمودند: تا آخرین منزل برای اعتلای کلمه‌الله ایستاده‌ایم. اگر ضعف داریم و می‌ترسیم یعنی خودسازی نکرده‌ایم.

رئیس دانشگاه در بخش پایانی سخنان خود به توانمندسازی نیروهای بسیج در تمام لایه‌ها تأکید و بیان کرد: مهم است که نیروهای متدین ما، ازلحاظ معنوی و مادی توانمند و مجهز به صلاح علم و ایمان باشند؛ سپس به فداکاری پزشکان، پرستاران و کادر جوان درمان اشاره کرد و گفت: دانشگاه باید در بستر جامعه و در خدمت جامعه باشد؛ تیم‌هایی تشکیل و از طریق خیرین بودجه‌هایی تأمین شود که به مناطق محروم سرکشی کنید ما باید حضرت علی را در این کار الگو قرار دهیم.

 وی با اشاره به راه‌اندازی هشتک مهربانی، از عملیاتی شدن هشتک هیچ‌کس نباید گرسنه بماند و هشتک هیچ‌کس نباید پشت درب بیمارستان‌ها بمان خبر داد و در آخر توفیق زندگی سالم را از خداوند برای همه خواستار شد.

کد خبرنگار: 240501

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.